Żalek: Polacy nie są antysemitami, oddawaliśmy życie za ratowanie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 20:15
- To Stalin wprowadził do obiegu przekonanie o polskim antysemityzmie. Ten rzekomy antysemityzm miał usprawiedliwić na arenie międzynarodowej mordowanie Polaków zaangażowanych w walce z Niemcami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Żalek z PiS. W audycji wziął udział również Maciej Gdula z Lewicy, który przyznał, że "nie możemy zapominać o ciemnych kartach naszej historii".
Audio
  • Jacek Żalek w Programie 1 Polskiego Radia: Polacy nie są antysemitami. Oddawaliśmy życie za ratowanie Żydów (Debata Jedynki)
Grupa dzieci żydowskich z przedmieść stolicy
Grupa dzieci żydowskich z przedmieść stolicyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

duda 1200 pap.jpg
"Zniekształcono historię, pominięto Polaków". Andrzej Duda o forum w Yad Vashem

W artykule zatytułowanym "Nie wolno nam zmieniać pamięci historycznej", który ukazał się w liberalnym "L'Opinion", historyk i ekonomista prof. Wojciech Roszkowski pisze, że "rosyjska polityka pamięci, prezentowana ostatnio tylko pozornie na nowo przez prezydenta Władimira Putina, oparta jest najczęściej na kłamstwie i agresji". Amerykański historyk Paul Allen podkreśla, że w przeciwieństwie do tego, co wybija rosyjska polityka historyczna, nie doszłoby do wybuchu II wojny światowej, gdyby nie pakt Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku. 

Jacek Żalek z PiS przyznał, że "Putin był gościem honorowym, ponieważ tu chodzi tylko i wyłącznie o politykę. Nie o historię". - Premier Izraela, żeby utrzymać się po nieudanych wyborach i zarzutach prokuratorskich musi uzyskać większość. Chodzi o rosyjskich Żydów i on brutalnie wykorzystał te rocznicę pod cele polityczne. Rosyjscy Żydzi stali się języczkiem uwagi, a premier Izraela dzięki Putinowi chce zyskać ich sympatię - powiedział polityk.

Gość audycji przyznał, że "to Stalin wprowadził do obiegu przekonanie o polskim antysemityzmie". - Ten rzekomy antysemityzm miał usprawiedliwić na arenie międzynarodowej mordowanie Polaków zaangażowanych w walce z Niemcami. Nie mówi się, że obozy koncentracyjne służyły również do eksterminacji ludności polskiej. Polacy nie są antysemitami. Oddawaliśmy życie za ratowanie Żydów - mówił Żalek.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: moja nieobecność w Jerozolimie to protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej >>>

Maciej Gdula z Lewicy stwierdził, że "dobrze się stało, że Andrzej Duda nie pojechał do Yad Vashem. To by nas naraziło na trudną sytuację, jednak źle się stało, że polski prezydent nie mógł wygłosić tam przemówienia".

- To efekt wielu zaniedbań, efekt ustawy o IPN z 2018 roku, domagania się reparacji od Niemiec i naszej słabej pozycji w UE. Mając dobre relacje z Niemcami, Francją, Izraelem nikomu by nie przyszło, żeby nie zaprosić na wystąpienie prezydenta Polski. Putin osiągnął sukces, ponieważ wbił klin pomiędzy kraje zachodu i pokazał, że jest równie ważnym partnerem dla Izraela co USA. W Polsce istniał antysemityzm, który prowadził do brutalnych konfliktów etnicznych. Nie możemy zapominać o ciemnych kartach naszej historii - stwierdził polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Jacek Żalek (PiS) oraz Maciej Gdula (Lewica)
Data emisji: 24.01.2020
Godzina emisji: 18.10

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konfederacja warszawska, czyli jak Polacy uczyli Europę tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 05:50
Gdy w Europie Zachodniej płonęły stosy, a ludzie mordowali się w imię Boga, w Rzeczpospolitej doszło do niebagatelnego wydarzenia. Podpisano dokument gwarantujący wolność wyznania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosili Chamberlaina o pomoc. Nieznany telegram polskich Żydów ujawniony

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 17:47
Izraelski portal "The Times of Israel" opublikował po raz pierwszy telegram, który w marcu 1939 r. polscy Żydzi wysłali do premiera Wielkiej Brytanii Neville'a Chamberlaina. Prosili w nim o umożliwienie im emigracji do Palestyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert z PISM: Żydzi pamiętają okrucieństwa władz rosyjskich na ich narodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:16
- Fakt, że w Izraelu celebruje się Armię Sowiecką i Związek Radziecki, nie musi wcale padać na podatny grunt. W Izraelu pamięta się o rosyjskich okrucieństwach podczas II wojny światowej - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Legucka z PISM. Gościem Polskiego Radia 24 był również redaktor Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń