Wizyta A. Merkel w Auschwitz. Prof. Z. Krasnodębski: to tylko symbole

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 18:54
- Polacy mają dziwną skłonność do przeceniania polityki symbolicznej. Ona jest ważna, ale to są tylko symbole - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS). Z kolei Paweł Kowal (KO) stwierdził, że "wizyta Angeli Merkel to był taki polityczny testament".
Audio
Kanclerz Niemiec Angela Merkel na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz
Kanclerz Niemiec Angela Merkel na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady AuschwitzFoto: PAP/Andrzej Grygiel

- Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców - podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w byłym obozie Auschwitz-Birkenau wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oddała hołd ofiarom. - To był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. To dla mnie jest ważne, aby to podkreślić i jasno wskazać sprawców - dodała szefowa niemieckiego rządu.

merkel-1200-pap.jpg
Angela Merkel: to Niemcy odpowiadają za zbrodnie w Auschwitz

Zdaniem prof. Zdzisława Krasnodębskiego "Polacy mają dziwną skłonność do przeceniania polityki symbolicznej". - Ona jest ważna, ale to są tylko symbole. Uważam, że Angela Merkel przyjechała tutaj ze względów wewnątrzpolitycznych, żeby odciąć się od tej narastającej fali antysemityzmu w Niemczech, od AfD, od nacjonalizmu - podkreślił.

Złożenie hołdu prawdzie

Z kolei Paweł Kowal podkreślił, że "wizyta Angeli Merkel to był taki polityczny testament". - Warto podkreślić jej wystąpienie. Wielu ekspertów uważa, że wystąpienie kanclerz Niemiec to było takie złożenie hołdu prawdzie. O kanclerz Merkel nie można powiedzieć, że unika mówienia o tym, kto wywołał II wojnę światową - stwierdził polityk KO.

- Żaden poważny polityk niemiecki nie zacznie dokonywać rewizjonizmu historycznego na wielką skalę. To jest niemiecka racja stanu - żeby się nie odcinać od zbrodni, ale też ją inaczej interpretować. Polityka historyczna Niemiec nie polega na negowaniu historii w prosty sposób, ale właśnie z tej historii wyprowadzania tezy, że jesteśmy "imperium moralnym" - powiedział z kolei prof. Krasnodębski.

german kopia 663x.jpg
German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

"Polacy lubią gesty"

Paweł Kowali stwierdził, że "Angela Merkel powiedziała prawdę". - Faktycznie, Polacy lubią gesty. Niemcy i Amerykanie bardzo dobrze się nas nauczyli i wiedzą, że polityka wielkich gestów i symboli przynosi efekty. Co wyszło praktycznego? Współpraca w NATO. Okazało się, że mamy duży problem z Emmanuelem Macronem, z Erdoganem… A to pani kanclerz Merkel i polskie władze "uratowały" ten szczyt w Londynie - mówił Paweł Kowal.

Podczas rozmowy poruszono również temat sytuacji politycznej w Niemczech oraz w Unii Europejskiej.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Zdzisław Krasnodębski (europoseł, PiS), Paweł Kowal (KO)
Data emisji: 06.12.19
Godzina emisji: 18.10 

pb

Czytaj także

"Słowa, które padną, pewnie będą ważne". Pierwsza wizyta Angeli Merkel w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 06:45
Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezmą udział w uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Będzie to pierwsza wizyta kanclerz Merkel w tym byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Parys: nigdy dość mówienia o roli III Rzeszy podczas wojny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 14:33
- Słowa Angeli Merkel w Auschwitz mają dużą rangę. Nigdy dosyć powtarzania tego, co się stało w czasie II wojny światowej w Polsce i jaka była rola III Rzeszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. P. Madajczyk: większość Niemców Auschwitz kojarzy tylko z zagładą Żydów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 16:36
- Zawsze istnieje obawa, że często przywoływane doświadczenie historyczne po pewnym czasie staje się pustym rytuałem. Wydaje się, że Auschwitz odgrywa jednak pod tym względem rolę wyjątkową - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń