T. Latos: prezydent zaproponował złagodzenie nastrojów. Co zrobi opozycja?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 19:12
- Wystąpienie prezydenta było bardzo koncyliacyjne, zwieńczone przejściem wśród pierwszych rzędów klubów i podaniem ręki. Istotą tego wszystkiego jest to, żebyśmy utrzymali pewien poziom debaty i minimalny szacunek wobec siebie - mówił na antenie Jedynki Tomasz Latos (PiS). Gabriela Lenartowicz (KO) stwierdziła, że słowa prezydenta były skierowane "do szerszego elektoratu, na potrzeby kampanii".
Audio
Andrzej Duda, Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Janusz Korwin-Mikke w Sejmie
Andrzej Duda, Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Janusz Korwin-Mikke w SejmieFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Proszę, żeby język debaty nie był radykalny, żeby język debaty był językiem szacunku - apelował do posłów podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji Andrzej Duda. Do słów prezydenta i poziomu debaty publicznej odnieśli się na antenie Jedynki Tomasz Latos (PiS) oraz Gabriela Lenartowicz (KO).

Duda sejm pap-1200.jpg
Andrzej Duda: proszę, żeby język debaty nie był radykalny, ale był językiem szacunku

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że wystąpienie prezydenta było koncyliacyjne. - Istotą tego wszystkiego jest to, żebyśmy utrzymali pewien poziom tej debaty i minimalny szacunek wobec siebie. Ta inicjatywa została dobrze przyjęta przez wszystkich. Doszliśmy chyba do ściany w tej złośliwości w debacie publicznej. Pytanie, czy wszyscy się zastosują do tej próby naprawienia tego poziomu - mówił Tomasz Latos.

Elektorat niezbędny do reelekcji

Gabriela Lenartowicz stwierdziła, że "Andrzej Duda będzie chciał postawić na porozumienie w kampanii". - To się podoba temu szerszemu elektoratowi - ten elektorat jest mu niezbędny do reelekcji. Wydaje mi się, że to było zamierzone działanie. Andrzej Duda będzie chciał postawić w kampanii na tą koncyliacyjność i porozumienie - stwierdziła.

Posłanka opozycji odniosła się również wystąpienie marszałka seniora. - Wystąpienie marszałka seniora, desygnowanego do tej roli, a przemówienie pana prezydenta to były dwa różne światy, dwa różne porządki. Nikt nie miał wątpliwości, że właśnie tak będzie wyglądało wystąpienie Antoniego Macierewicza - mówiła Lenartowicz.

duda_morawiecki1200.jpg
Andrzej Rafał Potocki: prezydent i premier mają wspólne cele i podobnie widzą świat

"O tym mówi wielu Polaków"

Tomasz Latos zwrócił uwagę na różnice między prezydentem a marszałkiem seniorem. - Pamiętajmy, że to kwestia różnicy temperamentu, biografii politycznej. Każdy, kto interesuje się polityką widzi różnicę między prezydentem Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem. Nie widzę niczego kontrowersyjnego w wystąpieniu marszałka seniora. Mówienie o braku rozliczeń przez 30 lat? O tym mówi wielu Polaków. Pewne sprawy nie zostały do końca wyjaśnione. Warto iść do przodu, pamiętając jednak o przeszłości - podkreślił. 

Podczas audycji poruszono również temat ubezpieczeń emerytalnych, pomocy socjalnej oraz reform rządu.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Marek Mądrzejewski
Goście: Tomasz Latos (PiS), Gabriela Lenartowicz (KO)
Data emisji: 14.11.19
Godzina emisji: 18.11

pb 

Czytaj także

Sondaż prezydencki: M. Kidawa-Błońska i R. Trzaskowski wyraźnie przegrywają z A. Dudą

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 06:52
Po ok. 28 proc. - tyle głosów w I turze wyborów prezydenckich otrzymaliby dziś zarówno Małgorzata Kidawa-Błońska, jak i Rafał Trzaskowski. Oboje wyraźnie przegrywają z Andrzejem Dudą i równie wyraźnie pokonują trzeciego w stawce Władysława Kosiniaka-Kamysza - wynika z sondażu IBRiS "Dziennika Gazety Prawnej" i radia RMF FM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik prezydenta podał datę powołania nowego rządu Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 14:30
- Prezydent Andrzej Duda w piątek o godz. 14.30 powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: wierzę, że nowy rząd będzie kontynuował dobre zmiany

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 17:42
 - Chcemy by Polska stawała się coraz lepszym krajem. Tym państwem, które jest sprawiedliwsze, w którym ludziom żyje się lepiej, bardziej dostatnio, gdzie jest praca, niskie bezrobocie i godna płaca - mówił prezydent Andrzej Duda w Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie).
rozwiń zwiń