Debata Jedynki. Jan Mosiński: Grzegorz Schetyna "zasysa" idee lewicy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:58
Na listach Koalicji Obywatelskiej można znaleźć nazwiska polityków związanych z ugrupowaniami lewicowymi. Piotr Zientarski (senator PO) zaznaczył, że w jego ugrupowaniu jest miejsce dla ludzi o różnych poglądach. Dla Jana Mosińskiego (PiS) "skręt w lewo" PO to "powoli idea programowa". Grzegorz Długi (Kukiz'15) wskazał, że podejście do związków zawodowych oddziela PO od lewicy.
Audio
  • Piotr Zieliński (PO): jeśli ktoś do nas przychodzi, musi się w pewnych ramach mieścić (Debata Jedynki)
Od lewej: Grzegorz Długi (Kukiz15),  Piotr Zientarski (PO) i Jan Mosiński (PiS)
Od lewej: Grzegorz Długi (Kukiz’15), Piotr Zientarski (PO) i Jan Mosiński (PiS)Foto: Polskie Radio / Youtube

Wiadomo już coraz więcej na temat kształtu list wyborczych Koalicji Obywatelskiej przez jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Na listach KO znalazło się m.in. wielu byłych działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wśród nich są m.in. wieloletnia posłanka SLD, była wiceprzewodnicząca Sojuszu i liderka mazowieckich struktur partii Katarzyna Piekarska, wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, były poseł Eugeniusz Czykwin, radny dwóch kadencji sejmiku województwa lubelskiego Riad Hajdar czy związany ostatnio z Inicjatywą Polską były rzecznik SLD Dariusz Joński.

Piotr Zientarski: w PO są pewne fundamenty światopoglądowe

Piotr Zientarski (PO) tłumaczył, że jego ugrupowanie "konsekwentnie cały czas głosi, iż jest w nim miejsce" dla przedstawicieli różnych poglądów. Wskazał, że w KO "jest wielu ludzi, którzy są konserwatystami, centrowcami", ale również osób bliższych lewej stronie sceny politycznej.

Senator przyznał, że "może nie są to stricte lewicowi politycy". - Nie podzielamy poglądów lewicy takich jak na przykład "poluźnienie" przepisów aborcyjnych - zaznaczył. 

- Są pewne fundamenty. Jeśli ktoś do nas przychodzi, musi się w pewnych ramach mieścić. Kompromis aborcyjny to jedna z tych podstawowych zasad - powiedział polityk. Odniósł się tez do kwestii małżeństw jednopłciowych. - Konstytucja wyraźnie formułuje co jest związkiem małżeńskim. Absolutnie nic może zastąpić związku małżeńskiego jako związku mężczyzny i kobiety - wskazał.

Jan Mosiński: szef PO "zasysa" idee lewicy

Jan Mosiński uważa, że "ostry zakręt Grzegorza Schetyny i znacznej części liderów Platformy Obywatelskiej" jest "powoli ideą programową". - Zwłaszcza w kwestiach rodziny, małżeństwa i ich ochrony - ocenił.

- Grzegorz Schetyna "zasysając" polityków lewicy zasysa pewne idee i myśli, które będą musiały być zrealizowane po wyborach, jeżeliby Platforma je wygrała (...), mianowicie: związki partnerskie czy adopcja dzieci przez pary homoseksualne. To jest "plan Rabieja", który będzie realizowany poprzez tych ludzi - mówił poseł PiS.

Jak powiedział polityk, "skręt w lewo" PO "to niebezpieczeństwo". - Warto, żeby zwrócili na nie uwagę wyborcy jesienią tego roku - podkreślił.

Grzegorz Długi (Kukiz’15): PO nie jest lewicowa, jeśli chodzi o podejście do związków zawodowych

Jak powiedział Grzegorz Długi, "pod jednym względem Platforma nie jest lewicowa". - Tym względem jest antyzwiązkowość - ocenił.

- To bardzo przykre, jak obserwuję niektóre wypowiedzi czy działania, które zmierzają bezpośrednio do osłabienia likwidacji ruchu związkowego, idei związkowej. Jesteśmy krajem, gdzie uzwiązkowienie jest jednym z najmniejszych w Europie - mówił polityk.

Poseł Kukiz'15 zaznaczył, że PO "mówi, że odwołuje się do etosy »Solidarności«". - Przypominam Platformie, że "Solidarność" była jak najbardziej ruchem społecznym, ale też związkiem zawodowym - mówił na antenie Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Jan Mosiński (PiS), Grzegorz Długi (Kukiz’15), i Piotr Zientarski (PO)

Data emisji: 31.07.19

Godzina emisji: 18.06

msze, PAP

Czytaj także

Debata Jedynki. Zbigniew Gryglas: PO mocno skręciła w lewo

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 19:26
Liderzy ugrupowań przygotowują się do jesiennych wyborów parlamentarnych, a także budują koalicje polityczne. O tym, jak może wyglądać polityczna układanka przed jesiennymi wyborami dyskutowali w "Debacie Jedynki" goście Antoniego Trzmiela: Sebastian Wierzbicki (SLD), Zbigniew Gryglas (Porozumienie), Andrzej Czerwiński (PO) oraz Robert Telus (PiS).
rozwiń zwiń