X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Debata Jedynki". Czy Powstanie Warszawskie miało sens? "Historyk dyskutuje o faktach"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 19:52
- Dyskutowanie na temat tego, czy powstanie było zasadne czy nie, trochę nie ma sensu, bo ono się stało. Historyk dyskutuje o faktach - mówił w "Debacie Jedynki" prof. Janusz Odziemkowski, historyk (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). W audycji na temat Powstania Warszawskiego wzięli również udział: prof. Henryk Domański (IFiS PAN) oraz Adam Hlebowicz (IPN). 
Audio
  • Historycy zastanawiali się nad tym, czy Powstanie było zasadne i czy dziś te spory mają znaczenie (Debata Jedynki)
Od lewej: prof. Henryk Domański, prof. Janusz Odziemkowski i Adam Chlebowicz
Od lewej: prof. Henryk Domański, prof. Janusz Odziemkowski i Adam ChlebowiczFoto: Jedynka

Kanadyjska historyk Alexandra Richie w podtytule książki poświęconej Powstaniu Warszawskiemu nazwała je "powstaniem tragicznym". Było ono jednym z najważniejszych wydarzeń naszej najnowszej historii, którego skutki odczuwamy do dziś.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Przez pół wieku w wyniku determinacji komunistycznej propagandy, by wymazać je z narodowej pamięci, swobodna debata o Powstaniu Warszawskim, o jego interpretacji i cenie, była niemożliwa. Zasadność decyzji o jego wywołaniu, geopolityczne znaczenie heroicznej walki i straszliwa cena, jaką przyszło nam za nie zapłacić, były głównymi osiami sporów. 

Profesor Janusz Odziemkowski podkreślił, że dyskusje o zasadności Powstania Warszawskiego "są i będą". - Ofiary jakie ponieśliśmy wówczas przez zagładę miasta zawsze będą symbolem tragedii. Tego się nie da uniknąć w żadnej dyskusji. Dlatego były dyskusje na temat zasadności powstania i będą (…). Jedni będą mówić że z różnych względów było konieczne, inni wskazując na tragedię właściwie miliona mieszkańców, będą mówić, że nie. Już nie mówię o zagładzie pamiątek narodowych, tej substancji kulturowej – stwierdził historyk.

- Równie dobrze możemy sobie postawić pytanie na temat zasadności w ogóle powstań narodowych w naszej historii. Przecież zasadniczo kończyły się klęskami (...). Dyskutowanie na temat tego, czy powstanie było zasadne czy nie trochę nie ma sensu, bo ono się stało. Historyk dyskutuje o faktach - dodał.

Prof. Odziemkowski zasugerował, że wola walki do końca mogła wpłynąć na to, że Polska pozostała odrębnym bytem państwowym od sowieckiej Rosji.

- Jeśli okazałoby się w przyszłości na podstawie materiałów rosyjskich, że powstanie miało jakiś wpływ na decyzję Stalina to nawet ofiara miasta i ludności nie była ceną zbyt wysoką za to, żebyśmy się nie stali 17. republiką ZSRR – mówił.

Prof. Henryk Domański zaznaczył, że w świetle obecnej wiedzy historycznej wybuch powstania był błędem. - Odwołam się do wyniku badań, które były przeprowadzone kilka miesięcy temu na próbie ogólnopolskiej, gdzie zadawano pytanie w sposób kontrastowy "Czy powstanie powinno być przeprowadzone czy nie?". Okazuje się, że 59 proc. polskiego społeczeństwa uważa, że ono było niepotrzebne (…). Z tej perspektywy ja również jestem zdania, że powstania być nie powinno. W świetle tej wiedzy historycznej, którą mamy obecnie. Jeżeli oceniam dowódców, to uważam, że to był zasadniczy błąd wojskowy i zasługuje on na krytykę - stwierdził.

Adam Hlebowicz uznał, że młodzi ludzie okresu wojennego walczyli z dwoma okupantami. - Zawsze będziemy "gdybać", bo gdyby powstanie nie wybuchło, to co? Co by się stało z tymi 50 tys. przygotowanych, przeszkolonych, być może nie najlepiej, ale jednak, młodych ludzi? Ludzi, którzy czekali 5 lat przygotowując się do powstania, do zbrojnego oporu przeciwko jednemu okupantowi, ale i spodziewanemu drugiemu, bo ten wiersz "Ziutka", "Czekamy na czerwoną zarazę" to nie był tylko głos jednego człowieka. To była świadomość tego pokolenia, co ich czeka, walczymy z Niemcami, ale ideowo bronimy się przed Sowietami - podkreślił Adam Hlebowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Prof. Henryk Domański (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Adam Hlebowicz (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 01.08.19

Godzina emisji: 18.06

dcz/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: Powstańcy bili się o wolną Polskę, o swoją godność i honor

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 15:43
Powstańcy warszawscy stanęli do walki nie wiedząc, czy uda się zwyciężyć - napisał szef MON Mariusz Błaszczak w liście do uczestników uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Bili się o wolną Polskę, ale też o swoją godność i honor - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzina "W" w Warszawie. Polacy oddali hołd Powstańcom - zobacz zdjęcia i nagrania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 17:59
W godzinę "W" stolica oddała hołd powstańcom warszawskim - rozległ się dźwięk syren, zatrzymały się samochody i przechodnie. 
rozwiń zwiń