Sejm przyjął budżet na 2020 rok. Pęk: to bardzo duży i bardzo hojny budżet

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 20:00
Senator PiS Marek Pęk i Bogusław Liberadzki, europoseł Lewicy rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia o nowym budżecie, który przyjął Sejm. Budżet nie przewiduje deficytu, dochody i wydatki są równej wysokości - 435,3 mld zł.
Audio
  • Senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk i Bogusław Liberadzki, europoseł Lewicy o budżecie Polski na 2020 rok (Jedynka/Debata Jedynki)
Debata Jedynki
"Debata Jedynki"Foto: PR

Sejm 1200 PAP.jpg
Budżet na 2020 rok bez deficytu. Zobacz, jakie będą dochody i wydatki

Prognozowany wzrost dochodów budżetu państwa w 2020 r. determinowany będzie m. in. wzrostem gospodarczym, przewidywanym poziomem inflacji, a także efektem już wdrożonych i aktualnie przygotowywanych zmian systemowych mających na celu dalsze uszczelnienie systemu podatkowego jak również działań mających na celu zmniejszenie obciążenia podatkiem PIT.

Antoni Trzmiel zapytał swoich gości, jak oceniają przyjętą przez Sejm ustawę.

"Życzmy sobie, żeby gospodarka nie sfolgowała"

Bogusław Liberadzki mówił, że jeżeli uda się wykonać ten budżet bez deficytu, to jest to dobra wiadomość. - Opozycja jest od tego, żeby szukać słabych stron. Dlatego wolelibyśmy, żeby dwa miliardy złotych przeznaczono na walkę z rakiem, a nie na Telewizję Publiczną - stwierdził europoseł Lewicy.

Polityk przyznał jednak, że większość decyduje i za te decyzje ponosi odpowiedzialność. - Życzmy sobie, żeby gospodarka nie sfolgowała, by inflacja za mocno "nie poszalała" - mówił, dodając, że prezes Narodowego Banku Polskiego i Rada Polityki Pieniężnej mają cel inflacyjny i będą musieli go pilnować.

Bogusław Liberadzki wyraził też nadzieję, że budżet zostanie zrealizowany. - Oby się nam wszystkim powiodło, bo w tych sprawach budżetowych to nie im gorzej, tym lepiej, tylko im gorzej, tym gorzej - ocenił.

ministerstwo finansów 1200.JPG
Prof. Modzelewski: budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny

"To bardzo duży i bardzo hojny budżet"

Marek Pęk mówił natomiast, że opozycja "wzięła na sztandary onkologię bardzo instrumentalnie i w brutalny sposób". - Te spoty, memy, tweety mają wywołać jakąś mocną reakcję emocjonalną. To jest wyjęcie jednego wycinka w taki bardzo demagogiczny i populistyczny sposób - podkreślił senator PiS.

Gość Antoniego Trzmiela dodał, że tegoroczny budżet nie tylko jest zrównoważony, ale też bardzo duży i bardzo hojny. - Trzeba podkreślać, że wydatki są rekordowe również na służbę zdrowia, na sprawy społeczne, na niepełnosprawnych - wyliczał. Zauważył też, że ilość pieniędzy przeznaczonych na te cele jest rekordowa.

Marek Pęk tłumaczył ponadto, że tegoroczny budżet nie pokryje wszystkich potrzeb. - Nie stać nas na wszystko, nadrabiamy ogromne, wieloletnie zaległości. Tu mam przede wszystkim pretensję do poprzednio rządzących, PO-PSL, którzy w sprawach społecznych robili bardzo niewiele - zaznaczył.

Zobacz rozmowę Antoniego Trzmiela z politykami:

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Marek Pęk (senator Prawa i Sprawiedliwości), Bogusław Liberadzki (europoseł Lewicy)
Data emisji: 14.02.2020
Godzina emisji: 18.06

pkur/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet na 2020 rok. Poseł PiS: publiczne pieniądze muszą być jak najlepiej wykorzystywane. My to robimy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 09:59
- Żyjemy zrównoważonym budżetem. To są publiczne pieniądze, dlatego należy je dobrze oglądać, by się nie marnowały. Szczycimy się, że tegoroczny budżet jest jednym z najlepszych i pierwszym zrównoważonym po 1990 r. - powiedział Grzegorz Lorek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W audycji "Dwie strony" udział wzięła również Monika Falej z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Modzelewski: budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 18:04
- Jeżeli państwo może się pochwalić, że uchwaliło realistyczny budżet bez deficytu, to jesteśmy w dobrym klubie - takim, gdzie są państwa o bardzo wysokim ratingu. To znaczy państwa o dobrze prowadzonych finansach publicznych, o niskim długu - powiedział w TVP.Info ekonomista, prof. Witold Modzelewski.
rozwiń zwiń