X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Debata Jedynki. Krzysztof Gawkowski (Lewica): Władimir Putin robi wszystko, aby usprawiedliwić pakt "Ribbentrop Mołotow"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:35
Tuż przed 80. rocznicą podpisania paktu "Ribbentrop Mołotow", w siedzibie archwiów państwowych w Moskwie otwarto wystawę "Rok 1939. Początek II wojny swiatowej". Radziecki oryginał paktu i tajnego protokołu jest jednym z ponad 300 dokumentów pokazanych na ekspozycji. Wcześniej, w czerwcu, skany paktu i tajnego protokołu opublikowano w internecie. Czy wystawa jest próbą usprawiedliwienia paktu i czy powinniśmy prowadzić politykę historyczną? 
Audio
  • Politycy o pakcie "Ribbentrop Mołotow" (Debata Jedynki)
Od lewej Paweł Sałek, Krzysztof Gawkowski, Małgorzata Gosiewska
Od lewej Paweł Sałek, Krzysztof Gawkowski, Małgorzata Gosiewska Foto: PR

Krzysztof Gawkowski (Lewica) mówił w "Debacie Jedynki", że prezydent Rosji próbuje robić wszystko, aby usprawiedliwić pakt, który zakładał podział Europy między dwa państwa totalitarne. - Ma to na celu doprowadzenie do sytuacji przeciążenia politycznego nie tylko w Rosji, ale również w Europie. Mówimy o wystawie, która ma miejsce w Moskwie, ale zapowiedzi ministra Ławrowa mówiły o tym, że wystawa będzie wystawiana w domu rosyjskim w Berlinie. To możliwe, że będzie to wystawa objazdowa i możliwe, że będziemy mieli do czynienia z czymś, co pokazuje nieusprawiedliwione zachowanie Rosji czy Niemiec - zaznaczył. Polityk dodał, że wyżej wspomniane porozumienie miało tajny załącznik. - Żaden inny pakt w Europie nie miał załącznika dzielącego Europę na strefę wpływów: hitlerowską i stalinowską - stwierdził. 

Norbert Obrycki (PO) jest zdania, że wystawa w Moskwie jest skierowana przede wszystkim do społeczeństwa rosyjskiego oraz jest próbą pokazania, że Federacja Rosyjska prowadziła ówczesną dyplomację innymi środkami. - Rosjanie próbowali zrobić wcześniej to co Francja i Anglia zrobiła porozumiewając się z Adolfem Hitlerem w Monachium i przesądzając tym samym los Czech - mówił. Polityk podkreślił, że Rosja prowadziła wtedy perfidną politykę wymierzoną przeciwko krajowi sąsiedniemu. - Trudno jest teraz zaprosić Rosję do przeżywania dnia 1 września, który jest dla nas traumą narodową - dodał. 

Małgorzata Gosiewska (PiS) zwraca uwagę na kontekst prawdy historycznej i o sytuacji w Polsce. - To co robi Rosja i to co się dzieje w Niemczech i w innych krajach w kontekście prawdy historycznej martwi i z tym powinniśmy polemizować. Robimy to skuteczniej, ale również w naszym kraju pojawiają się głosy oświadczenia, które tą prawdę kwestionują, np. wypowiedź wiceprezydenta Gdańska w kontekście tego kto odpowiada za II wojnę światową. Żadne konsekwencj tą wypowiedź nie zostały wyciągnięte  - podkreśliła posłanka. 

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta odwołał się do faktów historycznych wspominając tym samym, że Polska nigdy nie była "agresorem" zarówno ze strony wschodniej jak i zachodniej. - Byliśmy państwem pokojowo nastawionym. Mieliśmy podpisane porozumienia o nieagresji. Te porozumienia w stosunku do Polski zostały złamane, a jednocześnie Polska nie miała czegoś takiego co można było nazwać polityką rozbiorową, że miała w jakiś sposób zabierać komuś ziemię bądź dokonywać rozbiorów. Załącznik paktu "Ribbentrop Mołotow" taki zapisek miał - zaznaczył. 

Doradca prezydenta RP przypomniał również, że Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał na forum ONZ, że nie ma jego zgody na łamanie prawa międzynarodowego i te łamanie praw trzeba przypominać na forum NATO. 

Czy władze Polski podjęły właściwą decyzję nie zapraszając Władimira Putina do Polski? Czy powinniśmy prowadzić politykę historyczną? Jakie zdanie goście audycji mieli na temat likwidacji IPN? 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel 

Goście: Małgorzata Gosiewska (PiS), Krzysztof Gawkowski (Lewica), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Norbert Obrycki (PO)

Data emisji: 22.08.2019

Godzina emisji: 18.08

IAR/ans/K.A


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak