X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Debata Jedynki". Jakub Wiech: polityka gospodarcza Niemiec jest antyklimatyczna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 18:57
O polityce energetycznej Unii Europejskiej w "Debacie Jedynki" prowadzonej przez Michała Rachonia rozmawiali: Jakub Wiech (autor książki "Energiewende. Nowe niemieckie imperium"), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta RP) oraz Cezary Gmyz (korespondent TVP z Niemiec).
Audio
  • Jakub Wiech: polityka gospodarcza Niemiec jest antyklimatyczna ("Debata Jedynki")
Paweł Sałek oraz Jakub Wiech
Paweł Sałek oraz Jakub WiechFoto: Polskie Radio

Unia Europejska zmuszona jest sprostać wielu wyzwaniom w dziedzinie energetyki związanym na przykład ze zwiększającym się uzależnieniem od importu, niedostateczną dywersyfikacją, wysokimi i niestabilnymi cenami energii, rosnącym ogólnoświatowym popytem na energię, zagrożeniem bezpieczeństwa krajów produkcji i tranzytu, rosnącą groźbą zmiany klimatu, niskim tempem postępów w zakresie efektywności energetycznej, wyzwaniami związanymi z rosnącym wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, potrzebą większej przejrzystości rynków energii oraz ich dalszą integracją i wzajemnymi połączeniami.

Jakub Wiech, autor książki "Energiewende. Nowe niemieckie imperium" przyznał, że "przez 50 lat współpraca gospodarcza Rosji i Niemiec układała się bardzo dobrze". - Ta współpraca jest bardzo trwała, wystarczy wspomnieć chociażby przeforsowanie rurociągu jamalskiego, Nord Stream I oraz Nord Stream 2. Niemcy potrzebują rosyjskiego gazu, ale nie tylko dla siebie, chcą nim handlować z krajami ościennymi. Polityka Niemiec jest antyklimatyczna, są największym spalaczem węgla brunatnego na świecie, a jest to paliwo brudne - powiedział gość Michała Rachonia.

Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta RP stwierdził, że "cała "energiewende" proponowana przez Niemcy powoduje niestabilność i wahania, ponieważ odnawialne źródła energii, które nie pracują w sposób stabilny, powodują, że cały czas w układzie elektryczno-energetycznym zachodzi konieczność uzupełniania źródeł odnawialnym stałymi dostawami energii, a gaz daje taką możliwość". - Energia cieplna jest krwiobiegiem gospodarki niemieckiej - dodał gość radiowej Jedynki.

Cezary Gmyz, korespondent TVP z Niemiec powiedział, że "polityka energetyczna Niemiec jest w ogóle związana z polityką". - Mimo iż Niemcy mówią, że działają w interesie Europy, to działają w interesie Niemiec. Wszyscy w Europie dostrzegają, że silne Niemcy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Starego Kontynentu. Współpraca niemiecko-rosyjska ma bardzo długą historię, a ona prawie zawsze kończyła się dla Europy źle - mówił dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Jakub Wiech, autor książki "Energiewende. Nowe niemieckie imperium", Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta RP oraz Cezary Gmyz, korespondent TVP z Niemiec.

Data emisji: 30.07.19

Godzina emisji: 18.06

dn/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gazoport w Świnoujściu. Co dalej z rosyjskim Gazpromem?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 20:33
Umowa na dofinansowanie rozbudowy gazoportu została podpisana. Dzięki terminalowi gazowemu Polska stanie się bardziej suwerenna pod kątem gospodarki energetycznej. Jak będą wyglądały stosunki polsko - rosyjskie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Wiech: gaz z USA zwiększy poziom polskiego bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 13:35
- Wraz z kupnem amerykańskiego gazu otrzymujemy wymierne korzyści na płaszczyźnie bezpieczeństwa polityczno-militarnego - powiedział dla portalu PolskieRadio24.pl Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. 
rozwiń zwiń