Waldemar Buda: chcemy rozmawiać o programie, nie o partyjnych porozumieniach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 18:56
- Nie epatujemy tym w jaki sposób porozumiemy się w Zjednoczonej Prawicy, a chcielibyśmy rozmawiać o programie i Polacy tego oczekują - powiedział w radiowej Jedynce Waldemar Buda. W Debacie Jedynki udział wzięli również: Grzegorz Długi z Kukiz'15 oraz Piotr Kusznieruk z SLD. 
Audio
  • Waldemar Buda: chcemy rozmawiać o programie (Debata Jedynki)
Od lewej: Michał Rachoń, Waldemar Buda, Piotr Kusznieruk
Od lewej: Michał Rachoń, Waldemar Buda, Piotr KusznierukFoto: Polskie Radio

Liderzy trzech ugrupowań: SLD, Wiosny i Lewicy Razem Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń oraz Adrian Zandberg potwierdzili w piątek (19.07) zamiar budowy bloku (pod szyldem "Lewica") przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.

Wciąż swojego miejsca na scenie politycznej szuka Kukiz’15. Ugrupowanie rozmawia z PSL i bezpartyjnymi samorządowcami, a PiS wraz z ugrupowaniem Zbigniewa Ziobro oraz Jarosława Gowina szykuje się do wyborów parlamentarnych.

Waldemar Buda z PiS powiedział, że "w przygotowaniach do wyborów jesteśmy sporo do przodu względem naszych konkurentów." - Nie epatujemy tym w jaki sposób porozumiemy się w Zjednoczonej Prawicy, a chcielibyśmy rozmawiać o programie i Polacy tego oczekują. Nie znam wyborcy Kukiz'15, który mógłby zagłosować na koalicję Kukiz-PSL, to jest bardzo koniunkturalne wykorzystywanie ugrupowania Pawła Kukiza przez ludowców - przyznał polityk partii rządzącej. 

Grzegorz Długi z Kukiz'15 stwierdził, że "rozmawiamy z wieloma ugrupowaniami m.in. z PSL i bezpartyjnymi samorządowcami". - Zastawiamy się w jaki sposób można stworzyć blok, który byłby w stanie załatwić poszerzenie wyboru dla obywatela. Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, są różne koncepcje i problemy z tym związane. Najważniejsze, żeby zagrozić temu duopolowi największych, a taki duopol jest niebezpieczny dla demokracji i polskiej racji stanu - mówił gość radiowej Jedynki.

Piotr Kusznieruk z SLD przyznał, że "lewica bardzo się podzieliła w ciągu ostatnich 10 lat, a dziś trzy największe partie lewicowe połączyły swoje siły i tworzą blok". - Do tego zapraszamy także inne podmioty. Możemy wybrać jedną z trzech dróg: pójść pod parasolem jednej partii, możemy zarejestrować komitet wyborców oraz komitet koalicyjny z ośmio procentowym progiem. Nad tą sprawą musimy się formalnie zastanowić, po to, żeby nie złamać przepisów i potrzebujemy czasu na ekspertyzy prawne - powiedział lewicowy polityk. Nie ukrywał również, że chodzi o finansee. Jeśli wystartują jako komitet wyborców, to nawet po przekroczeniu progu wyborczego partie nie dostaną dofinansowania.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, w której poruszono również sprawę sobotnich wydarzeń w Białymstoku.

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Waldemar Buda (PiS), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Piotr Kusznieruk (SLD)

Data emisji: 22.07.19

Godzina emisji: 18.06

dn/ag

Czytaj także

Waldemar Buda: kadencja rządów PiS to przełom na polskiej scenie politycznej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 10:55
- Polacy teraz oczekują, że wszystko, co zostało powiedziane, będzie konsekwentnie realizowane. Ci, którzy nie spełnią obietnic, nie wygrają wyborów. To jest ten przełom, który moim zdaniem zmienił polską scenę polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Jedynki. Anna Krupka: politycy opozycji są jak chłopcy w piaskownicy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 19:08
- Grzegorz Schetyna nadal nie wie, czy pójdzie do wyborów z Czarzastym, Biedroniem, czy z Kosiniakiem-Kamyszem - powiedziała w "Debacie Jedynki" Anna Krupka (PiS). Oceniła, że "politycy opozycji są jak chłopcy w piaskownicy". - Nie wiedzą z kim, gdzie, w jakim szyku mają iść - podkreśliła. Zdaniem Jerzego Wenderlicha (SLD), przy układaniu list wyborczych i budowaniu koalicji nie trzeba się spieszyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Borowski: Platforma dla rządzenia może poświęcić wszystkie wartości

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 12:01
- Grzegorz Schetyna jest człowiekiem kompletnie bezideowym. Z konserwatyzmu PO nic nie pozostało, ta partia dla odzyskania władzy jest gotowa poświęcić wszystkie idee i wartości - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" . Gościem audycji był także dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń