Artur Soboń: nakłady na służbę zdrowia wzrosły o jedną trzecią

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 19:00
- Narodowa Strategia Onkologiczna, która została zainicjowana przez prezydenta, oznacza dodatkowe 5 mld zł na walkę z cywilizacyjną chorobą jaką jest nowotwór - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Artur Soboń z PiS. Z kolei Dariusz Joński z KO przyznał, że "w ciągu ostatnich ośmiu lat kolejki wydłużyły się dwukrotnie".
Audio
  • Artur Soboń i Dariusz Joński o rekompensacie dla mediów publicznych i służbie zdrowia (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sfam_photo

kuzmiuk.jpg
Spór o media. Zbigniew Kuźmiuk: rekompensata to obligacje, nie można ich przenieść na cele szpitali

W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował o przyznaniu mediom publicznym rekompensaty w wysokości prawie 2 miliardów złotych. Politycy Platformy Obywatelskiej domagają się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i przeznaczenia 2 mld zł na walkę z nowotworami.

Artur Soboń z PiS przyznał, że "fakt są następujące: nakłady na służbę zdrowia wzrosły o jedną trzecią w stosunku do roku 2015". - Narodowa Strategia Onkologiczna, która została zainicjowana przez prezydenta, oznacza dodatkowe 5 mld zł na walkę z cywilizacyjną chorobą jaką jest nowotwór. Nasi poprzednicy przygotowali program w latach 2009-2013 w tej sprawie i NIK negatywnie oceniło możliwość realizacji tego programu - mówił wiceminister. - Opinia publiczna za mało zdemaskowała nieudolność PO - dodał Soboń.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]:Szumowski o Krajowej Sieci Onkologicznej: mamy już ogromne efekty

Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że "średni czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne w 2019 roku przekroczył cztery miesiące". - Składaliśmy poprawkę o te 2 mld na onkologię, które powędrowały na telewizję publiczną. Również złożyliśmy poprawkę dotyczącą 80 mln zł, aby powędrowały na program in vitro, dzięki któremu mogłoby się urodzić 5 tys. dzieci. Zostały one odrzucone. Pieniądze się zwiększyły, ale są źle wydawane. W ciągu ostatnich ośmiu lat kolejki wydłużyły się dwukrotnie - powiedział polityk opozycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Michał Rachoń
Goście: Artur Soboń (PiS) oraz Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 18.10

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o media. Zbigniew Kuźmiuk: rekompensata to obligacje, nie można ich przenieść na cele szpitali

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 15:45
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że media publiczne są spółkami Skarbu Państwa i państwo jest zobowiązane do zapewnienia rekompensaty za utratę wpływów z abonamentu. W ubiegłym tygodniu Sejm zdecydował o przyznaniu mediom publicznym rekompensaty w wysokości prawie 2 miliardów złotych. Europoseł oświadczył w Programie 1 Polskiego Radia, że nie można było przenieść środków przeznaczonych na media na cele budżetowe, takie jak ochrona zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekompensata dla mediów publicznych w postaci obligacji. Wyjaśniamy sposób finansowania

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 18:30
Projekt ustawy PiS o pomocy dla mediów publicznych powstał ze względu na masowe zaległości w płaceniu abonamentu RTV. W projekcie ustawy zakłada się wprowadzenie rekompensaty w wysokości do 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami. Będzie ona miała formę obligacji wyemitowanych przez resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W odrażający sposób pogrywają dramatem chorych i ich rodzin". Radosław Fogiel o politykach PO

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 17:00
- Politycy PO w odrażający sposób pogrywają dramatem chorych i ich rodzin, tymczasem fakty są takie, że na walkę z rakiem, NFZ wyda w tym roku 11 mld zł. W ostatnim roku rządów PO było to 7,1 mld zł - oświadczył wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń