X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakub Pacan: w dłuższej perspektywie opozycji nie opłaca się blokowanie działań rządu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 19:15
- Opozycji blokowanie Senatu i inicjatyw Prawa i Sprawiedliwości w dłuższej perspektywie nie wyjdzie na dobre. Nie po to się powołuje Senat i idzie się do niego, żeby blokować rząd - mówił Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". Gośćmi "Debaty Jedynki" byli również Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej" i Jerzy Jachowicz z "Sieci".
Audio
  • J. Pacan: w dłuższej perspektywie opozycji nie opłaca się blokowanie rządu
Debata Jedynki. Od lewej: Michał Rachoń, Jerzy Jachowicz, Krzysztof Karnkowski i Jakub Pacan
Debata Jedynki. Od lewej: Michał Rachoń, Jerzy Jachowicz, Krzysztof Karnkowski i Jakub Pacan Foto: Screenshot / Polskie Radio

W przerwie inauguracyjnego posiedzenia Senatu troje senatorów niezależnych - Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski i Lidia Staroń poinformowali, że założyli koło senatorów niezależnych. W najważniejszych kwestiach członkowie koła mają głosować zgodnie z sumieniem.

Tym samym koło stało się swoistym języczkiem u wagi, który będzie decydował o wynikach głosowań. O tym, w jaki sposób wpłynie to na wybór marszałka izby oraz jego dalsze prace, dyskutowali w "Debacie Jedynki" Jakub Pacan, Krzysztof Karnkowski i Jerzy Jachowicz.

senat-1200-pap.jpg
Senat wybiera marszałka. Głosowano nad dwoma kandydatami

Nowe koło w Senacie

- Opozycji blokowanie Senatu i inicjatyw Prawa i Sprawiedliwości w dłuższej perspektywie nie wyjdzie na dobre. Nie po to się powołuje Senat i idzie się do niego, żeby blokować rząd - powiedział Jakub Pacan.

Stwierdził także, że założenie koła senatorów niezależnych i poinformowanie o nim w przerwie posiedzenia może mieć ogromne znaczenie także dla wyboru marszałka Senatu. Stwierdził wręcz, że ci senatorowie mogli się zdecydować na popieranie Prawa i Sprawiedliwości.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Senatorowie niezależni założyli własne koło. Na czele Lidia Staroń

- Jestem zaskoczony wiadomością o powstaniu koła senatorów niezależnych. Nie patrzę na to z wielkim optymizmem. Nazwisko Lidii Staroń mogłoby gwarantować faktycznie jakieś wsparcie dla PiS-u, ale już Krzysztof Kwiatkowski czy tym bardziej Wadim Tyszkiewicz - całkowicie nie. Więc bardziej bym się obawiał, czy może pani Lidii Staroń nie udało się przeciągnąć. Ona jest znana ze swojej przyzwoitości, ale przecież była całe lata w Platformie Obywatelskiej - mówił Krzysztof Karnkowski

Podkreślił także, że utrata marszałka Senatu raczej nie powinna zaszkodzić PiS-owi. Jego utrzymanie zaś wywołałoby ogromną awanturę. Tymczasem wciąż nie ma pewności, czy PiS nie odzyska jednak niebawem większości senackiej.

pap prezydent w senacie 2 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: to będzie ważny, ale trudny Senat

Senat istotnym narzędziem

Ze swoimi przedmówcami nie zgodził się Jerzy Jachowicz, który stwierdził, że Senat jest bardzo istotnym narzędziem, może mieć między innymi wpływ na wybór prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Ponadto podkreślił, że senatorowie opozycji startowali właśnie z myślą o blokowaniu działań Prawa i Sprawiedliwości.

- Stąd lęk, żeby ktokolwiek nie przeszedł na stronę PiS-u, co by mogło umożliwić wybór marszałka Senatu. Jest to jednak kluczowe stanowisko w polskim parlamencie, ma ważne znaczenie dla prowadzenia polityki emigracyjnej, zagranicznej - nie w sensie kierowania nią, ale pamiętajmy o Polonii - zauważył Jerzy Jachowicz.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Barbara Borys-Damięcka: Senat jest izbą zadumy, mamy szansę na dokonanie zmian

Przypomniał także o tym, że przedstawiciele opozycji wprost wskazywali, że ich najważniejszym celem jest fotel prezydenta, tymczasem zarówno prezydent jak i Senat w rękach opozycji mogłyby już blokować prace rządu całkowicie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie"), Jerzy Jachowicz (tygodnik "Sieci"), Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność")

Data emisji: 11.11.19

Godzina emisji: 18.12

jmo/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm IX kadencji. Posłowie wybrali marszałka i wicemarszałków

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 19:30
Na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu posłowie wybrali marszałka oraz pięciu wicemarszałków. Pracami niższej izby dalej będzie kierowała Elżbieta Witek z PiS. Parlamentarzyści złożyli też uroczyste ślubowanie. Orędzie w Sejmie wygłosił prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Zembaczyński: to będzie bardzo ciekawa kadencja Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:09
- Będzie to ciekawy Sejm. Było to widać choćby w zróżnicowaniu podejścia do poparcia kandydatury na marszałka Sejmu. Lewica była "za" panią Witek. My, jako Koalicja Obywatelska, wstrzymaliśmy się od głosu - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm wybrał wicemarszałków. Znamy skład całego prezydium

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 19:54
W Sejmie będzie pięciu wicemarszałków. Zostaną nimi: Włodzimierz Czarzasty, Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Ryszard Terlecki i Piotr Zgorzelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa kadencja Sejmu. Poseł PiS: liczę na lepszy poziom debaty

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 18:22
Czy nowa kadencja Sejmu upłynie w spokojniejszej atmosferze? Zbigniew Girzyński (PiS) odczuwa "nutkę optymizmu" po inauguracyjnych obradach izby niższej parlamentu. Paweł Kowal (KO) ocenił, że na razie mieliśmy do czynienia z "dniem deklaracji" w tej sprawie.
rozwiń zwiń