X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Więcej ekspertów, mniej polityków". Prof. Kazimierz Kik o nowym rządzie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 19:08
- Unia Europejska, gospodarka i finanse państwa to priorytety nowego rządu - stwierdził w radiowej Jedynce politolog, prof. Kazimierz Kik. - Ten rząd ma przygotować Polaków na ewentualne turbulencje gospodarcze - mówił z kolei Andrzej Pomarański.
Audio
  • [13.11.19] prof. Kazimierz Kik: w nowym rządzie więcej specjalistów, mniej polityków (Debata Jedynki)
Prezydent powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu
Prezydent powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu Foto: PAP/Paweł Supernak

Na piątek zaplanowano powołanie nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. W proponowanym składzie Rady Ministrów znaleźli się nowi ludzie, powołano także kilka nowych resortów. W ocenie Kazimierza Kika, "nowy skład rządu to ruch w dobrą stronę".

premier-prezydent-1200-en.jpg
Nowy rząd. Konsultacje z udziałem prezydenta, premiera i szefa PiS

Więcej ekspertów, mniej polityków

- W rządzie wzrosła liczba ekspertów w miejsce polityków. To nieduża zmiana, ale to jest zmiana dosyć istotna. Ta liczba ekspertów wzrosła w sprawach związanych z gospodarką i finansami - wskazał Kazimierz Kik.

Politolog zauważył, że istotnym ruchem było uczynienie przez Mateusza Morawieckiego spraw Europy rdzeniem tego rządu. - Mamy Konrada Szymańskiego, który jest skuteczny. Wydaje mi się, że ten tandem: premier i jego minister, sprowadzony do KPRM, jest bardzo ważny - zaznaczył politolog.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Sasin: powołanie nowego rządu prawdopodobnie w piątek. Trwają konsultacje

W jego ocenie, priorytetami nowego rządu będą: Unia Europejska, gospodarka i finanse państwa. - Widzimy tendencje do zmniejszania polityków w rządzie i przyjmowania zamiast nich ekspertów. Wydaje mi się, że to słuszny kierunek - wskazał politolog. - Politykom pozostawiono tylko sfery pozagospodarcze - podkreślił Kazimierz Kik.

Rząd kontynuacji, z oczywistymi modyfikacjami

Zdaniem Andrzeja Pomarańskiego, już w pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego widać było tendencję do powierzania kluczowych stanowisk technokratom, nie politykom.

Mariusz Błaszczak 1200.jpg
Mariusz Błaszczak: to jest rząd kontynuacji

Gość Polskiego Radia podkreślił, że widać kontynuację. - Jeżeli coś uzyskało poparcie społeczne, to nie ma powodu tego wymieniać. Oczywiście są modyfikacje, bo - jak powiedział w swoim wystąpieniu prezes PiS Jarosław Kaczyński - idzie pewne spowolnienie gospodarcze. Ewidentnie z tym wydaje się związany wzrost roli Mateusza Morawieckiego - by przygotować nas na ewentualne turbulencje i by było one jak najmniej odczuwalne - mówił Andrzej Pomarański.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kamil Bortniczuk: do powołania nowego rządu mało czasu, ale zdążymy podpisać porozumienie z PiS

Goście "Debaty Jedynki" mówili też o wyborach prezydium Senatu. Stosunkiem głosów 51:48 na marszałka Senatu wybrany został senator KO, Tomasz Grodzki. - Celowe opóźnianie ustaw w Senacie "może wizerunkowo spowodować, że opinia publiczna przed decydującymi wyborami prezydenckimi - mówił w radiowej Jedynce politolog Andrzej Pomarański. - Opozycja ma szanse zapunktować, pod warunkiem konstruktywnego podchodzenia do ustaw - mówił prof. Kazimierz Kik.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.


***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Kazimierz Kik, Andrzej Pomarański - politolodzy

Data emisji: 13.11.19

Godzina emisji: 18.13

mbl/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Roszkowski o nowych resortach gospodarczych: mocno akcentowana agenda unijna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 12:44
- Wszystkie elementy związane z agendą unijną będą teraz mocno akcentowane. To widać też po powołaniu Michała Kurtyki na ministra klimatu. Teraz będzie istotne, żeby polskie postulaty wybrzmiały w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, ekonomista i prezes Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Arkadiusz Jabłoński: ten rząd ma być bardziej autorski, skupiony na roli premiera

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 16:09
- To była bardzo robocza, techniczna prezentacja. Oczekiwaliśmy czegoś spektakularnego. W tych najważniejszych resortach nazwiska się w zasadzie nie zmieniły - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Arkadiusz Jabłoński (KUL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Manasterski: był rząd dobrej zmiany, teraz potrzeba rządu wielkiej zmiany

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 11:25
- Mieliśmy rząd dobrej zmiany, teraz potrzebujemy rządu wielkiej zmiany. Potrzeba bardzo wielu reform. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość chce zrealizować swój program państwa dobrobytu, to będzie musiało to zrobić bez względu na przeszkody - czy to opozycji czy Unii Europejskiej - mówił Miłosz Manasterski w Polskim Radiu 24. Gośćmi "Studia Prasowego" byli także Wojciech Mucha, Wojciech Przybylski i Piotr Grzybowski.
rozwiń zwiń