Wicerzecznik PiS: emerytury sukcesywnie wzrastają i będą rosły dalej

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 18:58
- Emeryci to jedna z gorzej uposażonych grup społecznych i w miarę możliwości chcemy im pomóc. Musimy jednak działać w tym zakresie odpowiedzialnie. Emerytury sukcesywnie wzrastają i nadal będą rosnąć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Gościem audycji była również Hanna Gill-Piątek, poseł Lewicy.
Audio
  • Radosław Fogiel i Hanna Gill-Piątek w rozmowie o 13. emeryturze ("Debata Jedynki")
Hanna Gill-Piątek i Radosław Fogiel w Debacie Jedynki
Hanna Gill-Piątek i Radosław Fogiel w "Debacie Jedynki"Foto: Jedynka

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, która jest szerzej znana jako tzw. "13. emerytura". Goście Programu 1 Polskiego Radia komentowali zasadność tejże ustawy. - Wszyscy wiemy, że emeryci to jedna z gorzej uposażonych grup społecznych i w miarę możliwości chcemy im pomóc. Dobrze jest mierzyć daleko i patrzyć w przyszłość z optymizmem. Musimy działać odpowiedzialnie i tak jak możemy. Emerytury sukcesywnie wzrastają i będą rosły dalej - przyznał Radosław Fogiel.

"Tendencja malejąca"

maląg marlena PR1 1200x660.jpg
"My dotrzymujemy obietnic". Minister rodziny o trzynastej emeryturze

- Jeśli koniunktura gospodarcza pozwoli, dojdziemy do postulowanych przez Lewicę 1600 zł, ale nie możemy wylać dziecka z kąpielą. To podwyżka uzależniona od dochodów budżetowych. Wzrost gospodarczy przekłada się na większe dochody budżetowe. Trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać i trzeba wiedzieć jak to robić. Apelowałbym o trzymanie się faktów. Chcemy, by emerytom żyło się lepiej, ale pamiętamy lata 90., gdzie nieporównanie więcej emerytów było gorzej sytuowanych. Jest to tendencja malejąca - stwierdził. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Rząd zajmie się czternastymi emeryturami. Mają być wypłacane w 2021 roku

Polityk przypominał, że reforma systemu emerytalnego to projekt długoterminowy. - Staramy się robić to, co jest możliwe, ale robimy to wówczas, kiedy pozwalają na to dochody budżetowe. Można wrzucać propozycje takie jakie ma Władysław Kosiniak-Kamysz, tylko będąc opozycją takie wrzutki jest łatwiej robić, bo odpowiedzialność jest mniejsza. PiS udowodnił, że jeśli coś jest realne, to realizujemy to. Systemu emerytalnego nie naprawimy z dnia na dzień. Na pewne problemy trzeba patrzeć w perspektywie długoletniej, jak choćby kwestie pokoleniowe. PiS postuluje ułatwienia także skierowane do kobiet z uwagi na demografię, by miały wyższe emerytury - dodał.

"Niespójny system"

usc 12.jpg
Emerytura nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Przybywa pracujących seniorów

Hanna Gill-Piątek podkreśliła, że Lewica popiera projekt 13. emerytury, ale jak twierdzi jest to "plaster na problemy". - Nie mieliśmy wątpliwości i nie mamy, że jakiekolwiek pieniądze dla emerytów się przydają, ale kiedy zgłosiliśmy projekt o minimalnej emeryturze, to zarówno PiS jak i PO odrzuciły ten wniosek. Ten system nie jest spójny. Może jakaś gospodarka ma się dobrze, ale ludzie widzą jak galopują ceny i rośnie inflacja - uważa.

Jej zdaniem "emerytury to sprawa drażliwa. PiS powinien wprowadzić poprawkę do emerytury obywatelskiej, aby dążyć do tego, żeby za 3 lata była wprowadzona emerytura minimalna. Najstarsze pokolenie zwykle żyje bardzo długo i są to najczęściej kobiety, które opiekują się sobą nawzajem. Funkcje opiekuńcze są spychane na kobiety i tutaj państwo niedostatecznie pomaga. Kiedyś się to "rypnie", bo żyjemy coraz dłużej. Negocjowałabym podwyżkę emerytur do kwoty 1600 zł". 

W audycji poruszono również tematy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz świadczenia socjalnego 500+.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadził: Michał Rachoń
Goście: Radosław Fogiel (PiS), Hanna Gill-Piątek (Nowa Lewica)
Data emisji: 25.02.2020
Godzina emisji: 18.11

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 08:08
- Jesteśmy gotowi do wypłaty trzynastych emerytur i rent. To zadanie, nad którym bardzo ciężko pracujemy od wielu tygodni - zapewniła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podkreśliła, że całkowity koszt wypłaty świadczeń to prawie 12 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur. Prezes ZUS: skorzysta z niej ponad 8 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 07:47
- Jesteśmy przygotowani do waloryzacji emerytur i rent, od marca podwyżki otrzyma ponad 8 mln naszych świadczeniobiorców - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazała, że koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,2 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: zrównoważony budżet pozwala na wypłatę 13. emerytury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 21:38
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że w budżecie zabezpieczono środki na wypłatę 13. emerytury. Obecnie rząd czeka jedynie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, by uruchomić pakiet Emerytura Plus, na który przeznaczono 20 miliardów złotych.
rozwiń zwiń