Zbigniew Kuźmiuk: dobrze, że Ursula von der Leyen dostrzega, że imigracja to potężny biznes

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 19:00
- Przez Ursulę von der Leyen zostały zaproponowane - i w przyszłym budżecie będą planowane - programy wspierające rozwój w krajach, które mają problemy, a więc głównie w krajach afrykańskich - mówił w radiowej Jedynce Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. - Zgadzam się, że należy przerwać biznesowy model uchodźstwa - dodał Tadeusz Zwiefka, eurodeputowany PO.
Audio
  • (27.11.19) Europosłowie Zbigniew Kuźmiuk i Tadeusz Zwiefka gośćmi "Debaty Jedynki"
Siedziba Parlamentu Europejskiego
Siedziba Parlamentu EuropejskiegoFoto: shutterstock.com/Pierre-Olivie

Zbigniew Kuźmiuk ocenił, że "lewica jest zadowolona z układu sił w nowej Komisji Europejskiej". - Frans Timmermans jest pierwszym wiceprzewodniczącym, ma ogromne kompetencje, będzie odpowiadać za tzw. zielony deal - mówił na początku rozmowy w radiowej Jedynce europoseł PiS.

- Tworzenie nowej Komisji Europejskiej na początku kadencji to nowe nadzieje, wiązane ze sztabem ludzi, który ma zarządzać funkcjonowaniem Unii Europejskiej - dodał Tadeusz Zwiefka.

komentarz 27.11 1200.jpg
"Komentarz Dnia": prezes NIK, Komisja Europejska, Charles Michel, łapówki, Aleksandra Dulkiewicz

Goście Polskiego Radia komentowali także słowa nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej, która - w kontekście polityki imigracyjnej UE - mówiła, że konieczna jest reforma systemu relokacji uchodźców, oraz że Unia Europejska "musi doprowadzić do reformy systemu azylowego".

Tadeusz Zwiefka: cieszę się z finału

Europoseł PO zaapelował, by pamiętać "jaka była sytuacja, kiedy ogromna fala uchodźców z obszarów objętych wojną, ale także tych ekonomicznych, wlewała się do Unii Europejskiej bez kontroli". - To był największy grzech, że w pewnym momencie nie miała miejsca kontrola granic terytorium Unii - mówił Tadeusz Zwiefka.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Adam Bielan o Januszu Wojciechowskim: będzie miał olbrzymie wpływy w Komisji Europejskiej

- Zawsze mówiliśmy, że jesteśmy solidarni i potrafimy wspólnie z innymi spróbować rozwiązać problem napływu uchodźców - zaznaczył eurodeputowany PO. - Cieszę się z finału i podkreślenia tego, co jest najważniejsze: Ursula von der Leyen mówi wyraźnie, że uszczelnienie granic zewnętrznych UE jest niezbędne - podkreślił.

Zbigniew Kuźmiuk: dobrze, że Ursula von der Leyen dostrzega problem

W ocenie Zbigniewa Kuźmiuka, "europosłowie PO nawrócili się na koncepcję pomagania migrantom na miejscu". Eurodeputowany PiS zaznaczył, że "dobrze, że pani przewodnicząca dostrzega bardzo poważne problemy, że imigracja to potężny biznes i w ten biznes Unia powinna uderzyć".

- Po drugie, szczęśliwie mamy porozumienie z Turcją, które będzie kontynuowane. Zostały zaproponowane - i w przyszłym budżecie będą planowane - programy wspierające rozwój w krajach, które mają problemy, a więc głównie w krajach afrykańskich - mówił Zbigniew Kuźmiuk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Bożena Żelazowska: Polskie Stronnictwo Ludowe liczy na Janusza Wojciechowskiego

- Zgadzam się, że należy przerwać biznesowy model uchodźstwa. Ci ludzie płacą gigantyczne pieniądze, jak na ich możliwości, za miejsce na łodzi pozbawionej często elementarnych zasad bezpieczeństwa - zaznaczył Tadeusz Zwiefka.

W dalszej części rozmowy także o polityce klimatycznej Unii Europejskiej, oraz polityce rolnej. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Tadeusz Zwiefka (PO)

Data emisji: 27.11.19

Godzina emisji: 18.10


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr M. Kędzierski: transformacja ekologiczna UE celem U. von der Leyen

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 13:25
- Komisja Ursuli von der Leyen ma silniejszy mandat niż komisja Jean-Claude Junckera - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, szef Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

R. Czarnecki: jest nadzieja na normalizacje stosunków między UE a Polską

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 13:11
- Ursula von der Leyen będzie się starała uzyskiwać poparcie z różnych stron UE a więc także z Polski, z rządu Prawa i Sprawiedliwości – komentował wynik głosowania nad składem Komisji Europejskiej europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Komisja Europejska może zacząć pracę. Komentarze europosłów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 14:21
- Liczę, że nowa Komisja będzie pragmatyczna - mówił Polskiemu Radiu europoseł Ryszard Legutko, oceniając nowy skład Komisji Europejskiej. - Wśród najważniejszych postulatów Ursuli von der Leyen są te oczekiwania naszych państw, które dotyczą poziomu i jakości życia - dodawał Andrzej Halicki.
rozwiń zwiń