Adam Andruszkiewicz: chcemy merytorycznej współpracy w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 18:50
W nowej kadencji Senatu, większość mogą stanowić opozycyjni przedstawiciele. Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz "wyobraża sobie współpracę" w izbie wyższej. Nie wykluczył, że senatorowie "przekonają się do idei" obozu rządzącego. Anna-Maria Żukowska (SLD) wskazała, że opozycja może rządzić w Senacie, ale tylko, jeśli decyzje będą podejmowane wspólnie, a nie narzucane przez Koalicję Obywatelską. 
Audio
  • 15.10.2019 Debata Jedynki: Anna-Maria Żukowska (SLD, Lewica) i Adam Andruszkiewicz (Zjednoczona Prawica)
Debata Jedynki. W studiu Michał Rachoń i jego goście: Anna Maria Żukowska (SLD) oraz Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji)
Debata Jedynki. W studiu Michał Rachoń i jego goście: Anna Maria Żukowska (SLD) oraz Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji)Foto: Polskie Radio / Youtube / screen

Kandydatom opozycyjnym udało się zdobyć 51 mandatów w Senacie. Oznacza to, że senatorzy Prawa i Sprawiedliwości nie mogą utworzyć samodzielnej większości w izbie wyższej (mają 48 mandatów, z ugrupowaniem jest też związana niezależna senator, Lidia Staroń).

CZYTAJ RÓWNIEŻ
EN_sztab-pis-1200.jpg
Politolog: PiS uzyskał najlepszy wynik pośród wszystkich partii od 1991 roku

Anna-Maria Żukowska: liczę, że Grzegorz Schetyna zrozumie, iż trzeba nas szanować

Rzeczniczka SLD przypomniała, że wynik opozycji był możliwy dzięki współpracy ugrupowań w ramach "paktu senackiego". - Mamy sytuację, że opozycja sejmowa może być z kolei rządząca w wyższej izbie parlamentu, ale pod jednym warunkiem: uda się to ustalić wspólnie, tak samo jak wspólnie ustaliliśmy "pakt senacki" - powiedziała.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ranking "jedynek". Sprawdź, ile głosów zdobyli liderzy list wyborczych

- Jeżeli ktoś będzie coś narzucał, dyktował nie konsultując tego wcześniej ze swoimi partnerami, to będzie bardzo niemiła sytuacja, pokazująca, że Koalicja Obywatelska nie wyzbyła się arogancji i niczego się przez kolejne przegrane wybory nie nauczyła - dodała Anna-Maria Żukowska.

Podkreśliła, że liczy, iż "Grzegorz Schetyna zrozumie, że swoich partnerów trzeba traktować z szacunkiem".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pkw 1200 pap.jpg
Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PiS z samodzielną większością

Adam Andruszkiewicz: wyobrażamy sobie współpracę

Czy Prawo i Sprawiedliwość będzie próbowało przekonać kilku senatorów, aby odzyskać większość w tej izbie? Adam Andruszkiewicz podkreślił, że "o takich rozmowach nic mu nie wiadomo".

- Każdy senator jest wolnym człowiekiem, również ci, którzy weszli z innych ugrupowań, czy ze swoich komitetów, mogą się przekonać do naszych idei i z nami współrządzić Polską - dodał.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Spór o marszałka Senatu. Możliwe scenariusze - od decyzji zwycięzców, po transfer

- Mamy nadzieję, że jeśli opozycja będzie chciała uczestniczyć w procesie legislacyjnym, to (...) będzie to po prostu merytoryczna współpraca w parlamencie między Sejmem a Senatem. Taką współpracę sobie też wyobrażamy dla dobra Polski - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono również wątek tego, w jakim kształcie będą funkcjonować w Sejmie Zjednoczona Prawica oraz sojusz ugrupowań lewicowych. Rozmawiano też o sprawie doniesień nt. ewentualnej dymisji szefa NIK.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Anna-Maria Żukowska (SLD), Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji)

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 18:11

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Palade: żadna formacja od 1991 r. nie osiągnęła takiego wyniku jak PiS

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 16:25
- Ze statystycznego punktu widzenia mamy do czynienia z czymś, co nie udało się żadnej formacji od 1991 roku: PiS otrzymało w ujęciu liczebnym najwięcej głosów. Partia zdobyła ponad 8-milionowe poparcie - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Palade, analityk sondaży wyborczych.
rozwiń zwiń