Ryszard Czarnecki: Putin nie zarzuci negatywnej narracji o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 19:10
Przemówienie prezydenta Rosji wygłoszone w Jerozolimie z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz było bardziej łagodne, niż spodziewali się polscy politycy. - Ale to nie jest tak, że Putin zarzucił swoją narrację, pewnie będzie jeszcze grał tą znaczoną kartą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Gościem audycji był także senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina.
Audio
  • Ryszard Czarnecki i Kazimierz Kleina o przemówieniu Putina ("Debata Jedynki"/Jedynka)
Władimir Putin  w towarzystwie prezydenta i premiera Izraela
Władimir Putin w towarzystwie prezydenta i premiera IzraelaFoto: EPA/ALEXEY NIKOLSKY

Zbrodnie nazistów, zaplanowane przez nich "ostateczne rozwiązanie" to jedna z najczarniejszych kart historii współczesnej - mówił Władimir Putin w Jerozolimie. Zaznaczył, że Holokaust był celowym mordem, ale "należy pamiętać, że naziści przygotowywali taki sam los wielu innym narodom". - Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini i Polacy, a także przedstawiciele innych narodów, byli uznawani przez nazistów za podludzi - wskazał.

EPA Putin 1200.jpg
Putin: zbrodnie nazistów to jedna z najczarniejszych kart historii

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Prezydent o forum w Yad Vashem: nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu

Zdaniem Ryszarda Czarneckiego "Putin słynie z pragmatyzmu. - Potrafi czytać międzynarodowe nastroje i w tym przypadku postanowił nie rzucać się z motyką na słońce. Akurat w tej sprawie, przy takim jawnym fałszowaniu historii, szeroko rozumiany świat Zachodu, a także Parlament Europejski, pokazały Rosji gest Kozakiewicza i Rosja się cofnęła - skomentował europoseł. 

"Będzie grał znaczoną kartą"

Jednak jego zdaniem łagodniejsze wystąpienie rosyjskiego przywódcy nie oznacza, że porzucił on antypolskie prezentowanie historii. - To nie jest tak, że Putin zarzucił tę narrację, pewnie będzie jeszcze grał tą znaczoną kartą - dodał gość radiowej Jedynki. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu". Szewach Weiss o forum w Yad Vashem

Podobne zdanie na ten temat miał Kazimierz Kleina. - Boję się, że nie będzie to trwała zmiana w retoryce Putina, ale raczej doraźna, wynikająca z tego, że prezydent Rosji znalazł się w Jerozolimie w obecności przywódców koalicji antyhitlerowskiej z czasów II wojny światowej, wśród światowych liderów. W takim miejscu byłoby mu niezwykle trudno pokazywać fałszywą historię. Nie jestem aż takim optymistą w sprawie zaprzestania negatywnej wobec Polski retoryki - podkreślił senator. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Ryszard Czarnecki (eurodeputowany PiS), Kazimierz Kleina (senator KO)
Data emisji: 23.01.2020
Godzina emisji: 18.10

bartos/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Krasnodębski: Putin przemawia w Jerozolimie z pozycji siły

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:44
- Rosja jest siłą rozgrywającą na Bliskim Wschodzie. Można tylko się martwić, czy Izrael nie popełnia błędu, akceptując taką sytuację, a nawet próbując obłaskawić tę nową siłę tego typu uroczystościami - powiedział europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Holokaust był europejską tragedią". Oświadczenie UE w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 15:20
Wspólne oświadczenie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau opublikowali przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Europarlamentu David Sassoli.
rozwiń zwiń