Debata Jedynki. Marek Pęk: w centrum naszego zainteresowania jest rodzina

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 18:39
- To, co się proponuje to jakieś eksperymenty, koncepcja nowego człowieka - mówił w radiowej Jedynce Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z PiS. - Z religią nikt nie będzie walczył - ripostował Krzysztof Gawkowski z Lewicy. 
Audio
  • Programy wyborcze PiS, KO i Lewicy w ocenie polityków (Debata Jedynki)
Krzysztof Gawkowski (L) i Marek Pęk (P)
Krzysztof Gawkowski (L) i Marek Pęk (P)Foto: Polskie Radio

Goście radiowej Jedynki komentowali programy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Punktem wyjścia była deklaracja programowa PiS, które chce "odrzucić ofensywę zmierzającą do podważenia fundamentów naszej kultury, tożsamości i wolności".

lichocka joanna_wojciech_kusinski1200.jpg
Joanna Lichocka: opozycja obawia się osądu Polaków

Marek Pęk: w centrum jest rodzina

- W centrum naszego zainteresowania jest rodzina, rozumiana jako związek kobiety i mężczyzny, w której na świat przychodzą dzieci, wychowywane zgodnie z zasadami, jakie wyznają rodzice i zgodnie z wartościami, zgodnie z odziedziczoną po naszych przodkach kulturą i moralnością - mówił senator PiS. 

Marek Pęk podkreślił, że w centrum jest także chrześcijaństwo, bez którego "nigdy by się Europa, z tym wszystkim, co w niej cenne i twórcze, nie ukształtowała". - Podkreślamy pewną normalność, dzisiaj spychaną na margines - zaznaczył Marek Pęk. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jarosław Kaczyński: polska rodzina jest przedmiotem brutalnego ataku

Senator ocenił, że działacze ideologii LGBT próbują "podważać fundamenty naszej cywilizacji". - To, co się proponuje to jakieś eksperymenty, koncepcja nowego człowieka - mówił Marek Pęk.

Krzysztof Gawkowski: nie chcemy walczyć z religią

Krzysztof Gawkowski podkreślał, że lewica nie chce walczyć z religią. - Ja sam jestem członkiem Kościoła Katolickiego i nie przychodzi mi do głowy, by walczyć z religią. Nam chodzi o racjonalizację - zaznaczył. 

Czym jest racjonalizacja? - Chodzi o rozdział Kościoła od państwa, tzn. politycy nie wtrącają się w to, co robi Kościół, ale też Kościół nie wtrąca sięw to, co robią politycy. Mówimy też o racjonalizacji podatkowej, tzn. o tym, że księża powinni płacić podatki. Mówimy o opodatkowaniu, wprowadzeniu kas fiskalnych dla księży. To nie jest walka z Kościołem, to nałożenie pewnych standardów racjonalnego państwa - wyjaśnił Krzysztof Gawkowski. - Z religią nikt nie będzie walczył - podkreślił polityk. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Bożena Przyłuska: walczymy o swoją przestrzeń i wolność światopoglądową

Pytany o deklarowany przez lewicę zamiar zalegalizowania aborcji na żądanie do 12 tygodnia życia, Krzysztof Gawkowski mówił, że lewica chce "rozpocząć dyskusję filozoficzno-teologiczną". - Dla mnie, dziecko jest w momencie narodzin. To jest dyskusja teologiczna i filozoficzna, która toczy się od dekad. To nie kłóci się w żaden sposób z moją wiarą, czy myśleniem o kościele - mówił Krzysztof Gawkowski. - Chcemy przywrócenia prawa kobiet to decydowania o sobie, o płodzie, który rozwija się w jej ciele - wyjaśnił polityk. 

Marek Pęk ocenił, że "aksjologia proponowana przez lewicę jest straszna i nihilistyczna". - To, co pan mówi, to zgroza - skomentował Marek Pęk. - Niech pan posłucha, co mówi papież Franciszek, jego poprzednicy i magisterium Kościoła na temat aborcji: jest to konsekwentnie piętnowane, jako jedna z największych słabości współczesnego świata, zbrodnia wobec niewinnych ludzi - przypomniał Marek Pęk. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"

ProwadzącyMichał Rachoń

GościeMarek Pęk (wicemarszałek Senatu, PiS), Krzysztof Gawkowski (Lewica)

Data emisji: 16.09.19

Godzina emisji: 18.05


mbl

Czytaj także

Lider PO porównał PiS do pruskich zaborców. Szef KPRM: fałszywy język miłości

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 09:56
- Jego słowa wynikają pewnie z prywatnego stresu szefa PO Grzegorza Schetyny, ale też pokazują sposób myślenia osób, które są we władzach PO, myślenia z pogardą, na zasadzie "wyeliminujmy przeciwników" - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o porównanie obecnej władzy do pruskich zaborców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS chce zmian przepisów dot. dziennikarzy. Piotr Gliński: nie ograniczy to zasady otwartości zawodu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:49
- Samorząd dziennikarski nie będzie ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza, miałby on jedynie wspierać środowisko w realizowaniu jego podstawowej misji, tj. kontroli władzy i umacnianiu demokracji - tak wicepremier i minister kultury Piotr Gliński komentował propozycje zawarte w programie PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska: #SilniRazem to nie mój hasztag

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:37
- Odcinam się od tego, że na moim billboardzie PiS celowo umieszcza hasztag #SilniRazem, który nie był tam umieszczony. On nie jest mój, proszę, by go nie umieszczać, bo to gra nie fair - powiedziała w Szczecinie kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.
rozwiń zwiń