Tomasz Rzymkowski: nowa ustawa ma zdyscyplinować sędziów, którzy podważają polski porządek prawny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 19:20
- Trzeba przeciwdziałać sytuacjom, które mogą wprowadzić w państwie anarchię. Nowa ustawa ma wprowadzić ład i bezpieczeństwo w wymiarze sprawiedliwości - powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Rzymkowski z PiS. Gościem audycji był również Krzysztof Paszyk, poseł PSL.
Audio
  • Politycy o sporze wokół reformy sądownictwa (Debata Jedynki)
Sędzia Paweł Juszczyszyn
Sędzia Paweł Juszczyszyn Foto: Artur Szczepanski/REPORTER

W czwartek wieczorem posłowie Zjednoczonej Prawicy złożyli w Sejmie wniosek nowelizacji ustawy o prawie sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Autorzy mówią wprost: zmiany mają na celu zdyscyplinowanie sędziów, którzy po niedawnym wyroku TSUE chcą oceniać i podważać legalność Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej SN.

Czytaj więcej
Paweł Jabłoński 1200.jpg
Jabłoński: sędziowie podważają status innych sędziów. Nie możemy się na to godzić

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] S. Gajewski: obie strony powinny dążyć do przywrócenia zaufania do wymiaru sprawiedliwości

Z tego jako jeden z pierwszych skorzystał olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn, który wezwał Kancelarię Sejmu do ujawnienia list poparcia do nowej KRS. Został po tym odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z delegacji do Sądu Okręgowego. Przeciwko niemu toczy się w tej chwili postępowanie dyscyplinarne.

"Zagrożenie bezpieczeństwa państwa"

Tomasz Rzymkowski podkreślił, że "nikt nie chce pozbawiać sędziów prawa do oceny wyroków innych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości". - Na tym opiera się cały system sądownictwa cywilizacji zachodniej. Natomiast w sytuacji, w której jeden sędzia podważa cały porządek prawny i kwestionuje jestestwo organów stojących na straży praworządności, to mamy do czynienia z zagrożeniem bezpieczeństwa państwa - stwierdził poseł.

Podkreślił on również, że nowa ustawa ma wprowadzić ład do systemu sądownictwa. - Ona ma na celu zdyscyplinowanie sędziów, którzy próbują podważyć porządek prawny w Polsce - zaznaczył polityk PiS.

"Lata walki nic nie zmieniły"

Krzysztof Paszyk nie zgodził się z tezą, że niektóre działania sędziów są próbą zanarchizowania wymiaru sprawiedliwości. - Bardziej martwi fakt, że od ponad dwóch lat trwa walka środowiska sprawującego władzę z sędziami. Niepotrzebnie absorbuje to energię i czas, bo po tych latach walki nic nie zmieniło się na lepsze w polskim sądownictwie - stwierdził.

Czytaj więcej
jedynka michał wójcik 1200.jpg
Michał Wójcik: nie możemy pozwolić na anarchię w wymiarze sprawiedliwości

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jan Pietrzak: państwo polskie musi ukrócić proceder pseudo niezależności sędziowskiej

Poseł PSL ocenił, że wymiar sprawiedliwości trzeba uczynić bardziej dostępnym dla Polaków i sprawniejszym. - Nic takiego się jednak nie dzieje. Wydłużają się terminy rozpatrywania spraw i coraz droższe bywa korzystanie z sądów. To powinna być przestrzeń do zmian - powiedział gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Goście: Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz'15) i Tomasz Rzymkowski (PiS)

Data emisji: 16.12.19

Godzina emisji: 18.11

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poseł Solidarnej Polski: sędziów przyzwyczajono do bycia nadzwyczajną kastą

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 10:45
- Sędziowie czują się bezkarni. My chcemy z tym skończyć. Sędziowie, którzy sprzeniewierzyli się swojemu zawodowi też muszą być karani - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Kałużny (Solidarna Polska, PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: sędziowie muszą stać na straży praworządności, a nie własnych interesów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 20:10
- Apeluję do sędziów, aby zaprzestali wygłaszać oświadczenia o powstrzymaniu się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach. Takie oświadczenia to nic innego, jak namawianie do łamania prawa, do podważania statusu legalnie powołanych sędziów - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: chodzi nam o zmianę sędziów moskiewskich na sędziów polskich

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 15:11
- Chcemy przywrócić narodowi sądownictwo uczciwe, zmierzające do demokratycznego i niepodległościowego ładu w Polsce – powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. - Projekt ustawy dot. ustrojów sądów jest groźny dla wszystkich, którzy robią z wymiaru sprawiedliwości, a zwłaszcza z sądownictwa, narzędzie swoich politycznych interesów - dodał.
rozwiń zwiń