K. Lipiec: powołanie resortu ds. klimatu pokazuje priorytety rządu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 18:40
W nowym rządzie pojawi się ministerstwo ds. klimatu, którym zarządzać będzie Michał Kurtyka. Krzysztof Lipiec wskazał, że przyczyni się to do "skutecznej walki o polskie interesy" w tej kwestii. Andrzej Szejna uważa, że deklaracje rządu w tej sprawie to jak na razie "program na papierze".
Audio
  • Krzysztof Lipiec (PiS) i Andrzej Szejna (SLD) o polityce rządu ws. klimatu (Debata Jedynki)
Prezydent wręcza ministerską nominację Michałowi Kurtyce, szefowi resortu ds. klimatu
Prezydent wręcza ministerską nominację Michałowi Kurtyce, szefowi resortu ds. klimatuFoto: Twitter / Kancelaria Premiera

Prezydent powołał nowy rząd. Nowy gabinet docelowo będzie liczył dwadzieścia resortów. Jednym z nich będzie ministerstwo ds. klimatu. Pokieruje nim Michał Kurtyka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200 rzad.jpg
Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Zobacz, kto wszedł w jego skład

Poseł PiS: stara UE chce, żeby na Polskę spadły obciążenia ws. klimatu

Krzysztof Lipiec stwierdził, że "sama struktura, podział działów administracji" nowego rządu "jest bardzo bardzo wymowna". Wskazał m.in. na powstający resort ds. klimatu. - To pokazanie priorytetów, jakie należy rozłożyć na tę kadencję, aby można było skutecznie walczyć o polskie interesy na arenie międzynarodowej, w tym przede wszystkim w Unii Europejskiej - ocenił.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Marcin Roszkowski: ministerstwo ds. klimatu łagodzi wizerunek sektora

- Sprawa walki o klimat i pakietu klimatycznego, który jest forsowany na siłę przez UE, musi być tak rozstrzygnięta, aby była korzystna dla Polski. Główne siły europejskie, państwa starej Unii, szczególnie Niemcy i Francja, próbują Polskę postawić na drugim torze. To związane jest z tym, żeby na nas spadły główne obciążenia, nie biorąc pod uwagę tego, że mamy nienadrobione sprawy z czasów PRL - ocenił polityk.

Andrzej Szejna: polityka klimatyczna powinna być ponad podziałami

Polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzej Szejna uważa, że skład nowego rządu "nie jest żadnym zaskoczeniem". Wskazał jednak, że "bardzo się cieszy, iż powołano ministra ds. klimatu". Dodał, że powołanie tego resortu "jest dobrym ruchem w dobrym kierunku, natomiast nie uciekniemy od tego, żeby zastępować energię pozyskiwaną ze źródeł tradycyjnych odnawialnymi źródłami".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Klimat ważnym obszarem działań". Szef KPRM o składzie nowego rządu

Andrzej Szejna podkreślił, że działanie na rzecz klimatu "powinno być ponad podziałami". W jego opinii rząd deklaracje rządu np. w sprawie pozyskiwania prądu z odnawialnych źródeł energii, to jak na razie "program na papierze". - Musimy się wpisać w politykę energetyczną Unii Europejskiej, w którą dotąd się nie wpisywaliśmy - zaznaczył poseł. Zaapelował o współpracę w kwestii klimatycznej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mowa była również o działaniu nowego rządu w sprawie ochrony zdrowia oraz spraw europejskich.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Andrzej Szejna SLD, Krzysztof Lipiec PiS (Kielce)
Data emisji: 15.11.19
Godzina emisji: 18.11

msze/ag

Czytaj także

T. Latos: prezydent zaproponował złagodzenie nastrojów. Co zrobi opozycja?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 19:12
- Wystąpienie prezydenta było bardzo koncyliacyjne, zwieńczone przejściem wśród pierwszych rzędów klubów i podaniem ręki. Istotą tego wszystkiego jest to, żebyśmy utrzymali pewien poziom debaty i minimalny szacunek wobec siebie - mówił na antenie Jedynki Tomasz Latos (PiS). Gabriela Lenartowicz (KO) stwierdziła, że słowa prezydenta były skierowane "do szerszego elektoratu, na potrzeby kampanii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest harmonogram kontynuacji posiedzenia Sejmu. W planach m.in. expose premiera

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 15:45
Expose premiera Mateusza Morawieckiego, głosowanie nad wotum zaufania dla rządu czy wybór trzech sędziów do Trybunału Konstytucyjnego - to najważniejsze punkty trzeciego i czwartego dnia obrad I posiedzenia Sejmu, które będzie kontynuowane w przyszłym tygodniu. Izba rozpatrzy również trzy ważne projekty ustaw. 
rozwiń zwiń