"Prawdopodobnie dotrze do Polski". Główny Inspektor Sanitarny o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 19:22
- Znaczna liczba Polaków przebywa w Lombardii i we Włoszech. Jest więc bardzo duża szansa, że koronawirus zostanie do Polski przywleczony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Gościem audycji byli również: Jerzy Bielewicz ("Gazeta Bankowa") i Tomasz Łysiak ("Gazeta Polska").
Audio
  • Eksperci o skutkach epidemii koronawirusa (Debata Jedynki)
Jerzy Bielewicz (Gazeta Bankowa) i Tomasz Łysiak (Gazeta Polska) w Debacie Jedynki
Jerzy Bielewicz ("Gazeta Bankowa") i Tomasz Łysiak ("Gazeta Polska") w "Debacie Jedynki"Foto: PR1

We Włoszech liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do siedmiu - poinformowała agencja Ansa. Rośnie też liczba stwierdzonych zarażeń. Ogólna liczba zakażonych to obecnie 224. Kilkanaście gmin otoczono kordonem sanitarnym. W pięciu północnych regionach na tydzień zamknięto szkoły, muzea i odwołano wszelkie masowe imprezy. Niektóre gminy zostały wręcz odcięte od świata.

"Leczymy wyłącznie objawy choroby"

Jarosław Pinkas podkreślił, że koronawirus można zwalczać tylko za pomocą jednej metody. - Opiera się ona na wiedzy i rozsądnym postępowaniu każdego poszczególnego obywatela - powiedział. Główny Inspektor Sanitarny zauważył również, że aktualnie "nie ma lekarstwa na tego wirusa". - Leczymy wyłącznie objawy choroby. Nie ma ani szczepionki, ani specyfiku, który działa bezpośrednio na wirusa - dodał.

Czytaj więcej
turyscipl1200.jpg
Czy Polacy powinni uciekać z Włoch? Prof. Kachniewska: nie ulegajmy krzykliwym nagłówkom

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister zdrowia: koronawirus w Polsce prędzej czy później się pojawi. Służby w gotowości

Gość Radiowej Jedynki zaznaczył, że koronawirus jest zupełnie nowy, dlatego wiemy stosunkowo niewiele na jego temat. - Z godziny na godziny jesteśmy jednak na to dużo lepiej przygotowani - mówił. Ekspert podkreślił również, że ten wirus swoimi objawami przypomina grypę. - W 80 proc. przejdziemy chorobę spowodowaną koronawirusem podobnie jak przeziębienie. W niewielkim tylko procencie będzie trzeba poddać się hospitalizacji - uspokajał Jarosław Pinkas.

Tomasz Łysiak zauważył zaś, że włoskie władze w walce z koronawirusem podjęły bardzo szerokie działania prewencyjne, które bardzo przypominają to, co się robi w Chinach. - Chodzi o całkowite odizolowanie kilku miejscowości i gmin, w których wykryto ogniska chorobowe. Roztoczono coś w rodzaju kordonu sanitarnego - powiedział publicysta.

"Straty dla ekonomii światowej mogą sięgać bilionów dolarów"

Konsekwencje związane z koronawirusem mają jednak nie tylko wymiar zdrowotny oraz społeczny, ale również gospodarczy i ekonomiczny. Wstrzymywane są prace w fabrykach, zmniejsza się ruch turystyczny, europejskie sklepy tracą zamożnych klientów z Azji.

Tomasz Bielewicz stwierdził, że to dopiero początek problemów, a wpływ epidemii na światowe rynki będzie przeolbrzymi. - Straty dla ekonomii światowej mogą sięgać bilionów dolarów - ocenił gość radiowej Jedynki. Publicysta podkreślił, że bardzo upośledzony jest chociażby cały dotychczasowy łańcuch dostaw. - Chiny nie przyjmują towarów, bo zamknięte są porty i lotniska. Mniej też produkują - wskazał ekspert.

Czytaj więcej
pap koronawirus giełda 1200.jpg
Epidemia koronawirusa. Ekspert: straty gospodarcze są już potężne

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef MSWiA: jeśli koronawirus się pojawi, podejmiemy adekwatne i profesjonalne działania

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Jarosław Pinkas (Główny Inspektorat Sanitarny), Jerzy Bielewicz (Gazeta Bankowa) i Tomasz Łysiak (Gazeta Polska)

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 18.11

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Unikajcie skupisk ludzi". Polski konsulat we Włoszech wydał ostrzeżenie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 13:20
W związku z szerzeniem się koronawirusa we Włoszech, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie zaleca unikanie przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi - podał w niedzielnym komunikacie. 132 przypadki koronawirusa stwierdzono dotąd we Włoszech
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA: jeśli koronawirus się pojawi, podejmiemy adekwatne i profesjonalne działania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 17:09
- Służby są zmobilizowane, działają w sposób odpowiedzialny. Wszelkie procedury zostały przejrzane, odświeżone tak, żeby skutecznie, szybko i profesjonalnie zareagować, jeżeli koronawirus pojawi się w naszym kraju - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. Ekspert: straty gospodarcze są już potężne

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 18:03
- Wstrzymane zostały łańcuchy dostaw. Dużo linii produkcyjnych w Chinach zamknięto, a to właśnie z nich korzystają liczne firmy na całym świecie. Brak dostaw może spowodować wzrost cen produktów i wpłynąć na poziom życia ludzi - powiedział Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń