Bernacki po słowach Putina: musimy walczyć o pamięć historyczną

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 18:43
Nie milkną echa wypowiedzi Władimira Putina o genezie II wojny światowej. Włodzimierz Bernacki (PiS) zaznaczył, że pakt Ribbentrop-Mołotow był wypadkową imperialistycznej polityki Niemiec i Rosji i należy "walczyć o pamięć historyczną, w Polsce i na świecie". Bogusław Sonik (PO) uważa, że na świecie pamięta się o tym sojuszu, a Putin liczy na to, że będzie miał na Zachodzie partnerów, "którzy będą promować jego wizję świata".
Audio
  • Włodzimierz Bernacki (PiS) i Bogusław Sonik (PO) o oskarżeniach Putina wobec Polski (Debata Jedynki)
Komisarz ludowy Wiaczesław Mołotow (pierwszy z prawej, pierwszy rząd), minister spraw zagranicznych Rzeszy Joachim von Ribbentrop (drugi z prawej), marszałek Wilhelm Keitel (z lewej) przed frontem formacji honorowej
Komisarz ludowy Wiaczesław Mołotow (pierwszy z prawej, pierwszy rząd), minister spraw zagranicznych Rzeszy Joachim von Ribbentrop (drugi z prawej), marszałek Wilhelm Keitel (z lewej) przed frontem formacji honorowejFoto: NAC/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że przyczyną drugiej wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. W ciągu wypowiedzi polityka pojawiły się również słowa zarzucające antysemityzm i chęć współpracy z Hitlerem polskiego ambasadora w Trzeciej Rzeszy Józefa Lipskiego.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Warszawa kontratakuje". Światowe media cytują oświadczenie premiera

Włodzmierz Bernacki: sojusz III Rzesza-ZSRS wypadkową imperialistycznej polityki

Senator PiS prof. Włodzimierz Bernacki wskazał, że mówiąc o pakcie Ribbentrop-Mołotow, "należy wziąć pod uwagę nie tylko decyzję dotyczącą mapy, która pojawiła się w tym porozumieniu i dzieliła strefę wpływów". Zaznaczył, że należy pamiętać o "wcześniejszej współpracy niemiecko-sowieckiej". W tym kontekście przypomniał układ z Rapallo (1922), który pozwalał m.in. Niemcom korzystać w ZSRS z poligonów w zamian za korzyści technologiczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
premier_oświadczenie663.jpg
Premier: Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to świadomie

- Pamiętajmy, że to porozumienie to wypadkowa imperialnych polityk zarówno Niemiec, jak i Rosji wobec państwa, które leżało pomiędzy tymi państwami. - mówił. - Znajdujemy się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Staramy się udowodnić, że to nie my sprowokowaliśmy Hitlera i Stalina - powiedział polityk. Wskazał, że nie wszystkie kraje chcą przyjąć taką wersję wydarzeń lub w ogóle nie są tym zainteresowane, dlatego "musimy walczyć o pamięć historyczną, w Polsce i na świecie".

Bogusław Sonik

Zdaniem posła PO Bogusława Sonika nie należy "popadać w taki pesymizm" w kwestii podejścia świata do sojuszu III Rzeszy i ZSRS. - Proszę pamiętać, że kilka lat temu w Parlamencie Europejskim udało nam się doprowadzić do tego, że dzień podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, został uznany za Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, dwóch totalitaryzmów (...). Ta debata się odbyła, nie jesteśmy osamotnieni - wskazał.

>>>[TRÓJKA] Fogiel o słowach Putina: to próba osłabienia sojuszu Polski i USA

- Putin liczy na to, że będzie miał, tak jak w latach 50., partnerów po stronie zachodniej, którzy będą promować jego wizję świata. On mówi o innej epoce, odwołuje się do czasów, kiedy na Zachodzie byli tak użyteczni politycy i intelektualiści, którzy propagowali te teorie. To się już skończyło - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: prof. Włodzimierz Bernacki (PiS), Bogusław Sonik (PO)
Data emisji: 30.12.19
Godzina emisji: 18.10

msze/ag

Czytaj także

Borys Budka: nie jest to pierwszy raz, kiedy prezydent Rosji próbuje zakłamywać historię

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 13:45
Wierzę, że będziemy w stanie nakłonić przywódców UE, by mówili jednym głosem ws. wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, tak jak opozycja i rząd w tej sprawie mówią jednym głosem - podkreślił w poniedziałek szef klubu KO Borys Budka. Jak dodał, słowa Putina są niedopuszczalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłamstwa Putina. Stanowcza reakcja ambasadora Niemiec w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 17:04
"ZSRR wspólnie z Niemcami uczestniczył w tym brutalnym podziale Polski" - napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Wyraził w ten sposób stanowisko rządu niemieckiego wobec niedawnych słów prezydenta Rosji nt. genezy II wojny światowej.
rozwiń zwiń