Artur Soboń: Małgorzata Gersdorf zachowuje się nieodpowiedzialnie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 18:40
- Małgorzata Gersdorf próbuje tworzyć chaos prawny - mówił w radiowej Jedynce Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. - Jej stanowisko jest podyktowane troską o konstytucyjność wymiaru sprawiedliwości - ripostował poseł Waldemar Sługocki, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w rządzie PO-PSL.
Audio
  • [10.12.19] Artur Soboń: Małgorzata Gersdorf wprowadza chaos prawny (Jedynka)
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata GersdorfFoto: PAP/Marcin Obara

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do podtrzymania się od czynności orzeczniczych. W jej ocenie, "kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce".

PAP Małgorzata Gersdorf 1200.jpg
Gersdorf do sędziów Izby Dyscyplinarnej: powstrzymajcie się od orzekania

Na to oświadczenie odpowiedział prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Tomasz Przesławski. Ocenił on, że "zgodnie z Konstytucją RP Sąd Najwyższy, w tym wchodząca w jego skład Izba Dyscyplinarna, stanowi organ władzy sądowniczej powołany do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Tym samym obowiązkiem sędziów SN jest wykonywanie funkcji orzeczniczych przede wszystkim zgodnie z przepisami prawa i zasadami słuszności".

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezes T. Przesławski: Izba Dyscyplinarna SN będzie nadal orzekać

Obydwa oświadczenia komentowali goście radiowej Jedynki.

"Nie ma obawy o klincz prawny"

W ocenie sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, "nie ma dzisiaj obawy o klincz prawny". - Małgorzata Gersdorf próbuje tworzyć chaos prawny i podważać bezpieczeństwo prawne wynikające z decyzji organów konstytucyjnych, mających prawo, zgodnie z wyrokiem TSUE, kształtować ustrój prawny w Polsce - mówił Artur Soboń.

- Małgorzata Gersdorf stawia się w szeregu tych, którzy próbują słownie podważać ustrój powstały w wyniku decyzji konstytucyjnych organów Polski i który nie może być w ten sposób podważany - dodał gość radiowej Jedynki. - Zmienić ten ustrój mogą tylko ci, którzy stanowią prawo - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. M. Ryba: Sąd Najwyższy wyłamał się spoza polskiej Konstytucji

- Z drugiej strony, sama odmawia listy sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL. Mamy ich 746. Co do nich - rozumiem - nie ma wątpliwości. Pani prezes Gersdorf zachowuje się nieodpowiedzialnie - ocenił Artur Soboń.

morawiecki pap 1200.jpg
Premier: będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości

"Apel wynika z troski"

Waldemar Sługocki przywołał art. 173 konstytucji. - Sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz - argumentował. - Małgorzata Gersdorf ocenia, że Krajowa Rada Sądownictwa nie jest niezależna ani niezawisła od władzy wykonawczej i ustawodawczej - mówił Waldemar Sługocki.

- Obawa o niezależność władzy występuje, stąd też takie stanowisko luksemburskiego trybunału, stąd apel Małgorzaty Gersdorf, która obawia się dychotomii co do zachowań wymiaru sprawiedliwości. Apel o brak orzekania wynika z troski o to, by Polska nie była narażona na ewentualne odszkodowania, będące konsekwencją niekonstytucyjnego porządku, z jakim mamy dzisiaj do czynienia - przekonywał gość radiowej Jedynki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Antoni Macierewicz: Sąd Najwyższy dopuścił się absolutnego bezprawia

W jego ocenie, Małgorzata Gersdorf nie uczestniczy w grze politycznej. - Jej stanowisko jest podyktowane troską o konstytucyjność wymiaru sprawiedliwości, a także o reperkusje, będące konsekwencją dalszego orzekania w kontekście tej dychotomii - mówił Waldemar Sługocki.

Zachęcamy do wysłuchania i obejrzenia całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Artur Soboń (sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych), Waldemar Sługocki (były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego w rządzie PO-PSL, poseł PO)

Data emisji: 10.12.19

Godzina emisji: 18.10

mbl

Czytaj także

Waldemar Buda: nie cofniemy się przed zmianami w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 10:01
- Reforma sądownictwa powinna być kontynuowana. Ministerstwo Sprawiedliwości już szykuje kolejne zmiany. Polacy tego oczekują - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister inwestycji Waldemar Buda z PiS. Zdaniem posłanki PO Joanny Augustynowskiej, "PiS zrobiło bałagan w sądownictwie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes sądu o sprawie Juszczyszyna. "Nie znam relacji między sędziami"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 13:39
Na prośbę kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie wyjaśniła kulisy sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna. "Nie można antycypować motywów, którymi ewentualnie kierował się prezes sądu Maciej Nawacki" - napisała prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie Danuta Hryniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spychalski o wezwaniu Gersdorf: Izba Dyscyplinarna działa i będzie działać

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 13:56
- Jednym podmiotem, który może w naszym kraju weryfikować czy dane obowiązujące w Polsce prawo jest zgodne z konstytucją czy nie, jest Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie trzech sędziów Sądu Najwyższego, takiego przymiotu nie posiada - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Błażej Spychalski w reakcji na wezwanie prezes SN, aby sędziowie izby dyscyplinarnej wstrzymali się od orzekania.
rozwiń zwiń