Bartosz Kownacki: opozycji trudno będzie współpracować. KO walczy o przetrwanie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 19:14
- W Senacie trudno będzie współpracować partiom opozycyjnym, z jednego prostego powodu: tam jest nadreprezentacja senatorów Koalicji Obywatelskiej - mówił w radiowej Jedynce Bartosz Kownacki, poseł PiS. - Nie ma powrotu do Koalicji Europejskiej - podkreślała z kolei Anna Maria Żukowska, poseł elekt z SLD.
Audio
  • [8.11.19] Anna Maria Żukowska i Bartosz Kownacki o współpracy opozycji w Senacie ("Debata Jedynki")
Anna Maria Żukowska (P), Bartosz Kownacki (C) i Antoni Trzmiel (L)
Anna Maria Żukowska (P), Bartosz Kownacki (C) i Antoni Trzmiel (L)Foto: Polskie Radio

Goście radiowej Jedynki komentowali skład wyższej izby parlamentu na kilka dni przez oficjalnym startem X kadencji. Bartosz Kownacki, poseł PiS, podkreślał, że ma nadzieję na kohabitację wszystkich ugrupowań senackich. - Chciałbym wierzyć, że tak będzie, choć na pewno będzie to bardzo trudne - przekonywał.

senat1200.jpg
Artur Soboń: w Senacie może nam zostać zafundowana ostra rywalizacja polityczna

Bartosz Kownacki: Koalicja Obywatelska jest w Senacie przeszacowana

- Trudno będzie też współpracować partiom opozycyjnym, z jednego prostego powodu: tam jest nadreprezentacja senatorów Koalicji Obywatelskiej. Co prawda KO rywalizuje z PiS, ale konkurentów ma po stronie Lewicy i PSL. Nie sądzę, by elektorat, który chciałaby odzyskać KO, przepłynął z PiS, raczej z tych ugrupowań - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Marek Sawicki: SLD czy KO nie będzie nam wyznaczać wicemarszałka

W jego ocenie "najsilniejsza partia w Senacie walczy o przetrwanie, bo jest sklejona z kilku inicjatyw - lewicowej i prawicowej". - Koalicja Obywatelska ma gigantyczny problem sama w sobie. Walcząc o życie musi rywalizować z Lewicą i PSL - podkreślił. - Jestem przekonany, że niedoszacowane ugrupowania w Senacie będą miały zdania różne z Koalicją Obywatelską - zaznaczył Bartosz Kownacki.

Anna Maria Żukowska: nie ma powrotu do KE

W ocenie Anny Marii Żukowskiej z SLD, "nie ma powrotu do Koalicji Europejskiej". - Koalicja Europejska nie wygrała z Prawem i Sprawiedliwością. Lepszy efekt wyborczy dało startowanie w blokach, które są ideowo czyste, gdzie wyborcy wiedzą, jakie poglądy reprezentuje dane ugrupowanie - dodała.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Karol Gac: o tym, czy opozycja ma większość w Senacie, dowiemy się na pierwszym posiedzeniu

- Jeżeli w Senacie nie rozleje się jakaś kałuża, to wszystko wskazuje na to, że partia rządząca będzie władzą w niższej izbie parlamentu, a opozycja - w wyższej. Proces sprawowania władzy w Senacie będzie bardziej przemyślany. Senat nie będzie maszynką do zatwierdzania ustaw Sejmu - przekonywała. - Są oczywiście punkty wspólne, co do których - mam nadzieję - uda się dogadać nawet z PiS. Chodzi np. o służbę zdrowia - podkreśliła Anna Maria Żukowska.

Tomasz Rzymkowski 663.jpg
Tomasz Rzymkowski: nowy rząd będzie rządem kontynuacji

Nie tylko o Senacie

W "Debacie Jedynki" było także o składzie nowego rządu i wyborach prezydenckich.

Bartosz Kownacki, dopytywany, kto będzie piastował stanowiska wicepremierów, odparł, że ta decyzja jest przywilejem premiera. - On będzie odpowiadał za ten rząd i to on powinien ustalić - zaznaczył. - Jesteśmy przed kalendarzem konstytucyjnym, bo te decyzje już zapadają - podkreślił gość radiowej Jedynki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wybory prezydenckie 2020. M. Kidawa-Błońska: mam pomysł jak pokonać Andrzeja Dudę

Pytana o nazwisko lewicowego kontrkandydata Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, Anna Maria Żukowska odparła, że "to będzie wspólny kandydat Lewicy". - Myślę, że jego nazwisko ogłosimy na przełomie roku 2019 i 2020. Gdyby wybory prezydenckie były wyścigami, to wystawialibyśmy samych sprinterów. Chodzi o to, by wystawić dobrego kandydata i takiego kandydata Lewica wyłoni wspólnie - podkreślała rozmówczyni radiowej Jedynki.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Anna Maria Żukowska (SLD), Bartosz Kownacki (PiS)

Data emisji: 8.11.19

Godzina emisji: 18.12

mbl/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Augustynowska: do końca roku PO wyłoni kandydata do wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 15:24
- Cieszę się, że Donald Tusk odpowiedzialnie i szybko poinformował o swojej decyzji. Mam nadzieję, że wybierzemy wkrótce kandydata. Najprawdopodobniej wyłonimy go do końca tego roku - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Augustynowska z PO-KO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wypij: chcemy wspólnie zmieniać Polskę jako Zjednoczona Prawica

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 16:27
- Ostatnie cztery lata naszych rządów pokazują, że formuła Zjednoczonej Prawicy działa. Osobiście jestem zdania, że ta formuła może być jeszcze szersza. Jesteśmy otwarci - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Michał Wypij (Porozumienie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Kulasek: Lewica ma czarnego konia na wybory prezydenckie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:50
- Wszystko jest możliwe - powiedział w PR24 Marcin Kulasek z Lewicy. - Nasz kandydat na prezydenta zacznie od dwucyfrowego poparcia. Mamy czarnego konia nadchodzących wyborów - dodał.
rozwiń zwiń