X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceminister sprawiedliwości: opozycja manipuluje faktami ws. sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 19:08
- Nasi oponenci manipulują pewnymi informacjami. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędzia nie powinien prowadzić działalności publicznej, niedającej pogodzić się z niezależnością i niezawisłością sędziowską - mówił na antenie Jedynki wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Mirosław Suchoń (KO) zwrócił z kolei uwagę na "upolityczniony proces wyboru sędziów KRS".
Audio
Debata Jedynki. Od lewej: Michał Rachoń, Michał Wójcik, Mirosław Suchoń
"Debata Jedynki". Od lewej: Michał Rachoń, Michał Wójcik, Mirosław SuchońFoto: Jedynka
shutterstock_kancelariapremiera1200.jpg
Rząd: manipulowanie wyrokiem TSUE przez sędziów niepokojące

"Rada Ministrów wyraża zaniepokojenie postępowaniem sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE" - napisano w stanowisku przyjętym przez rząd ws. sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. O sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości zostali zapytani dwaj politycy: wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

- Niestety, ale nasi oponenci manipulują pewnymi informacjami, które pojawiają się w przestrzeni medialnej. Często stawiane są mi pytania czy będzie chaos w wymiarze sprawiedliwości. Trzeba było uspokoić sytuację. Dobrze, że takie stanowisko się pojawiło. Mam nadzieję, że sporo rzeczy wyjaśni - mówił Michał Wójcik.

"Politykowanie części środowiska sędziowskiego"

Wiceminister podkreślił, że to co się dzieje w ostatnim czasie to "politykowanie przez część środowiska sędziowskiego". - To musi się spotkać z jednoznacznym stanowiskiem nawiązującym w pewnym sensie do konstytucji. Ustawa zasadnicza mówi wyraźnie, że sędzia nie powinien prowadzić działalności publicznej, niedającej pogodzić się z niezależnością i niezawisłością sędziowską. Nie może być również członkiem partii politycznej, nie może krótko mówiąc politykować. A niektórzy politykują - nad czym ubolewam - podkreślił.

Sąd Najwyższy shutt 1200.jpg
Wyrok TSUE a Sąd Najwyższy. Sędziowie wyłączeni z orzekania

Mirosław Suchoń (KO) powiedział z kolei, że kiedy przeczytał stanowisko rządu, wydało mu się ono zbieżne z postulatami opozycji. - Kiedy zapoznałem się z tym stanowiskiem rządu, ze zdziwieniem spostrzegłem, że to jest wszystko to, co od czterech lat powtarza opozycja - o niezależności sądownictwa, o tym, że trzeba tę niezależność gwarantować również w trakcie wyborów, że potrzeba nam niezawisłego sądownictwa - mówił.

Dwie drogi - demokratyczna albo propagandowa

- Mam pewną refleksję - albo rząd pójdzie drogą demokratyczną, którą powinien cały czas podążać i nastąpią zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które ponownie zagwarantują niezależność systemu sądownictwa… Albo jest to zwykła, propagandowa odezwa, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dzisiaj mamy sytuację de facto taką, że cały proces, w którym jest wybierana np. KRS jest procesem upolitycznionym - stwierdził Suchoń.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości), Mirosław Suchoń (KO)
Data emisji: 03.12.19
Godzina emisji: 18.12 

pb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Lichocka: protesty zjawiskiem zblatowania części sędziów z politykami opozycji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 11:14
- Znakomita większość sędziów nie daje się wciągnąć w polityczną i partyjną hucpę, którą są protesty przed sądami. Uczestniczący w nich to bardzo mała część środowiska sędziowskiego - powiedziała Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości. - Od czterech lat obserwujemy konstruowanie wymiaru sprawiedliwości często wbrew konstytucji - stwierdziła Marta Golbik z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To rodzi wątpliwości". Andrzej Anusz ws. apolityczności sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:18
- Na ile ci sędziowie przekraczają próg swojego zaangażowania politycznego? Na jednej demonstracji widzimy sędziego i byłego senatora opozycji, a ten sędzia sądzi senatora. Kiedy oni razem znajdują się na tej samej demonstracji, to rodzą się duże wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i politolog dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: skutki wyroku TSUE nie wpływają na konieczność zmian prawa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 14:04
Skutki listopadowego wyroku TSUE nie wpływają na konieczność dokonywania zmian legislacyjnych w konkretnych ustawach, chyba że właściwy organ, jakim jest Trybunał Konstytucyjny, orzekłby inaczej - ocenił podczas posiedzenia senackiej komisji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń