X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joanna Borowiak (PiS): chcemy, żeby 13. emerytura była na stałe. Jesteśmy wiarygodni

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 19:00
- Od początku była deklaracja, że chcemy, aby 13. emerytura była na stałe, ale jesteśmy odpowiedzialni za to, by mieć pokrycie na nasze programy - powiedziała Joanna Borowiak z PiS. Gośćmi "Debaty Jedynki" byli również Marzena Okła-Drewnowicz z PO, Krzysztof Mazur, bezpartyjny kandydat Zjednoczonej Prawicy do Senatu i Tomasz Trela z Lewicy.
Audio
  • Joanna Borowiak (PiS): chcemy, żeby 13. emerytura była na stałe (Debata Jedynki)
Emerytura. Zdjęcie ilustracyjne
Emerytura. Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, And-One

Trwa kampania wyborcza, a w związku z tym politycy przedstawiają kolejne pomysły programowe. Prawo i Sprawiedliwość podsumowuje swoje programy społeczne i deklaruje kolejne działania dowodząc, że partia jest wiarygodna w swoich obietnicach wyborczych. Także niektórzy krytycy i przeciwnicy PiS przyznają, że liczne programy społeczne okazały się niezwykle skuteczne. O kolejnych propozycjach poprawy życia Polaków rozmawiali goście Antoniego Trzmiela w "Debacie Jedynki".

13 emerytura będzie na stałe?

Joanna Borowiak powoływała się na słowa Jarosława Kaczyńskiego, który od początku chciał, "aby to świadczenie, które było jednorazowe w tym roku, na stałe wpisało się we wsparcie dla seniorów - emerytów i rencistów". Podkreśliła także, że projekt ma być uregulowany ustawowo, aby wpisał się w szeroki system wsparcia nie tylko seniorów, ale wszystkich grup społecznych. Zaznaczyła przy tym, że PiS dowiodło swojej wiarygodności.

- Od początku była deklaracja, że chcemy, aby 13. emerytura była na stałe. To oczywiście jest związane ze środkami budżetowymi. Odnotowujemy systematyczny wzrost gospodarczy, możemy pozwolić sobie na finansowanie programów, ale jesteśmy odpowiedzialni również za to, aby mieć pokrycie na nasze programy - podkreśliła posłanka PiS.

Tomasz Trela pomimo różnic politycznych przyznał, że wiele projektów społecznych Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo słusznych. - My od samego początku jako SLD mówiliśmy, że program "500 plus" to dobry projekt, który powinien być kontynuowany bez względu na to, kto wybory wygra - zaznaczył przedstawiciel Lewicy.

- Natomiast jeśli chodzi o 13. emeryturę, to nie da się ukryć, że pojawiła się jako program wyborczy PiS na wybory do Parlamentu Europejskiego. Oczywiście każde pieniądze emerytowi się przydadzą, ale wtedy PiS nie mówiło, że to będzie świadczenie stałe - przypomniał polityk.

M. Okła-Drewnowicz: PiS skopiował pomysł 13. emerytury od PO

Marzena Okła-Drewnowicz stwierdziła, że wprowadzenie 13. emerytury powiązane jest z wybuchem afery dot. spółki "Srebrna". Jak podkreśliła polityk PO, to pod wpływem doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował się na "podchwycenie" pomysłu Platformie Obywatelskiej.

- To tak naprawdę jest zrealizowanie zapowiedzi, którą przewodniczący Grzegorz Schetyna z mównicy sejmowej wypowiedział dokładnie 7 kwietnia 2017 roku. Wtedy powiedział, że my po zmianie rządu wprowadzimy 13. emeryturę. I dobrze - powiedziała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Krzysztof Mazur zwrócił uwagę na problem samotności seniorów. Jak podkreślił, można kłócić się bardzo długo o to, kto dał więcej na wsparcie osób starszych, ale ten problem wciąż jest w znacznej mierze nierozwiązany.

- Brakuje w naszej polityce dyskusji o tym, jak przeciwdziałać temu zagadnieniu. W mniejszych miejscowościach jest problem z samotnością ze względu na to, że dzieci i wnukowie bardzo często wyjechały i mieszkają za granicą. Wiele osób, z którymi rozmawiam, mówi o tym, że ma dzisiaj kontakt z wnukami przez skype'a. W mieście z kolei problem jest taki, że bardzo wiele osób przyjechało za pracą z mniejszych ośrodków, więc ich dziadkowie zostali w mniejszych ośrodkach i przez to dzieciaki wychowują się dzisiaj bez tego transferu generacyjnego, bez regularnego kontaktu ze starszymi - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Goście: Joanna Borowiak (PiS), Marzena Okła-Drewnowicz (PO), Krzysztof Mazur (Porozumienie), Tomasz Trela (Lewica).

Data emisji: 21.08.2019

Godz. emisji: 18:06

jmo/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyborcza układanka partyjnych liderów. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 21:05
Liderzy ugrupowań ustalają kształt list wyborczych do parlamentu, a także budują koalicje polityczne. O tym, jak może wyglądać polityczna układanka przed jesiennymi wyborami dyskutowali w "Debacie Jedynki" goście Antoniego Trzmiela: Marzena Okła-Drewnowicz (PO), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Teresa Wargocka (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Jedynki. Jan Mosiński: Grzegorz Schetyna "zasysa" idee lewicy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:58
Na listach Koalicji Obywatelskiej można znaleźć nazwiska polityków związanych z ugrupowaniami lewicowymi. Piotr Zientarski (senator PO) zaznaczył, że w jego ugrupowaniu jest miejsce dla ludzi o różnych poglądach. Dla Jana Mosińskiego (PiS) "skręt w lewo" PO to "powoli idea programowa". Grzegorz Długi (Kukiz'15) wskazał, że podejście do związków zawodowych oddziela PO od lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Jedynki. Adam Andruszkiewicz: PO likwidowała lokalne połączenia komunikacyjne

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 19:21
- Przez 8 lat rządów PO likwidowała połączenia komunikacyjne i stawiała wyłącznie na rozwój największych miast, a całkowicie pomijała prowincje - powiedział Adam Andruszkiewicz. Gośćmi Debaty Jedynki byli również: Dominik Tarczyński (PiS), Grzegorz Długi (Kukiz'15, Koalicja Polska), Piotr Kusznieruk (SLD).
rozwiń zwiń