Nowelizacja ustawy sądowej trafiła do Senatu. Komentarz polityków

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 19:14
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Ozdoba oraz Dariusz Wieczorek, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej rozmawiali w audycji "Debata Jedynki" o nowelizacji ustawy sądowej, która po przegłosowaniu w Sejmie trafiła do Senatu.
Audio
  • Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Ozdoba oraz Dariusz Wieczorek, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej o reformie sądownictwa (Jedynka/Debata Jedynki)
Jacek Ozdoba, poseł PiS
Jacek Ozdoba, poseł PiSFoto: PR

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w orędziu telewizyjnym poinformował, że Izba Wyższa polskiego parlamentu, pracując nad ustawą sadową, wykorzysta "cały pakiet możliwości konsultacji legislacyjnych". Michał Rachoń zapytał swoich gości o to, jak dalej będą wyglądały prace nad ustawą.

EN Paweł Juszczyszyn 1200.jpg
"Jego działania zasługują na potępienie". Przewodniczący KRS ws. Juszczyszyna

Poseł SLD Dariusz Wieczorek stwierdził, że Senat na chłodno dokona analizy tego - jak nazwał nowelizację - "bubla prawnego". - Słowa marszałka Tomasza Grodzkiego odzwierciedlają to, co powinno się dziać w Senacie. To powinna być szeroka debata, szeroka dyskusja, analizy prawne, analizy zapisów poszczególnych paragrafów - wyliczał poseł SLD.

Zapytany przez Michała Rachonia, jakie trzy kwestie poruszane w akcie są dyskwalifikujące dla tej nowelizacji, powiedział, że po pierwsze to brak konsultacji ze środowiskiem sędziów podczas prac nad artykułami.

- Po drugie zakazuje się sędziom zadawania pytań. Sędzia nie może zadawać żadnych pytań, bo może się okazać, że podważają one na przykład to, czy inny sąd ma prawo funkcjonować - stwierdził, dojąc, że trzecia kwestia dotyczy praw sędziów do wyrażania swoich opinii.

krs-1200-flickr.jpg
Rozpoznanie pytań o badanie niezależności KRS odroczone do 8 stycznia

"Sędziowie powinni być apolityczni"

Do tych zarzutów odniósł się Jacek Ozdoba. Poseł PiS podkreślił, że w żadnym artykule nowelizacji przepisów o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, nie ma artykułu dotyczącego zadawania pytań przez sędziów - o czym wspomniał jego przedmówca.

- Jest kwestia mówiąca o tym, że sędzia nie ma prawa podważać organów konstytucyjnych państwa. Jeżeli sędzia podważa drugiego sędziego, to podważa prerogatywę prezydenta, który jest organem konstytucyjnym - tłumaczył.

Polityk dodał, że ta ustawa uniemożliwia też prowadzenie aktywności politycznej przez sędziów.- Mamy dziś do czynienie z niebywałym skandalem polegającym na tym, że sędzia uczestniczy w życiu politycznym - zauważył Jacek Ozdoba.

Podkreślił jednocześnie, że nikt nie odbiera praw obywatelskich sędziom. - Ale wymiar sprawiedliwości powinien być apolityczny - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Jacek Ozdoba (poseł PiS), Dariusz Wieczorek (poseł SLD)

Data emisji: 23.12.2019

Godzina emisji: 18.06

pkur

Czytaj także

Stanisław Karczewski: jeśli sędziowie chcą zająć się polityką, powinni startować w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 08:27
– Badania pokazują, że jest olbrzymie poparcie dla zmian w systemie sądownictwa – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu. Polityk skomentował w ten sposób protesty związane z proponowanymi przez PiS zmianami w wymiarze sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:40
- Jeśli chodzi o przypadek Polski, to mnie szczególnie bulwersuje ciągłe wtrącanie się UE do wewnętrznej reformy wymiaru sprawiedliwości naszego kraju - mówił Marek Pęk (senator PiS) na antenie Polskiego Radia 24. Zdaniem Elżbiety Gapińskiej (KO) reforma sądownictwa "łamie trójpodział władzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog ws. zmian w sądownictwie: to nie tylko kwestia prawna, ale też etyczna

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:39
- Poza normami prawa jest jeszcze etyka. W momencie, gdy przestaje respektować się standardy etyczne, rozpoczyna się kryzys danej instytucji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja przegrała głosowania przez nieobecność. Budka: dostali kary finansowe

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 13:40
Opozycja mogła doprowadzić do tego, że poselski projekt nowelizacji ustaw sądowych nie byłby głosowany, ale jej reprezentantów zabrakło na sali plenarnej - informuje Onet. Szef klubu KO zapewnił, że zostali ukarani.
rozwiń zwiń