Ryszard Czarnecki: chcemy, żeby Senat miał mocną legitymację demokratyczną

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 19:10
- Chcemy, żeby Senat był poza wszelkimi podejrzeniami, aby miał mocną legitymację demokratyczną - powiedział w "Debacie Jedynki" europoseł PiS Ryszard Czarnecki, odnosząc się do kwestii protestów wyborczych. Gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia był również Andrzej Grzyb, poseł elekt z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
Audio
  • Ryszard Czarnecki: chcemy, żeby Senat miał mocną legitymację demokratyczną (Debata Jedynki)
Senat
SenatFoto: PAP/Tomasz Gzell

Do Sądu Najwyższego wpłynęły już 73 protesty wyborcze. Wśród nich znajduje się także sześć protestów Prawa i Sprawiedliwości oraz trzy protesty Koalicji Obywatelskiej. Politycy opozycji zarzucają PiS-owi próbę podważenia wyników wyborów. Równocześnie twierdzą, że ich protesty są w pełni uzasadnione. 

sąd najwyższy 1200 f.jpg
Do Sądu Najwyższego wpłynęły 73 protesty wyborcze złożone przez pięć komitetów

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Skarga PO w Radzie Europy ws. wyborów. PiS opowiada: to zagranie PR-owe

Goście Jedynki mówili między innymi o tym, dlaczego składają protesty wyborcze.  - Powód jest prosty. Chcemy, żeby Sejm i Senat, w tym przypadku ta druga izba, były poza wszelkimi podejrzeniami. Aby nikt jutro czy pojutrze lub za dwa lata nie podważał wiarygodności tych wyborów. Jeżeli w niektórych okręgach była niesłychanie wysoka ilość głosów nieważnych - znacznie większa niż np. w sąsiednich, jak można to wytłumaczyć? - pytał Ryszard Czarnecki. 

"Karty wyborcze są proste do wypełnienia"

Jak objaśniał, karty do głosowania są bardzo proste do wypełnienia. - Czy mieszkańcy sąsiadujących ze sobą okręgów nie potrafią wypełnić nieskomplikowanych, bardzo prostych kartek wyborczych? Zwłaszcza w zamkniętych okręgach do głosowania, takich jak domy pomocy społecznej, bywały sytuacje, że 90 proc. głosów było nieważnych. To są sytuacje, które wymagają sprawdzenia. Chcemy, żeby Senat miał mocną legitymację demokratyczną - podsumował europoseł. 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Piotr Müller: będzie kilka istotnych zmian w rządzie, prowadzone są rozmowy w tej sprawie

Andrzej Grzyb natomiast przypomniał, że PSL złożył jeden protest. - Dotyczy on wątpliwości czy desygnowany przez komitet PiS kandydat na Senatora w okręgu wyborczym nr 59 został zgłoszony we właściwym terminie. Chodzi o osobę, która zastąpiła Kornela Morawieckiego. Uważam, że ta wątpliwość prawna powinna zostać rozstrzygnięta przed Sąd Najwyższy - podkreślił polityk. 

Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Ryszard Czarnecki (PiS), Andrzej Grzyb (PSL)

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 18.11


Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: skargi w UE na zagrożenie demokracji w Polsce są obrzydliwe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 16:14
- Jeśli ktoś ma wątpliwości lub podejrzenie, że doszło do nieprawidłowości w wyborach, to jest w Polsce droga prawna z której należy skorzystać. Wyprawa z tego typu podejrzeniami do instytucji poza Polską to skandal, który zasługuje na potępienie - powiedział w Polskim Radiu 24 Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Ścigaj: Koalicja Polska została zaakceptowana

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 15:26
- Trwają dyskusje na temat nazwy nowego klubu. Na pewno pozostanie w niej "Koalicja Polska", jest pytanie czy z jakimś rozszerzeniem - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabriela Lenartowicz: kampania wyborcza Koalicji Obywatelskiej mogła być lepsza

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:38
- Dużą uwagę przykładam do merytorycznej strony programowej i tego mi zabrakło. Nasza kampania mogła być lepsza, spójna i ze wspólnym przesłaniem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Gabriela Lenartowicz, posłanka PO-KO, która otrzymała reelekcję. 
rozwiń zwiń