Tomasz Rzymkowski: jeśli SN nie zawiesi postępowania, złamie konstytucję

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 19:17
- Trudno jest uwierzyć, aby Sąd Najwyższy zlekceważył decyzję procesową Trybunału Konstytucyjnego. Oznaczałby to złamanie konstytucji przez Sąd Najwyższy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.
Audio
  • Tomasz Rzymkowski i Krzysztof Paszyk o wniosku Elżbiety Witek do TK ("Debata Jedynki")
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: Shutterstock

W czwartek zaplanowano posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego, które mają rozstrzygnąć m.in. czy sędziowie powołani przez nową KRS są uprawieni do orzekania. W tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego.

W związku z nim przewodnicząca TK Julia Przyłębska zawiesiła czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego, jednak rzecznik SN zapowiedział już, że pomimo to posiedzenie się odbędzie. W "Debacie Jedynki" komentowali to Tomasz Rzymkowski z PiS i Krzysztof Paszyk z PSL.

trybunał konstytucyjny pap arch 1200.jpg
Wniosek do TK ws. sądownictwa. Jest decyzja prezes Julii Przyłębskiej

Poseł Tomasz Rzymkowski przypomniał, że po raz pierwszy polskie prawo wprowadzało ideę trybunału kompetencyjnego w II RP. Konstytucja marcowa nie przewidywała jednak Trybunału Konstytucyjnego w takim rozumieniu, jakie znamy dziś. Dzisiejszy TK spełnia zaś obie te funkcje. Zarówno sądu konstytucyjnego, sądu prawa, jak i sądu kompetencyjnego.

- Co jutro zrobi Sąd Najwyższy, trzy izby Sądu Najwyższego? Moim zdaniem to, co robił wcześniej, kiedy pojawiał się spór kompetencyjny, gdzie Trybunał Konstytucyjny miał rozstrzygać spory, a Sąd Najwyższy był jedną ze stron sporu, to znaczy wyda postanowienie o zawieszeniu postępowania do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sporu kompetencyjnego - stwierdził polityk.

Zaapelował także o cierpliwość i oczekiwanie na czwartkową decyzję. Jak stwierdził bowiem "trudno jest uwierzyć, aby Sąd Najwyższy zlekceważył decyzję procesową Trybunału Konstytucyjnego". Zaznaczył, że takie zlekceważenie byłoby niebezpiecznym precedensem.

- Oznaczałby to złamanie konstytucji przez Sąd Najwyższy, ale również szeregu ustaw, w tym ustawy o Sądzie Najwyższym. Wtedy mamy pogłębienie absolutne chaosu - z winy samych sędziów - dodał.

PAP Julia Przyłębska 1200.jpg
Przyłębska dla "GP": Gersdorf uzurpuje sobie nienależne prawa

Poseł Krzysztof Paszyk stwierdził, że w obliczu sytuacji polskiej sytuacji prawnej należy studzić emocje i nie pogłębiać chaosu. Jego zdaniem wniosek marszałek Elżbiety Witek do Trybunału Konstytucyjnego był pochopny. Poseł PSL-u uważa bowiem, że między władzą ustawodawczą a Sądem Najwyższym nie ma dziś sporu i "nie ma dzisiaj co brnąć na siłę, czy tworzyć sporu kompetencyjnego".

- Sąd Najwyższy ma dosyć szczególną rolę, tym bardziej wzmocnioną chociażby orzeczeniem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako ten właściwy do rozstrzygnięcia ważnych spraw - mówił polityk.

Przypomniał także, że w Polsce mamy gradację ważności poszczególnych źródeł prawa i zgodnie z nią prawo międzynarodowe zajmuje wysoką pozycję. -  Polska, wchodząc do Unii Europejskiej, zgodziła się przestrzegać pewnych zasad w naszym kraju. To też należy brać pod uwagę - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Tomasz Rzymkowski (PiS), Krzysztof Paszyk (PSL)
Data emisji: 22.01.2020
Godzina emisji: 18.12

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Gontarski: wniosek marszałek Sejmu ratuje przed chaosem polskie sądy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:05
- Jeśli w czwartek "stare" izby SN na wniosek prezes sądu będą procedować, ci sędziowie, nazwijmy rzecz po imieniu, dopuszczą się przestępstwa nadużycia władzy  - ocenił rezultat wtorkowego posiedzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Waldemar Gontarski z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, pełnomocnik Polski przed TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog: potrzebne jest "ostre cięcie", które zapobiegnie anarchizacji sytuacji wokół sądów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:39
- Porozumienie pomiędzy stronami jest trudne ze względu na emocje, które już teraz sięgają zenitu - ocenił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Herudziński. - Trzecia władza broni przywilejów. Nie tylko swoich - ocenił z kolei Jakub Maciejewski ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Posiedzenie izb odbędzie się". Rzecznik Sądu Najwyższego o decyzji prezes TK

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:33
- Posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego odbędzie się w czwartek - powiedział Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Nastąpi to mimo decyzji prezes Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu SN. Sędziowie Izby Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają obradować w związku z pytaniami prawnymi dotyczącymi sędziów powołanych przez KRS.
rozwiń zwiń