Poseł PiS: Narodowa Strategia Onkologiczna musi mieć szeroką perspektywę

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:57
- My musimy dzisiaj podjąć te działania, których niestety nie podjęli nasi poprzednicy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Anna Kwiecień. Odniosła się w ten sposób do powstania Narodowej Strategii Onkologicznej. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł PO Marek Hok.
Audio
  • Anna Kwiecień i Marek Hok o onkologii w Polsce ("Debata Jedynki")
Anna Kwiecień i Antoni Trzmiel
Anna Kwiecień i Antoni TrzmielFoto: Printscreen / Polskie Radio
Kazimierz Smoliński.jpg
Smoliński: Tomasz Grodzki mógłby złożyć wniosek o samorozwiązanie Senatu

W czwartek Sejm przegłosował przekazanie dotacji na media publiczne w kwocie wynoszącej blisko 2 mld zł. Wcześniej Senat zaproponował poprawkę do ustawy, zgodnie z którą kwota ta miałaby być przekazana nie na media publiczne, ale na onkologię. Sejm poprawkę odrzucił, co wywołało liczne dyskusje na temat opieki onkologicznej w Polsce. Na ten temat debatowali w Polskim Radiu posłowie Anna Kwiecień z PiS i Marek Hok z PO.

Hok: to PO zaczęło zmiany w onkologii

Polityk Platformy Obywatelskiej odniósł się do informacji, że jeszcze przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi tylko politycy PiS i Lewicy odpowiedzieli na list ekspertów alarmujących w sprawie onkologii. Podkreślił, że PO od lat spotyka się ze środowiskiem zarówno lekarzy, jak i pacjentów onkologicznych. Przypomniał, że odbywa się to m.in. w ramach parlamentarnego zespołu ds. onkologii, którego jest przewodniczącym.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Niestety hipokryzja". Wiceminister zdrowia o postulatach opozycji dot. onkologii

- Nie jest prawdą, że PiS i Lewica rozmawiały przez wyborami na temat onkologii z ekspertami, ponieważ my to robimy od wielu, wielu lat. Przypomnę jeszcze, że to właśnie rząd PO-PSL w latach 2008-2015 zniósł limity na diagnostykę i leczenie onkologiczne, wprowadzając pakiet onkologiczny. Więc byliśmy pierwszym ugrupowaniem, które tak gruntownie zajęło się onkologią. Od tego czasu zaczęły się zmiany - mówił Marek Hok.

Stwierdził ponadto, że Narodowa Strategia Onkologiczna utworzona przez PiS nie jest niczym nowym, a wręcz przeciwnie, jest "powieleniem narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, który funkcjonował od kilkunastu lat".

Kwiecień: lekarze krytykowali zmiany robione przez PO

PAP Szumowski 1200.jpg
Szumowski: podnosimy nakłady na onkologię, w tym roku wzrosną do około 11 mld zł

Z posłem Markiem Hokiem nie zgodziła się Anna Kwiecień, która stwierdziła, że Narodowa Strategia Onkologiczna jest rzeczą zupełnie nową, kompleksową i działającą skutecznie. Przypomniała także, że reformy, które realizowała PO i jej minister Bartosz Arłukowicz, były ostro krytykowane przez lekarzy i ekspertów.

- Można sięgnąć do artykułów, wypowiedzi specjalistów, profesorów, którzy w owym czasie krytykowali propozycje walki z chorobami nowotworowymi, zaproponowaną przez PO-PSL. Oni wprost mówili "wasze działania zwiększyły biurokrację, natomiast absolutnie nie przełożyły się na walkę z nowotworami i nie przyniosły spodziewanych efektów leczniczych" - podkreśliła Anna Kwiecień.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Szumowski: pacjentom nie służy wykorzystywanie ich tragedii do rozgrywek politycznych

Zauważyła, że obecne działania rządu opierają się przede wszystkim na znacznym zwiększaniu finansowania onkologii, z 7 mld w 2015 roku do 9,5 mld w 2019 i aż 11 mld w roku 2020. Poseł PiS wymieniała także kształcenie lekarzy, zwracając uwagę na znaczny wzrost liczby miejsc na kierunkach medycznych, a także miejsc specjalizacyjnych "na kierunkach deficytowych, takich jak onkologia".

- Ta strategia musi mieć szeroką perspektywę. My musimy dzisiaj podjąć te działania, których niestety nie podjęli nasi poprzednicy. Te działania są równoległe - zaznaczyła.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Anna Kwiecień (PiS), Marek Hok (PO)
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 18.11

jmo

Czytaj także

Szumowski o Krajowej Sieci Onkologicznej: mamy już ogromne efekty

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 22:52
- Dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej pacjenci szybciej trafiają do specjalisty. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że to najlepsza odpowiedź na pytanie, czy ten pilotaż zadziałał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To najbardziej śmiercionośny nowotwór. "Większość przypadków wykrywa się w późnym stadium"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 16:33
Rak płuca jest główną przyczyną śmierci z powodu nowotworów, w Europie przypada na niego aż co piąty zgon onkologiczny - wynika z udostępnionego z raportu "Breathing in a new era", przygotowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU). Zwrócono w nim uwagę na wyjątkowo dużą śmiertelność z tego powodu w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sygnały Dnia 19 lutego 2020 roku, rozmowa z Łukaszem Szumowskim

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 07:15
rozwiń zwiń