"Debata Jedynki". Jakub Wiech: polityka gospodarcza Niemiec jest antyklimatyczna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 18:57
O polityce energetycznej Unii Europejskiej w "Debacie Jedynki" prowadzonej przez Michała Rachonia rozmawiali: Jakub Wiech (autor książki "Energiewende. Nowe niemieckie imperium"), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta RP) oraz Cezary Gmyz (korespondent TVP z Niemiec).
Audio
  • Jakub Wiech: polityka gospodarcza Niemiec jest antyklimatyczna ("Debata Jedynki")
Paweł Sałek oraz Jakub Wiech
Paweł Sałek oraz Jakub WiechFoto: Polskie Radio

Unia Europejska zmuszona jest sprostać wielu wyzwaniom w dziedzinie energetyki związanym na przykład ze zwiększającym się uzależnieniem od importu, niedostateczną dywersyfikacją, wysokimi i niestabilnymi cenami energii, rosnącym ogólnoświatowym popytem na energię, zagrożeniem bezpieczeństwa krajów produkcji i tranzytu, rosnącą groźbą zmiany klimatu, niskim tempem postępów w zakresie efektywności energetycznej, wyzwaniami związanymi z rosnącym wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, potrzebą większej przejrzystości rynków energii oraz ich dalszą integracją i wzajemnymi połączeniami.

Jakub Wiech, autor książki "Energiewende. Nowe niemieckie imperium" przyznał, że "przez 50 lat współpraca gospodarcza Rosji i Niemiec układała się bardzo dobrze". - Ta współpraca jest bardzo trwała, wystarczy wspomnieć chociażby przeforsowanie rurociągu jamalskiego, Nord Stream I oraz Nord Stream 2. Niemcy potrzebują rosyjskiego gazu, ale nie tylko dla siebie, chcą nim handlować z krajami ościennymi. Polityka Niemiec jest antyklimatyczna, są największym spalaczem węgla brunatnego na świecie, a jest to paliwo brudne - powiedział gość Michała Rachonia.

Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta RP stwierdził, że "cała "energiewende" proponowana przez Niemcy powoduje niestabilność i wahania, ponieważ odnawialne źródła energii, które nie pracują w sposób stabilny, powodują, że cały czas w układzie elektryczno-energetycznym zachodzi konieczność uzupełniania źródeł odnawialnym stałymi dostawami energii, a gaz daje taką możliwość". - Energia cieplna jest krwiobiegiem gospodarki niemieckiej - dodał gość radiowej Jedynki.

Cezary Gmyz, korespondent TVP z Niemiec powiedział, że "polityka energetyczna Niemiec jest w ogóle związana z polityką". - Mimo iż Niemcy mówią, że działają w interesie Europy, to działają w interesie Niemiec. Wszyscy w Europie dostrzegają, że silne Niemcy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Starego Kontynentu. Współpraca niemiecko-rosyjska ma bardzo długą historię, a ona prawie zawsze kończyła się dla Europy źle - mówił dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Jakub Wiech, autor książki "Energiewende. Nowe niemieckie imperium", Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta RP oraz Cezary Gmyz, korespondent TVP z Niemiec.

Data emisji: 30.07.19

Godzina emisji: 18.06

dn/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gazoport w Świnoujściu. Co dalej z rosyjskim Gazpromem?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 20:33
Umowa na dofinansowanie rozbudowy gazoportu została podpisana. Dzięki terminalowi gazowemu Polska stanie się bardziej suwerenna pod kątem gospodarki energetycznej. Jak będą wyglądały stosunki polsko - rosyjskie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Wiech: gaz z USA zwiększy poziom polskiego bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 13:35
- Wraz z kupnem amerykańskiego gazu otrzymujemy wymierne korzyści na płaszczyźnie bezpieczeństwa polityczno-militarnego - powiedział dla portalu PolskieRadio24.pl Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. 
rozwiń zwiń