Kandydatom opozycyjnym udało się zdobyć 51 mandatów w Senacie. Oznacza to, że senatorzy Prawa i Sprawiedliwości nie mogą utworzyć samodzielnej większości w izbie wyższej (mają 48 mandatów, z ugrupowaniem jest też związana niezależna senator, Lidia Staroń).
Politolog: PiS uzyskał najlepszy wynik pośród wszystkich partii od 1991 roku
Anna-Maria Żukowska: liczę, że Grzegorz Schetyna zrozumie, iż trzeba nas szanować
Rzeczniczka SLD przypomniała, że wynik opozycji był możliwy dzięki współpracy ugrupowań w ramach "paktu senackiego". - Mamy sytuację, że opozycja sejmowa może być z kolei rządząca w wyższej izbie parlamentu, ale pod jednym warunkiem: uda się to ustalić wspólnie, tak samo jak wspólnie ustaliliśmy "pakt senacki" - powiedziała.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ranking "jedynek". Sprawdź, ile głosów zdobyli liderzy list wyborczych
- Jeżeli ktoś będzie coś narzucał, dyktował nie konsultując tego wcześniej ze swoimi partnerami, to będzie bardzo niemiła sytuacja, pokazująca, że Koalicja Obywatelska nie wyzbyła się arogancji i niczego się przez kolejne przegrane wybory nie nauczyła - dodała Anna-Maria Żukowska.
Podkreśliła, że liczy, iż "Grzegorz Schetyna zrozumie, że swoich partnerów trzeba traktować z szacunkiem".
Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PiS z samodzielną większością
Adam Andruszkiewicz: wyobrażamy sobie współpracę
Czy Prawo i Sprawiedliwość będzie próbowało przekonać kilku senatorów, aby odzyskać większość w tej izbie? Adam Andruszkiewicz podkreślił, że "o takich rozmowach nic mu nie wiadomo".
- Każdy senator jest wolnym człowiekiem, również ci, którzy weszli z innych ugrupowań, czy ze swoich komitetów, mogą się przekonać do naszych idei i z nami współrządzić Polską - dodał.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Spór o marszałka Senatu. Możliwe scenariusze - od decyzji zwycięzców, po transfer
- Mamy nadzieję, że jeśli opozycja będzie chciała uczestniczyć w procesie legislacyjnym, to (...) będzie to po prostu merytoryczna współpraca w parlamencie między Sejmem a Senatem. Taką współpracę sobie też wyobrażamy dla dobra Polski - powiedział wiceminister sprawiedliwości.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono również wątek tego, w jakim kształcie będą funkcjonować w Sejmie Zjednoczona Prawica oraz sojusz ugrupowań lewicowych. Rozmawiano też o sprawie doniesień nt. ewentualnej dymisji szefa NIK.
* * *
Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: Anna-Maria Żukowska (SLD), Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji)
Data emisji: 15.10.2019
Godzina emisji: 18:11
msze