Historyk PAN: na wprowadzeniu stanu wojennego skorzystał Związek Radziecki

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 19:55
- Z punktu widzenia Kremla, stało się najlepsze, co mogło się stać: w Warszawie zapanował porządek w komunistycznym rozumieniu - mówił prof. Jerzy Eisler, historyk PAN i IPN. - Sowieci nie musieli wchodzić i ponosić bardzo wysokich kosztów interwencji w Polsce - przekonywał dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
Audio
  • [13.12.19] prof. Jerzy Eisler i dr Grzegorz Majchrzak w radiowej Jedynce w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (Jedynka)
Henryk Szrubarz, Jerzy Eisler, Grzegorz Majchrzak
Henryk Szrubarz, Jerzy Eisler, Grzegorz MajchrzakFoto: Polskie Radio

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły stan wojenny. Zakończył się trwający od sierpnia 1980 roku czas odzyskiwania przez społeczeństwo swobód obywatelskich i łagodzenia opresyjności komunistycznego reżimu. Ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - pozakonstytucyjny organ pod przewodnictwem Wojciecha Jaruzelskiego, mający administrować stanem wojennym.

PAP Andrzej Duda prezydent 6 1200.jpg
"Próba ostatecznego zniewolenia Polaków". Prezydent o stanie wojennym

W grudniu 1981 na ulice wyprowadzono wojsko, zmilitaryzowano zakłady pracy, zdelegalizowano "Solidarność". O tym, co było prawdziwym powodem wprowadzenia stanu wojennego; jakie były ofiary, dlaczego nie ukarano sprawców; jakie wnioski płyną z tych dramatycznych wydarzeń - o tym dyskutowali goście Polskiego Radia.

Siłowe rozwiązanie sprawy "Solidarności"

W ocenie Grzegorza Majchrzaka, "stan wojenny został wprowadzony, ponieważ nie udało się przejąć kontroli, spacyfikować "Solidarności" i wpisać jej w system". - Nie udała się koncepcja pokojowego rozwiązania problemu NSZZ Solidarność Stanisława Kanii. Wobec nieskuteczności bezpieki, władzy pozostało rozwiązanie siłowe - stan wojenny - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Światło Wolności" w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Do akcji włączy się prezydent

Profesor Jerzy Eisler z Polskiej Akademii Nauk zaznaczył, na sprawę patrzy "w kategoriach odpowiedzialności Wojciecha Jaruzelskiego". - Nie mówi się o co najmniej trzech scenariuszach. Jeżeli Wojciech Jaruzelski nie chciał wprowadzać stanu wojennego, to na pewno znaleźliby się lekarze, którzy wystawili by mu stosowne zaświadczenia i wysłali do sanatorium na leczenie. Drugi możliwy scenariusz to wersja heroiczna: mógł opublikować list, że "rezygnuje w obliczu zagrożenia" - mówił Jerzy Eisler. Trzecia wersja to samobójstwo Jaruzelskiego z pożegnalnym listem.

- O tym się w ogóle nie mówi. Mówi się, że chciał - i tu się zgadzam z przedmówcą - zniszczyć "Solidarność". To się udało, to był cel stanu wojennego - podkreślał.

Korzyści dla ZSRR

zaryn jan_1200.jpg
Prof. Jan Żaryn: stan wojenny był zdradą polskich interesów wolnościowych

W ocenie Jerzego Eislera, na wprowadzeniu stanu wojennego skorzystał Związek Radziecki. - Z punktu widzenia Kremla, stało się najlepsze, co mogło się stać: w Warszawie zapanował porządek w komunistycznym rozumieniu. Nie przelano ani kropli radzieckiej krwi, ani kropli radzieckiej benzyny. Wszystko z Polakami zrobili Polacy - mówił historyk PAN.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Piotr Dmitrowicz: Kościół stał się przestrzenią wolności dla artystów i opozycjonistów

Grzegorz Majchrzak zaznaczył, że "tej benzyny trochę Jaruzelskiemu udostępnili". - Sami nie musieli wchodzić i ponosić bardzo wysokich kosztów interwencji w Polsce - ocenił historyk IPN.

W audycji także wspomnienia byłych opozycjonistów z okresu stanu wojennego. Zachęcamy do jej wysłuchania.

Zobacz serwis specjalny poświęcony stanowi wojennemu w Polsce:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Goście: Jerzy Eisler (PAN, IPN), Grzegorz Majchrzak (IPN)

Data emisji: 13.12.19

Godzina emisji: 18.10


mbl/ans

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:04
- Władze komunistyczne, służąc Związkowi Sowieckiemu, odpowiedziały wyprowadzeniem czołgów, strzelaniem z karabinów, mordowaniem ludzi. Stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim - powiedział w PR24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycyjny w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Andrzej Anusz: nadzieje rozbudzone w sierpniu 1980 r. zostały brutalnie rozbite

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:51
- Stan wojenny to blisko sto ofiar śmiertelnych, ale też kilkaset tysięcy ludzi, którzy wyjechali z Polski, niektórych zmuszono do emigracji. To byli ludzie aktywni, wykształceni, kapitał społeczny – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Do tematu odniósł się również Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr G. Majchrzak: Wojciech Jaruzelski był zwolennikiem rozwiązań siłowych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 22:30
- Pierwszą osobą, która tuż po 5.00 rano dowiedziała się o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego był prymas Józef Glemp. Powód był oczywisty, chodziło o zneutralizowanie Kościoła i odsunięcie w czasie walki z nim - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
rozwiń zwiń