J. Hrynkiewicz: PiS umacnia system emerytalny. Dzięki temu możemy wypłacać świadczenia

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 20:07
- Prawo i Sprawiedliwość umacnia system emerytalny. Można powiedzieć, że bardzo wiele spraw zostało tam uporządkowanych, dzięki czemu możemy sprawnie wypłacać emerytury - powiedziała w "Debacie Jedynki" posłanka PiS Józefina Hrynkiewicz.
Audio
  • Polityka senioralna w programach PiS i KO [Debata Jedynki]
Konwencja PiS w Bydgoszczy
Konwencja PiS w BydgoszczyFoto: PAP/Paweł Skraba

Wybory parlamentarne w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Już 13 października Polacy pójdą do urn, by zadecydować o tym, kto będzie rządził w Polsce przez następne 4 lata. Partie polityczne przedstawiają propozycje programowe, wśród których istotne miejsce znajduje polityka senioralna. Na ten temat toczyła się debata w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Gośćmi Antoniego Trzmiela były posłanki Józefina Hrynkiewicz z PiS i Magdalena Kochan z PO.

mid-19914068.jpg
Jarosław Kaczyński: skałą, na której należy w Polsce budować, jest rodzina

J. Hrynkiewicz: PiS umacnia system emerytalny

Józefina Hrynkiewicz podkreśliła, że obecnie Prawo i Sprawiedliwość usprawniło system świadczeń emerytalnych, dzięki czemu dziś każdy, komu emerytura się należy, może ją otrzymać.

- Prawo i Sprawiedliwość umacnia system emerytalny, przede wszystkim ten, którym administruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I możemy powiedzieć, że porządkuje zarówno to, co wiąże się z dochodami, jak i to, co wynika z tych dochodów, czyli ze świadczeniami, które są wypłacane. Można powiedzieć, że bardzo wiele spraw zostało tam uporządkowanych. Dzięki temu możemy sprawnie wypłacać emerytury - powiedziała posłanka PiS.

>>> [DEBATA JEDYNKI] Marek Pęk: w centrum naszego zainteresowania jest rodzina

Podkreśliła równocześnie, że jeszcze przez około 10 lat system będzie stabilny, bowiem osób w wieku po produkcyjnym nie ma zbyt wielu dla osób pracujących. W ciągu tej dekady jednak - jak zauważyła - "zmieni się technika, technologia, zmienią się warunki gospodarowania". W związku z tym za 10 lat kwestia systemu emerytalnego będzie po prostu inaczej rozwiązana.

program PiS twitter-663.jpg
PiS opublikował program wyborczy. Nosi tytuł "Polski model państwa dobrobytu"

Polityka senioralna w programie KO

Koalicja Obywatelska zawarła w swoim programie "premię emerytalną", którą otrzymywać mają ci seniorzy, którzy zdecydowali się na pracę pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Posłanka PO Magdalena Kochan wyjaśniała, z czego wypłacane będą pieniądze dla osób pracujących 40-50 lat.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Magdalena Kochan stwierdziła, że na premię emerytalną składać się będą pieniądze pochodzące z zysków spółek skarbu państwa. Podkreśliła równocześnie, że te zyski, które przynoszą firmy należące do państwa są pieniędzmi wspólnymi. Ponadto stwierdziła, że środków tych powinno być znacznie więcej, obecnie bowiem - jak mówi - "te dywidendy z ich kapitału nie wpływają do budżetu państwa w takiej wysokości jak powinny".

>>> [SYGNAŁY DNIA] Paweł Mucha: naszym celem jest podniesienie poziomu życia Polaków

- Wydaje się rzeczą bardzo potrzebną i ważną, żeby ten majątek, który należy do wszystkich, w szczególny sposób należał do tych, którzy pracują dużo więcej, niż wymagamy od nich w przepisach, które uprawniają do nabycia praw do emerytury - podkreśliła posłanka Magdalena Kochan.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Józefina Hrynkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), Magdalena Kochan (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 18:08

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:08
Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to propozycje zaprezentowane w sobotę przez PiS na konwencji wyborczej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik PO przegrał z PiS. Musi sprostować wypowiedź ws. "cystern wstydu PO-PSL"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:30
Wpis twitterowy rzecznika PO Jana Grabca zawierał nieprawdziwe informacje na temat tzw. "cystern wstydu PO-PSL". Tak orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie, który nakazał mu zamieszczenie sprostowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2019. PKW rozlosowała numery list komitetów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:30
1 dla PSL, 2 dla PiS, 3 dla SLD, 4 dla Konfederacji i 5 dla KO - to numery list wyborczych wylosowane w piątek w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska: #SilniRazem to nie mój hasztag

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:37
- Odcinam się od tego, że na moim billboardzie PiS celowo umieszcza hasztag #SilniRazem, który nie był tam umieszczony. On nie jest mój, proszę, by go nie umieszczać, bo to gra nie fair - powiedziała w Szczecinie kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.
rozwiń zwiń