Politycy przygotowują się do wyborów. Polityczne spory o programy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 19:15
Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w piątek pełny skład list wyborczych do Sejmu i Senatu. To ponad dziewięciuset kandydatów do Sejmu i stu kandydatów do Senatu. Wybory parlamentarne odbędą się już 13 października. O programach partii startujących w wyborach do Sejmu dyskutowali w Jedynce Joanna Lichocka (posłanka PiS), Piotr Apel (Kukiz’15), senator Bogdan Klich (PO), Dariusz Matecki (Solidarna Polska)
Audio
  • Kampania przed wyborami parlamentarnymi. (Debata Jedynki)
Sejm RP
Sejm RPFoto: Shutterstock.com/Fotokon

PiS opublikowało listy wyborcze. Około 60 procent osób z list PiS w nadchodzących wyborach to aktywni samorządowcy. Na listach znajdą się też członkowie partii koalicyjnych, niektórych organizacji społecznych i niektórzy byli członkowie Kukiz’15. Jarosław Gowin powiedział, że są to "listy śmierci", co oznacza "najsilniejszych polityków Zjednoczonej Prawicy".

- To nie są listy śmierci, to świetne listy – powiedziała Joanna Lichocka, posłanka PiS. - Przygotowaliśmy bardzo starannie ekipę, która idzie walczyć o głosy w październiku. To ludzie sprawdzeni w parlamencie, sprawdzeni w samorządach (…) - dodała polityk.

Zaznaczyła, że to sprawdzone osoby, które, jak podkreśliła, rozumieją, czym jest praca dla państwa.

Senator Bogdan Klich (PO) mówił, że program PO przyjęto na dwudniowym kongresie. Wcześniej odbyło się ponad 50 paneli dyskusyjnych. Jak stwierdził, sześć głównych postulatów dotyczy standardów praworządności, rządów prawa, zmian w systemie ochrony zdrowia, szkolnictwa, głównie podstawowego i średniego, ekologii (chodzi o czystą wodę i czyste powietrze).

Dariusz Matecki (Solidarna Polska) ocenił, że można sprawdzić w programie rządzącej koalicji, że większość obietni została zrealizowana. – Co nie zostało zrealizowane, liczę, że wprowadzimy w następnej kadencji - mówił. Stwierdził, że większość Polaków była za likwidacją gimnazjów i jako ich absolwent źle ocenia pomysły wprowadzenia tego typu szkoły.

Piotr Apel (Kukiz’15) powiedział, że "PiS nie może żyć bez PO, PO bez PiS, całe czas tylko jedne o drugim i drugie o pierwszym". Jak stwierdził, Kukiz’15 przez cztery lata przedstawiał alternatywne projekty lub popierał te, które były dobre. - Mówiliśmy o tym, jak można wydawać nasze pieniądze, jak można dbać o to, by nie dochodziło do takich skandali jak te z lotami marszałka (Marka) Kuchcińskiego (…) - mówił. Wspomniał również m.in. propozycję pakietu antykorupcyjnego.

W programie była mowa również o lotach najważniejszych osób w państwie, regulujących je zasadach i potrzebach zmian w tej sprawie, a także o defiladzie 15 sierpnia.

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Goście: Joanna Lichocka (posłanka PiS), Piotr Apel (Kukiz’15), senator Bogdan Klich (PO), Dariusz Matecki (Solidarna Polska)

Data emisji: 16.08.19

Godz. emisji: 18.06

agkm/K.A

Czytaj także

Tomasz Siemoniak chce zmiany ustawy dezubekizacyjnej. Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 15:31
Wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, mówił w Polskim Radiu 24, że ustawę dezubekizacyjną należy zmienić. O tym postulacie dyskutowali w audycji "Temat dnia" Andrzej Potocki z tygodnik "Sieci", Przemysław Harczuk z "Super Eksperessu" i Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło listy wyborcze do Sejmu i Senatu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 12:20
- Nasze listy to listy koalicyjne, bo oprócz członków PiS, będą na nich znajdować się członkowie Solidarnej Polski, Porozumienia Jarosława Gowina, do niedawna członkowie Kukiz'15 - mówił podczas prezentacji pełnomocnik wyborczy PiS Krzysztof Sobolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Loty VIP-ów na nowych zasadach. Michał Dworczyk przedstawił założenia projektu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 13:57
Projekt o lotach najważniejszych osób w państwie postanowiliśmy oprzeć na trzech filarach: jawności, jasnych regułach i odpowiedzialności - powiedział w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak poinformował, projekt określa m.in. kto może przebywać na pokładzie samolotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS przedstawiło listy wyborcze. Kornel Morawiecki powalczy o mandat senatora

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 14:00
Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało pełen skład list wyborczych. Łącznie jest to ponad 900 kandydatów do Sejmu i 100 kandydatów do Senatu. Wśród nich znalazła się większość obecnych parlamentarzystów. Na listach PiS są również byli posłowie Kukiz'15 czy obecni samorządowcy. 
rozwiń zwiń