Adam Andruszkiewicz: za sprawą struktur PO wracają symbole komunistyczne

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 18:40
- Zamiana nazwy ulicy Fieldorfa "Nila" na Jedności Robotniczej trudno odczytywać inaczej niż powrót pewnych symboli komunistycznych - mówił w radiowej Jedynce Adam Andruszkiewicz. - Politycy z Warszawy nie powinni się mieszać w lokalne decyzje rad miast, bo lokalne uwarunkowania są często oceniane inaczej, niż w Warszawie - oceniał Dariusz Joński. 
Audio
  • [4.11.19] Politycy o zmianie nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku ("Debata Jedynki")
Od lewej: Michał Rachoń, Dariusz Joński i Adam Andruszkiewicz
Od lewej: Michał Rachoń, Dariusz Joński i Adam AndruszkiewiczFoto: Polskie Radio

W ostatnich dniach radni miejscy Białegostoku i Żyrardowa, głosami działaczy Platformy Obywatelskiej, podjęły decyzję o zmianie nazw ulic. W Białymstoku zdecydowano się zlikwidować upamiętnienie mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - zastąpiła ją ulica Podlaska, a w Żyrardowie ulicę generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" przemianowano na Jedności Robotniczej. Decyzje radnych obu miejscowości komentowali także goście radiowej Jedynki.

Szarek 1200 pap.jpg
Prezes IPN o rekomunizacji ulic w Białymstoku i Żyrardowie: to budzi nasz zdecydowany sprzeciw

Dariusz Joński: w tej sprawie zabrakło dialogu

Dariusz Joński przypomniał decyzję władz województwa łódzkiego, w wyniku której Plac Zwycięstwa został zamieniony na Plac Lecha Kaczyńskiego. Tę decyzję zmienił potem Naczelny Sąd Administracyjny. 

Polityk Koalicji Obywatelskiej tłumaczył, że w jego sercu też płynie robotnicza krew, bo pochodzi z Łodzi, dlatego "może sobie wyobrazić, dlaczego mieszkańcy Żyrardowa chcieli przywrócić nazwę ulicy Jedności Robotniczej". - Wydaje mi się, że gdyby w 2017 roku ówczesny prezydent Żyrardowa zaproponował nazwanie nowej ulicy imieniem Fieldorfa "Nila", to nie wzbudziłoby to kontrowersji. Naruszanie nazwy ulic powoduje, że budzą się lokalne patriotyczne protesty w tej sprawie - mówił Dariusz Joński. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Agnieszka Soin (PiS): działania PO, w zakresie dekomunizacji, można uznać za antypaństwowe

Podkreślił, że bohaterstwo Augusta Fieldorfa "Nila" nie budzi żadnych wątpliwości. - Błąd został popełniony w 2017 roku. Zabrakło dialogu w tej sprawie - podkreślił Dariusz Joński. 

Adam Andruszkiewicz: to pokazuje niekonsekwencję PO

- Bardzo bym się cieszył, gdyby PO była tak konsekwentna w odniesieniu do swoich samorządowców w każdym wymiarze - mówił Adam Andruszkiewicz. - Wiemy doskonale, że jest to partia scentralizowana - ocenił. Przypomniał, że kiedy w Białymstoku odbywał się marsz LGBT, to protesty lokalnych działaczy PiS były krytykowane na centralnym szczeblu Platformy.

Wiceminister cyfryzacji ocenił, że zamiana nazwy ulicy Fieldorfa "Nila" na Jedności Robotniczej może być odczytywana jako "powrót pewnych symboli o implikacji komunistycznej w III RP dzisiaj, za sprawą struktur PO". - Dziwi mnie to tym bardziej, że Platforma Obywatelska głosowała w Sejmie "za" uczczeniem generała Fieldorfa "Nila", popierając uchwałę w tej sprawie. Dziwi mnie, że dzisiaj lokalni radni PO nie są w stanie tej decyzji uszanować - podkreślił Adam Andruszkiewicz. 

emil fieldor Nil screen youtube 663.jpg
Apel o usunięcie z partii radnych PO. Głosowali za pozbawieniem ulic "Łupaszki" i "Nila"

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Paweł Sałek o rekomunizacji ulic: szeroko zakrojona i zorganizowana akcja

Goście radiowej Jedynki komentowali też sprawę przemianowania ulicy "Łupaszki" na Podlaską w Białymstoku. 

- Symbole "Łupaszki" były wielokrotnie atakowane, tablice z nazwą tej ulicy były zamazywane, oblewane farbą. Jak widać, radni Platformy podążyli za tym chuligańskim głosem - ocenił Adam Andruszkiewicz. 

Dariusz Joński mówił, że Zygmunt Szendzielarz "według wielu ludzi jest zbrodniarzem, który co najmniej odpowiada za podpalenie dwóch wsi. Nie sam osobiście, ale generał, który prowadził tę akcję partyzancką, powiedział, że »Łupaszka« o wszystkim wiedział". 

Adam Andruszkiewicz podkreślał, że "zarzucanie »Łupaszce« jakichkolwiek zbrodni jest całkowicie nieprawdziwe".

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji, PiS) i Dariusz Joński (poseł elekt, KO)

Data emisji: 4.11.19

Godzina emisji: 18.11

mbl/DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

S. Gajewski o dekomunizacji: w Polsce pamięć jest sprawą polityczną

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 10:10
- Oczywiście pamięć jest sprawą polityczną. Ktoś kiedyś powiedział, że w Polsce każda strona sceny politycznej ma swoje trupy i walczy o upamiętnianie ich. Polskie społeczeństwo lubi się kłócić o historię - powiedział w PR24 dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego. Gośćmi audycji byli także: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Michał Płociński ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Wyrwich: prawdopodobnie będą próby zmiany nazw innych ulic

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 11:26
"W Żyrardowie rada miasta głosami Platformy Obywatelskiej przyjęła uchwałę zmieniającą ulicę Generała Nila-Fieldorfa na ulicę Jedności Robotniczej" – napisał na Twitterze Maciej Wąsik, sekretarz Kolegium do spraw Służb Specjalnych. Tę sprawę w Polskim Radiu 24 komentował Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W. Zembaczyński o rekomunizacji ulic: to sprawa bardzo lokalna

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 13:15
- IPN służy do tego, żeby od czasu do czasu wyciągać jakąś teczkę i grać nią w polityce - powiedział w audycji "W samo południe" poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński.
rozwiń zwiń