Magdalena Sroka: jesteśmy winni obywatelom spokój w wymiarze sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 19:14
- Chodzi o projekt ustawy, która ma zdyscyplinować sędziów. Po to, aby jeden sędzia nie podważał drugiego, czy np. ma prawo do orzekania - powiedziała w radiowej Jedynce Magdalena Sroka z Porozumienia. Gościem audycji była również reprezentująca klub parlamentarny PO-KO Barbara Dolniak z Nowoczesnej.
Audio
  • Magdalena Sroka i Barbara Dolniak o reformie polskiego wymiaru sprawiedliwości (Debata Jedynki)
Od lewej: Marek Mądrzejewski, Magdalena Sroka i Barbara Dolniak
Od lewej: Marek Mądrzejewski, Magdalena Sroka i Barbara DolniakFoto: Jedynka/Polskie Radio

Po obfitującej w emocje debacie Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, który przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Projekt nowelizacji niektórych ustaw sądowych został złożony tydzień temu przez posłów PiS na ręce marszałek Sejmu wobec zagrożenia przed prawną anarchią. Miesiąc temu bowiem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał polski Sąd Najwyższy jako właściwy do zbadania niezależności jego Izby Dyscyplinarnej, czego skutkiem był wyrok sprzed dwóch tygodni, w myśl którego obecna KRS nie jest organem bezstronnym i niezawisłym, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego i krajowego.

PAP Sejm obrady posiedzenie 1200.jpg
Nowelizacja ustawy ws. sądów skierowana do dalszych prac

"Jeden sędzia nie może podważać drugiego"

Magdalena Sroka z Porozumienia Jarosława Gowina przypomniała o wielkiej wadze projektu nowelizacji jednej z ustaw. - Chodzi o tę ustawę, która ma zdyscyplinować sędziów. Po to, aby jeden sędzia nie podważał drugiego, czy np. ma prawo do orzekania, czy został powołany zgodnie z prawem - podkreśliła. Dodała, że nie może dochodzić do sytuacji, w której sędziowie podważają decyzje prezydenta o powoływaniu sędziów.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Ryszard Czarnecki: nie zależy nam na podsycaniu konfliktu ws. sądownictwa

- Jesteśmy winni obywatelom spokój w wymiarze sprawiedliwości. Nie byłoby potrzeby wprowadzania takiej ustawy, gdyby sędziowie nie angażowali się w sprawy polityczne, nie uczestniczyli w wiecach politycznych, nie wypowiadali się tam w sposób jednoznaczny. To w naszej ocenie nie jest dobrym założeniem i postępowaniem sędziów - zaznaczyła Magdalena Sroka.

"Idąc do sądu mamy mieć pewność"

Barbara Dolniak nie zgadza się z inicjatywą w sprawie nowelizacji ustawy mającej z założenia dyscyplinować sędziów podważających konsekwencje innych sędziów i mianującego ich prezydenta. Dała temu wyraz w trakcie audycji.

- Walka o prawo do przestrzegania zasady niezawisłości sędziowskiej nie jest polityką w rozumieniu polityki, która uprawiają partie polityczne. Sędziowie stają na straży tej zasady, która tak naprawdę jest prawem nas, obywateli. Idąc do sądu mamy mieć pewność, że osoba, która wyda rozstrzygnięcie, pozostaje poza jakimkolwiek wpływem czy naciskiem w związku z wykonywaną pracą - mówiła.

East News Józef Pinior 1200.jpg
Józef Pinior i sędzia, który prowadzi jego sprawę razem na proteście

Przypomniała, że według prawa w Polsce sędzia nie może należeć do żadnej partii politycznej. - I to jest skrupulatnie przestrzegane. Chociażby to świadczy o tym, że sędziowie nie angażują się w politykę, bo tego robić nie mogą. Groziłoby im za to postępowanie dyscyplinarne - tłumaczyła Barbara Dolniak.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Barbara Dolniak (KO), Magdalena Sroka (Porozumienie)

Data emisji: 19.12.2019

Godzina emisji: 18.11

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Karczewski: jeśli sędziowie chcą zająć się polityką, powinni startować w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 08:27
– Badania pokazują, że jest olbrzymie poparcie dla zmian w systemie sądownictwa – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu. Polityk skomentował w ten sposób protesty związane z proponowanymi przez PiS zmianami w wymiarze sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:40
- Jeśli chodzi o przypadek Polski, to mnie szczególnie bulwersuje ciągłe wtrącanie się UE do wewnętrznej reformy wymiaru sprawiedliwości naszego kraju - mówił Marek Pęk (senator PiS) na antenie Polskiego Radia 24. Zdaniem Elżbiety Gapińskiej (KO) reforma sądownictwa "łamie trójpodział władzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog ws. zmian w sądownictwie: to nie tylko kwestia prawna, ale też etyczna

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:39
- Poza normami prawa jest jeszcze etyka. W momencie, gdy przestaje respektować się standardy etyczne, rozpoczyna się kryzys danej instytucji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja przegrała głosowania przez nieobecność. Budka: dostali kary finansowe

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 13:40
Opozycja mogła doprowadzić do tego, że poselski projekt nowelizacji ustaw sądowych nie byłby głosowany, ale jej reprezentantów zabrakło na sali plenarnej - informuje Onet. Szef klubu KO zapewnił, że zostali ukarani.
rozwiń zwiń