X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Debata Jedynki. I. Zyska: wyrok TSUE ws. gazociągu Gazpromu bardzo dobrym sygnałem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:28
- To bardzo dobry sygnał. Wierzę, że nasi prawnicy go utrzymają w obecnym kształcie - powiedział w "Debacie Jedynki" Ireneusz Zyska, poseł kandydujący do Sejmu z listy PiS. Odniósł się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL. - Częściowo możemy się cieszyć, ale wiemy, że Niemcy nie respektują wyroków TSUE - podkreślił Jarosław Sachajko, poseł ubiegający się o reelekcję z listy PSL Koalicja Polska.
Audio
  • Ireneusz Zyska i Jarosław Sachajko o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w ubiegłym tygodniu korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream 1. Sędziowie z Luksemburga uznali, że decyzja Komisji z 2016 r. o większym wykorzystywaniu przepustowości rurociągu OPAL przez Gazprom została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Na to właśnie wskazywała Polska, zaskarżając decyzję Komisji Europejskiej. Wprawdzie KE może jeszcze odwołać się od decyzji sądu do Trybunału Sprawiedliwości, ale unieważnienie jej decyzji powoduje, że Gazprom musi się zastosować do orzeczenia już teraz.

Gazprom logo Rosja free shutter 1200.jpg
Gazprom przykręci kurek. Spadnie przesył gazu przez Nord Stream

Wybrany z listy Kukiz’15, a dziś kandydujący z listy PSL Koalicja Polska Jarosław Sachajko stwierdził, że wyrok jest dobry dla naszego kraju, ale na razie należy podchodzić do niego z dystansem. - Częściowo możemy się cieszyć, ale wiemy, że Niemcy nie respektują wyroków TSUE. Dlatego, że oni mogą. Na Polskę się krzyczy, jak jeszcze nic się nie stało, a oni są państwem w państwie - powiedział parlamentarzysta.

Z kolei Ireneusz Zyska - poseł, który do Sejmu dostał się z listy Kukiz'15, a obecnie ubiegający się o reelekcję z listy Prawa i Sprawiedliwości - jest dobrej myśli. - To bardzo dobry wyrok. Wierzę, że nasi prawnicy, którzy reprezentują Polskę przez TSUE, utrzymają go w obecnym kształcie i że będzie on korzystny dla naszego kraju - powiedział.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Politycy w trakcie audycji rozmawiali o sytuacji energetycznej Polski i związanym z tym bezpieczeństwem, jeśli chodzi o dostawy gazu ziemnego. Jak podkreślił Ireneusz Zyska, w ostatnich latach poczyniono w tym zakresie wiele kroków.

- Kiedy PiS objął rządy, ustanowiono specjalny urząd pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który objął minister Piotr Naimski. Jego działania w kontekście uniezależnienia energetycznego Polski są konsekwentnie realizowane. Po to, aby zapewnić dywersyfikację dostaw gazu do Polski. To ukończenie budowy terminalu gazowego w Świnoujściu, to także plany rozbudowy tego terminalu, to również projekt gazociągu Baltic Pipe, który do 2022 r. ma zostać ukończony. Do tego dochodzi rozbudowa infrastruktury wewnątrz kraju - wymienił parlamentarzysta.

Jarosław Sachajko zaznaczył, że Polska powinna uniezależnić się energetycznie jeśli chodzi o całość rodzajów źródeł zapewniających bezpieczeństwo energetyczne. - Bo teraz przestajemy być niezależni w kwestii gazu. Węgla zaś sprowadzamy wielokrotnie więcej niż wcześniej - stwierdził.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Goście: Ireneusz Zyska (PiS), Jarosław Sachajko (PSL)

Data emisji: 18.09.19

Godzina emisji: 18.09

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przewodniczący Bundestagu podziela zastrzeżenia wobec budowy Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 11:38
Wolfgang Schaeuble jednocześnie przestrzega wschodnioeuropejskich partnerów Niemiec przed działaniami przeciwko budowie gazociągu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: werdykt sądu ws. gazociągu OPAL krzyżuje rosyjskie plany gazowe

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 10:25
Wyrok Sądu UE ws. gazociągu OPAL poważnie utrudnia realizację gazowych planów Rosjan w Europie - takie przekonanie wyraża Thomas W. O'Donnell, ekspert ds. energetyki i polityki międzynarodowej na Wolnym Uniwersytecie Berlina (FU).
rozwiń zwiń