X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Dziedziczak ws. 30-krotności ZUS: celem społeczna sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 19:19
- Osoby zarabiające ponad 12 tys. zł miesięcznie powinny płacić proporcjonalnie tyle samo do ZUS jak ci, których wynagrodzenie jest mniejsze. To poprawi sytuację w szeroko rozumianej polityce ubezpieczenia społecznego - powiedział na antenie radiowej Jedynki poseł PiS Jan Dziedziczak, odnosząc się do projektu tzw. 30-krotności ZUS. Dariusz Joński z KO podkreślił, że najpierw tę kwestię należy dogłębnie przedyskutować.
Audio
  • Jan Dziedziczak (PiS) i Dariusz Joński (KO) dyskutowali m.in. o projekcie ustawy dot. tzw. 30-krotności ZUS (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Tytus Żmijewski

W środę posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tzw. 30-krotności ZUS. Według autorów projektu ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł. Sejm ma zająć się tym projektem w najbliższym tygodniu.

ZUS shutterstock 1200.jpg
J. Emilewicz: jest polityczna zgoda w sprawie limitu składek na ZUS

"To poprawi sytuację w polityce ubezpieczenia społecznego"

Jan Dziedziczak wyjaśnił dokładnie, o co chodzi w tym projekcie. Podkreślił, że celem jest społeczna sprawiedliwość. - Osoby, które zarabiają ponad 12 tys. zł miesięcznie, powinny płacić proporcjonalnie takie same pieniądze do ZUS jak osoby mający niższe wynagrodzenie. Uważamy, że ta równość da budżetowi państwa 6 mld zł. To poprawi sytuację w szeroko rozumianej polityce ubezpieczenia społecznego - zaznaczył poseł PiS.

Zwrócił się w tej kwestii do swojego adwersarza. - Mamy nadzieję, że poseł Dariusz Joński ma w sercu społecznościowe poglądy i nie stanie w obronie przywileju ludzi najbogatszych - powiedział Jan Dziedziczak.

"Gospodarka hamuje"

Polityk KO odparł, że przed przystąpieniem do głosowania w tej sprawie należy ją dogłębnie przedyskutować. Jak stwierdził, KO proponowała, by sejmowa Komisja Finansów Publicznych przeanalizowała skutki finansowe projektu ws. 30-krotnosci ZUS w najbliższych latach. Jego zdaniem chodzi w nim o to, by więcej pieniędzy wpłynęło do budżetu państwa.

>>>[POLSKIE RADIO 24] B. Pęk: nie rozumiem sprzeciwu J. Gowina ws. 30-krotności ZUS

- Bo w budżecie ich brakuje. Gospodarka hamuje i teraz zaczyna się problem - stwierdził Dariusz Joński. Dodał także, że przez ostatnie cztery lata PiS prowadziło redystrybucję pieniędzy. - Nie były one kierowane w duże inwestycje, tylko je właśnie redystrybuowano. To ciekawy model zarządzania, tylko że pod warunkiem dobrze "rozbujanej" gospodarki - mówił poseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście dyskutowali również m.in. o wtorkowym expose premiera Mateusza Morawieckiego, a także o uniewinnieniu przez Sąd Okręgowy w Warszawie Piotra Najsztuba i utrzymaniu w mocy zaskarżonego wyroku Sądu Rejonowego w Piasecznie ws. wypadku, który dziennikarz spowodował w październiku 2017 r.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Jan Dziedziczak (poseł PiS), Dariusz Joński (poseł KO)
Data emisji: 18.11.19
Godzina emisji: 18.11

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik rządu o limicie składek na ZUS: dotyczy tylko etatowców

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 09:33
Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę - przypomniał rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział też, że dodatkowo rząd chce "wprowadzić obniżony ZUS", co ma być omówione na sobotniej konwencji PiS w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Więcej szkód niż pożytku". M. Ociepa ws. projektu limitu składek na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 08:50
– Skutki zniesienia limitu 30-krotności – społeczne i gospodarcze – będą daleko gorsze niż to, że przekroczymy budżet, np. o 5 mld złotych – powiedział w Trójce Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
rozwiń zwiń