Sawicki: nigdy nie głosujmy przeciw Polsce. W "Debacie Jedynki" o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 19:45
- Tak jak w kwestiach rezolucji dot. Polski zawsze mówiłem europosłom PSL "nigdy nie głosujmy przeciw Polsce", tak i w przypadku budżetu będę zachęcał ich do tego, aby dać możliwie największe wsparcie, bo to kwestia, która nie powinna dzielić nas za granicą - mówił podczas "Debaty Jedynki" Marek Sawicki z PSL. W programie udział wziął także przebywający w Brukseli Zbigniew Kuźmiuk z PiS.
Audio
  • Marek Sawicki (PSL) i Zbigniew Kuźmiuk (PiS) o budżecie unijnym i rolnictwie (Debata Jedynki)
Od prawej: Marek Sawicki (gość), Antoni Trzmiel (prowadzący)
Od prawej: Marek Sawicki (gość), Antoni Trzmiel (prowadzący)Foto: Jedynka

michel 1200 pap.jpg
Szczyt UE ws. budżetu. Charles Michel: jestem przekonany, że dokonamy postępu

Wciąż nie wiadomo, jaki będzie budżet UE na lata 2021-2027. Zeszłotygodniowy szczyt nie zakończył się porozumieniem. W sprawie budżetu rozpoczną się teraz konsultacje. Będzie prowadzić je szef Rady Europejskiej Charles Michel. Nie wiadomo, kiedy uda się wypracować kompromis. - Nigdy nie było tak, żeby za pierwszym razem uchwalano budżet - przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe).

- Każda inicjatywa, która może przybliżyć nas do wywalczenia dobrego budżetu dla polskiego rolnictwa, jest dobra - mówił.

Polityk wskazywał, że wyzwania, które stoją obecnie przed rolnictwem zarówno polskim, jak i europejskim, są o wiele większe niż te siedem czy czternaście lat temu.

Cieszę się, że minister Ardanowski zebrał tak liczną grupę ministrów rolnictwa i próbuje budować wspólny front w sprawie dobrego budżetu na wspólną politykę rolną  - dodał.

unia 1200 pap.jpg
Janusz Kowalski o negocjowaniu budżetu UE: totalna opozycja nie pomaga

"Sytuacja nie jest łatwa"

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk zwracał uwagę na to, że sytuacja nie jest łatwa. - Wiadomo, że brakuje brytyjskiej składki, którą szacuje się na ok. 70-80 miliardów euro w perspektywie siedmiu lat - powiedział.

- Poza tym zaproponowano nowe priorytety. Proponuje się zwiększenie wydatków na migrację i zarządzanie granicami. W tej sytuacji dokonano głębokich cięć w dotychczas najważniejszych politykach UE: polityce spójności i polityce rolnictwa europejskiego - wyliczał.

Polityk tłumaczył, że tzw. płatnicy netto, czyli ci, którzy wpłacą do budżetu UE więcej niż z niego pobierają, nie są skorzy, aby zwiększa dla siebie obciążenia. -Przewiduję, że porozumienie w tej sprawie zapadnie w drugiej połowie tego roku i będzie to pośrodku między oczekiwaniami obydwu stron - mówił.

- W tej debacie międzynarodowej trzeba widzieć wyzwania na najbliższe 20-30 lat. Z pewnością zdrowa żywność, dostęp do wody i tania energia będą priorytetami. I wszystkie je można uzyskać dzięki spójnej polityce rolnictwa - dodał z kolei Marek Sawicki.

ue szczyt budzetowy charles michel 1200.jpg
Jaki będzie budżet UE? Przemysław Czarnek: negocjacje trwają zazwyczaj do samego końca

O czym jeszcze dyskutowano podczas "Debaty Jedynki"?

  • konflikt między płatnikami netto a beneficjentami budżetu UE
  • czy działania Francji będą miały kluczowe znaczenie dla wynegocjowania środków na politykę rolną?
  • w czym może nam pomóc zwiększanie próchniczności gleb?
  • co jest największym atutem polskiego rolnictwa?
  • czy Donald Tusk stanie w obronie środków unijnych dla Polski?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki".
Prowadził: Antoni Trzmiel
Goście: Marek Sawicki (PSL), Zbigniew Kuźmiuk (PiS)
Data emisji: 26.02.2020
Godzina emisji: 18.10

kstar/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Sawicki: będą namawiał kolegów z PSL do udziału w okrągłym oświatowym stole

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 13:30
- Jeśli chodzi o reformę edukacji, główne cele, założenia i ustalenia zapadły bez tak szerokiej dyskusji. Dziś de facto mamy spór płacowy - powiedział Marek Sawicki, były minister rolnictwa (PSL), komentując obietnice rozmów ws. nauczycieli w ramach tzw. okrągłego stołu. Stwierdził jednak, że warto rozmawiać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze propozycje zostały w dużej mierze zaakceptowane". Rzecznik rządu o negocjacjach budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 12:21
Piotr Müller skomentował ostatnie negocjacje unijnego budżetu na lata 2021-2027, w których uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. - Nasze propozycje zostały w dużej mierze zaakceptowane, ale to nie znaczy, że nie powalczymy jeszcze o dodatkowe środki. Są inne kraje UE, z którymi solidarnie walczymy o to, żeby budżet był ambitny - podkreślił rzecznik rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski o Trójmorzu: to są państwa przez lata traktowane w UE trochę gorzej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 07:58
- Wymyślano, że "wyszliśmy z biedy, powinniśmy się cieszyć, że w ogóle coś dostajemy". Europa Zachodnia była przekonana, że oni będą produkować, a my będziemy kupować - mówił w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dziś polityk spotyka się z ministrami Trójmorza ws. negocjacji unijnego budżetu.
rozwiń zwiń