Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. Publicyści komentują decyzję Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 18:07
- Wybranie Elżbiety Witek marszałkiem Sejmu pokazuje, że PiS czeka na wynik wyborów parlamentarnych - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Gil. - Pamiętajmy, że Elżbieta Witek będzie prowadziła tylko kilka sesji parlamentarnych - podkreślał Agaton Koziński. - Jeżeli jej następcą w MSWiA zostanie Mariusz Kamiński, to to już będzie zasadnicza zmiana w resorcie siłowym - zaznaczył Marek Markiewicz.
Audio
  • Publicyści o mianowaniu Elżbiety Witek Marszałkiem Sejmu ("Debata Jedynki")
Elżbieta Witek przyjmuje kwiaty od szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego
Elżbieta Witek przyjmuje kwiaty od szefa PiS, Jarosława KaczyńskiegoFoto: PAP/Piotr Nowak

Goście "Debaty Jedynki" komentowali wybór Elżbiety Witek na marszałka Sejmu w zamian za Marka Kuchcińskiego. Taką decyzję Sejm podjął w piątek.

witek sejm 1200 tt.jpg
Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu. Była minister zastąpiła Marka Kuchcińskiego

"Przejściowe" rządy nowej marszałek Sejmu

Prof. Andrzej Gil podkreślił, że sytuacja sprawowania funkcji marszałka Sejmu przez Elżbietę Witek jest "przejściowa". - Politycznie nic z tego nie wynika. Jej wcześniejsze rządzenie w MSWiA, a obecnie marszałkowanie, pokazuje, że PiS czeka na wynik wyborów parlamentarnych - przekonywał prof. Andrzej Gil.

Agaton Koziński zaznaczył, że "wybranie Elżbiety Witek marszałkiem Sejmu jest dużym zaskoczeniem". - Spełnia charakterologicznie wszystkie wymagania, stawiane marszałkowi Sejmu, ale pamiętajmy, że będzie prowadziła tylko kilka sesji parlamentarnych - podkreślił.

Gość "Debaty Jedynki" zwrócił uwagę, że "Elżbieta Witek nie do końca dobrze czuła się w roli szefa MSWiA". - Sama mówiła, że musi się tego stanowiska uczyć. Teraz nie będzie musiała - mówił Agaton Koziński.

"Zasadnicza" zmiana w siłowym resorcie

Marek Markiewicz zwrócił uwagę na następcę Elżbiety Witek na stanowisku szefa MSWiA. - W tych prognozach kadrowych nie padło nazwisko, o którym pisano - nowego ministra spraw wewnętrznych. Jeżeli prawdą jest, że będzie nim Mariusz Kamiński, to to już będzie zasadnicza zmiana w resorcie siłowym - mówił Marek Markiewicz.

- To jest człowiek niezwykle mocno osadzony w świecie służb tajnych i jawnych i na pewno znajomość służb i policji ma nieporównywalnie większą niż inni. Prawdopodobnie to o to chodziło - tłumaczył Marek Markiewicz.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Andrzej Gil, Agaton Koziński, Marek Markiewicz

Data emisji: 9.08.19

Godz. emisji: 18.06


mbl

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata poranka. Loty marszałka Marka Kuchcińskiego. "Może być jak ze zwrotem nagród ministrów"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:25
W środę późnym wieczorem zakończyło się spotkanie kierownictwa PiS. Zastępca rzecznika partii Radosław Fogiel przekazał, że w czwartek o godz. 12.30 prezes Jarosław Kaczyński wygłosi oświadczenie, które najprawdopodobniej będzie odnosiło się do sytuacji wokół marszałka Marka Kuchcińskiego. W Polskim Radiu 24 skomentowali to publicyści: Agaton Koziński (Polska The Times), Łukasz Warzecha (Do Rzeczy) i Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: rząd kończy prace nad ustawą o lotach wysokich urzędników

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 19:11
Rząd pracuje nad projektem ustawy regulującej loty służbowe najważniejszych osób w państwie. - Jego założenia są finalizowane - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Powstanie projektu ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie zapowiedział wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Buda: nie przesądzam, że Mariusz Kamiński będzie kandydatem na szefa MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 15:10
– Moja wiedza prawnicza wskazuje, że można łączyć funkcje koordynatora ds. służb specjalnych oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. – powiedział Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości. Czy Mariusz Kamiński zostanie nowym szefem MSWIA?
rozwiń zwiń