"Debata Jedynki". Iwona Arent: Putin próbuje zdestabilizować sytuację w Europie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 18:28
- Mamy teraz duże zadanie do wykonania, jakim jest pokazywanie na arenie międzynarodowej fałszu Rosjan - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Arent, posłanka PiS, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi Władimira Putina na temat II wojny światowej. Bogusław Sonik z PO zauważył natomiast, że wprowadzenie takiej dezinformacji to stała taktyka jeszcze z czasów Rosji sowieckiej.
Audio
  • Iwona Arent i Bogusław Sonik o kłamliwych wypowiedziach Putina (Jedynka/"Debata Jedynki")
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prezydent Rosji Władimir Putin ponownie skrytykował w piątek wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski.

O skandalicznych wypowiedziach Putina mówili w Programie Pierwszym Polskiego Radia Iwona Arent, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, oraz Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej. 

pap_armia-1200.jpg
Kolejne oszczerstwa Kremla. Rosja odtajniła dokumenty o "wyzwoleniu" Warszawy

- Zazwyczaj, kiedy Rosja zaczyna mieć wewnętrzne kłopoty, wówczas prezydent Rosji wybiera temat zastępczy, który pokazywałby narodowi, że walczy o wielką Rosję, a wszyscy dookoła są źli. Polacy szczególnie - mówiła Arent. - Mamy teraz duże zadanie do wykonania, jakim jest pokazywanie na arenie międzynarodowej fałszu Rosjan - dodała. 

Według niej Putin próbuje zdestabilizować sytuację w Europie.

"Prezydent Rosji wielokrotnie przechodził do czynów"

Sonik zgodził się częściowo z posłanką PiS. - Proszę jednak pamiętać, że wypowiedzi Putina to nie są jedynie czcze słowa. Jak wiemy obecny prezydent Rosji wielokrotnie przechodził do czynów. Zagarnął kawałek Gruzji, Krym, spowodował oderwanie części Ukrainy - przypomniał polityk PO.

pap_ac-1200.jpg
"To było przyniesienie nowej niewoli". MSZ o "wyzwoleniu" Warszawy i oszczerstwach Rosji

Bogusław Sonik stwierdził też, że wprowadzenie takiej dezinformacji i kłamstwa to stała taktyka jeszcze z czasów Rosji sowieckiej. - Zachód bardzo długo w te fałszerstwa wierzył. W wielu krajach europejskich Moskwa miała swoich sojuszników. Na przykład w potężnych partiach komunistycznych czy w środowiskach intelektualnych. Na szczęście ta ufność Zachodu się skończyła - przekonywał. 

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Henryk Szrubarz
Goście: Iwona Arent (PiS), Bogusław Sonik (PO)
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 18.10

kad