Debata Jedynki. Marcin Porzucek: mamy szansę zrealizować zrównoważony budżet

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 19:38
- Zdecydowanie mamy szansę, aby zrealizować zrównoważony budżet. Jesteśmy liderem gospodarczym, jeśli chodzi o wzrost PKB i spadek poziomu bezrobocia, co pokazują dane Eurostatu - powiedział na antenie Jedynki Marcin Porzucek, poseł PiS. W "Debacie Jedynki" o projekcie budżetu państwa na 2020 r. wzięła udział również posłanka PO-KO Paulina Hennig-Kloska.
Audio
  • Marcin Porzucek o projekcie budżetu na 2020 r., który zakłada brak deficytu i zrównoważenie wydatków: mamy szansę go zrealizować (Debata Jedynki)
Antoni Trzmiel (z lewej) i poseł PiS Marcin Porzucek
Antoni Trzmiel (z lewej) i poseł PiS Marcin PorzucekFoto: Jedynka/Polskie Radio

Jak poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki, projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu oraz zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł. Podkreślił, że taka sytuacja - oznaczająca, że z budżetu państwa wypłynie tyle, ile do niego wpłynie - występuje po raz pierwszy od początku transformacji.

1200_premier_PAP.jpg
Mateusz Morawiecki: projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu

Prezes Rady Ministrów dodał, że wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB, zaś wydatki na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł. W przypadku tych ostatnich wzrost w porównaniu z 2014 r. ma wynieść 3,6 mld zł.

Realność budżetowych założeń

Posłanka klubu PO-KO Paulina Hennig-Kloska uznała, że nie należy zbytnio emocjonować się przyszłorocznym budżetem państwa w kontekście jego zrównoważenia. Stwierdziła, że brak deficytu nie będzie stanowił czegoś wyjątkowego. - To żadna nadzwyczajna sytuacja. Większość krajów należących do Unii Europejskiej dysponuje w tej chwili nadwyżką budżetową z uwagi na występującą na całym świecie bardzo dobrą koniunkturę gospodarczą - podkreśliła parlamentarzystka.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik Ministerstwa Finansów: budżet na 2020 rok będzie prorozwojowy i prospołeczny 

Jak dodała, najważniejszą kwestią będzie realność założeń budżetowych na 2020 r. - Wydatki na ten rok zaplanowano na poziomie 416 mld zł i idziemy mniej więcej zgodnie z planem. Jednak w budżecie na przyszły rok tych wydatków zaplanowano niewiele więcej. Zastanawiam się więc, na czym zaoszczędzono, skoro rząd zdecydował się wprowadzić kilkadziesiąt mld zł nowych wydatków - zaznaczyła posłanka PO-KO.

"Jesteśmy liderem gospodarczym"

Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że jego zdaniem "rząd zdecydowanie ma szansę zrealizować zrównoważony budżet". - Jesteśmy liderem gospodarczym, jeśli chodzi o wzrost PKB i spadek poziomu bezrobocia. Pokazują to dane Eurostatu, do którego zresztą odsyłam - podkreślił.

1200_ premier_rząd_Flickr.jpg
Marcin Roszkowski: to dobry moment na to, żeby budżet był zbalansowany

Poseł dodał, że stworzenie zrównoważonego budżetu jest możliwe dzięki polityce Prawa i Sprawiedliwości. - Polską od czterech lat rządzi drużyna, która potrafi doskonale łączyć zarówno kwestie wpływów do budżetu, czyli np. uszczelnienie luki VAT-owskiej, jak i rozsądne gospodarowanie pieniędzmi kierowanymi do Polaków, choćby w ramach programu Rodzina 500+ - powiedział Marcin Porzucek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel 

Goście: Paulina Hennig-Kloska (Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska), Marcin Porzucek (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 28.08.2019

Godzina emisji: 18.12

bb/ag

Czytaj także

Budżet 2020 r. bez deficytu? M. Dworczyk: historyczna chwila

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 09:15
Jak informuje "Rzeczpospolita", w 2020 r. budżet państwa ma być zrównoważony. Szef KPRM Michał Dworczyk jest zdania, że "gdyby te informacje się potwierdziły", byłaby to "historyczna chwila". Ocenił, że oceny ekonomistów związanych z PO były chybione. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Jedynki. J. Bielewicz: budżet bez deficytu kompromituje opozycję

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 19:00
- Ta informacja kompromituje opozycję, która twierdziła, że tzw. "piątka Kaczyńskiego" zrujnuje polski budżet - powiedział w radiowej Jedynce Jerzy Bielewicz z "Gazety Bankowej". W debacie udział wzięli także prof. Witold Modzelewski z UW i Cezary Mech, były wiceminister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Skiba: stan finansów publicznych pozwala na zrównoważenie budżetu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 10:56
- Poprawa ściągalności podatków pozwala na zdobywanie nowych środków, które do tej pory po prostu wyciekały z budżetu państwa - powiedział o zrównoważonym budżecie na 2020 rok Leszek Skiba, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń