Debata Jedynki. Arkadiusz Mularczyk: trzeba dokonać przeglądu polskiej Konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 20:27
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji wyborczej w Kaliszu podkreślił, że "13 października będziemy głosowali także nad tym, czy zostaniemy wolnymi Polakami" i mówił o zmianach w polskiej Konstytucji. Czy należy jej się reforma? O tym mówili goście "Debaty Jedynki": senator Piotr Zientarski oraz poseł Arkadiusz Mularczyk. 
Audio
  • Czy należy zmienić polską Konstytucję? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jarosław Kaczyński podczas swojego wystąpienia w Kaliszu powtórzył, że związek małżeński i rodzina są afirmowane przez państwo. - Ta norma konstytucyjna powinna trwać. Gdyby było tak dobrze, że będzie można zmienić konstytucję, to trzeba będzie ją (rodzinę) jeszcze umocnić - zadeklarował. 

Senator Piotr Zientarski z Platformy Obywatelskiej podkreślił, że Konstytucja jest najwyższym aktem prawnym w hierarchii polskiego systemu prawnego i zwrócił uwagę na prawodawstwo ustawowe. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie wskazuje, że małżeństwo może być zawarte wyłącznie przez mężczyznę i kobietę przed kierownikiem stanu cywilnego itd. W związku z tym tu nie ma najmniejszych wątpliwości, co to jest małżeństwo w jaki sposób się ono zawiera i nie ma możliwości prawnej uznania małżeństwa homoseksualnego w naszym systemie - mówił senator. 

Senator stwierdził także, że przede wszystkim należy Konstytucję szanować, stosować, a nie ją łamać. 

Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości mówił na antenie radiowej Jedynki, że Konstytucja powinna zostać poddana reformie, ponieważ zauważa, że wiele się zmieniło od czasu jej uchwalenia. - Dojrzeliśmy obserwując, jak funkcjonuje nasze państwo na różnych poziomach i płaszczyznach i jest to bardzo dobry czas do tego, żeby dokonać pewnego rodzaju przejrzenia konstytucji pod kątem tych elementów, które wymagałyby zmiany - ocenił. 

Poseł przypomniał, że w okresie kampanii wyborczej prezes Kaczyński zasygnalizował punkty, w których jest potrzeba fundamentalnej korekty, jeżeli chodzi o ochronę rodziny opartej na tradycyjnych wartościach. - Widzimy dzisiaj nieprawdopodobną ofensywę różnych trendów szkodzących integralności rodziny. Dlatego chcielibyśmy wzmocnienia instytucji rodziny, małżeństwa w polskiej konstytucji - dopowiedział. 


kaczynski 1200 pap.jpg

Kompetencja władz w systemie konstytucyjnym 

Polski system konstytucyjny różni się od systemów państw zachodnich. Prezydent Polski jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, wybierany większością głosów obywateli, ale jego uprawnienia są wąskie, inaczej niż w systemach: amerykańskim czy francuskim, gdzie prezydent pełni dominującą rolę. - Dobrze się dzieje w sytuacji, gdy władza jest w rękach jednej formacji. W sytuacji gdy mamy prezydenta z innej opcji i rząd innej formacji to dochodzi do sytuacji, w której nie można wielu ustaw uchwalić, bo są one na różnych etapach blokowane - stwierdził poseł Mularczyk. Poseł dodał, że kompetencje Prezydenta w Polsce powinny być mocniejsze. 

Tradycyjny model rodziny 

Senator Zientarski powiedział na antenie radiowej Jedynki, że przeważająca większość parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej deklaruje, że jest za tradycyjnym modelem rodziny. - Ja również jestem konserwatystą i uważam, że absolutnie nie może być mowy o małżeństwach jednopłciowych i nie może być mowy o adopcji dzieci - dodał. 

Z kolei Arkadiusz Mularczyk zwrócił uwagę na środowiska organizujące marsze równości w polskich miastach. - Ich celem jest walka kulturowa, walka z tradycyjnym modelem rodziny - powiedział. 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki 

Prowadzi: Antoni Trzmiel 

Goście: senator Piotr Zientarski (Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska), Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość) 

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 18.06

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Sasin: konieczna jest mobilizacja naszych wyborców

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 09:00
- Kilka lat temu dobrymi sondażami "uśpił się" Bronisław Komorowski. Niektóre z nich dawały mu nawet ponad 70-procentowe poparcie. Potem przegrał wybory. Nie można się w żadnym wypadku kierować sondażami. Dziś liczy się każdy głos - powiedział w Polskim Radiu 24 wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kierwiński: Koalicja Obywatelska potrafi przyznać się do błędów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 09:32
- PiS zdaje się wiedzieć lepiej co mówiliśmy, niż my sami. Mamy jedną podstawową cechę: potrafimy przyznać się do błędu, np. do tego, że było nim podwyższenie wieku emerytalnego - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kierwiński z KO-PO. Gościem audycji był również Marcin Porzucek, poseł PiS.
rozwiń zwiń