Zbigniew Gryglas: cieszy mnie konsensus ws. Pomnika Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 19:00
Rozstrzygnięto konkurs na projekt Pomnika Bitwy Warszawskiej. - Nie chcę oceniać, że ten czy inny projekt jest godny zwycięstwa. Dla mnie ważne jest to, że on powstanie i będzie upamiętnieniem tej niezwykle ważnej bitwy - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Zbigniew Gryglas (Porozumienie). Maciej Gdula (Lewica) uważa, że zwycięska koncepcja jest "akceptowalna dla szerokich środowisk".
Audio
  • Maciej Gdula i Zbigniew Gryglas o Pomniku Bitwy Warszawskiej i polityce historycznej (Debata Jedynki)
Maciej Gdula (Lewica) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie, Zjednoczona Prawica) w studiu Programu 1 Polskiego Radia
Maciej Gdula (Lewica) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie, Zjednoczona Prawica) w studiu Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio

Koncepcja architekta Mirosława Nizio z zespołem zwyciężyła w konkursie na projekt Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920. Pomnik ma stanąć na Placu na Rozdrożu. Zwycięski projekt składa się z kilku elementów: 23 metrowego obelisku, fontanny oraz muru wyznaczającego przestrzeń monumentu.

Maciej Gdula: koncepcja akceptowalna dla wszystkich

- Dobrze się stało, że nie jest to przytłaczający łuk triumfalny, bo takie były projekty - ocenił Maciej Gdula z Lewicy. Przyznał, że te koncepcje "przerażały go ciężarem", tym, że miały "zdominować przestrzeń". 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Konkurs na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej. Wiemy, kto jest zwycięzcą

- Ten projekt jest dużo lżejszy i optymistyczny. Bardziej się wpisuje w radość z odzyskania niepodległości, jest w tym sensie bardziej łączący - ocenił. Jak wskazał Gdula, "Bitwa Warszawska to potwierdzenie istnienia niepodległego państwa po 1918 roku".

Poseł dodał, że projekt jest "akceptowalny dla szerokich środowisk".

błaszczak 1200 pap.jpg
Setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Szef MON zdradza plan uroczystości

Zbigniew Gryglas: to była jedna z najważniejszych bitew

Poseł koalicyjnego Porozumienia Zbigniew Gryglas zaznaczył, że w skład komitetu konkursowego wchodzili reprezentanci rządu i samorządu. - Cieszy mnie, że robimy to wreszcie w takim konsensusie - podkreślił. Dodał, że decyzje podjęto "przytłaczającą większością głosów".

- Nie chcę oceniać, że ten czy inny projekt jest godny zwycięstwa. Dla mnie ważne jest to, że on powstanie i będzie upamiętnieniem tej niezwykle ważnej bitwy, wymienianej jako jedna z kilkunastu bitew, które rozstrzygnęły o losach świata - powiedział polityk.

Zbigniew Gryglas mówił również, że tego typu upamiętnienie "powinniśmy byli zrobić znacznie wcześniej, ale dobrze, że to się dzieje".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której posłowie rozmawiali o roli polityki historycznej w Polsce.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Maciej Gdula (Lewica), Zbigniew Gryglas (Zjednoczona Prawica)

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 18.12

msze, IAR/

Czytaj także

Sawicki: nigdy nie głosujmy przeciw Polsce. W "Debacie Jedynki" o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 19:45
- Tak jak w kwestiach rezolucji dot. Polski zawsze mówiłem europosłom PSL "nigdy nie głosujmy przeciw Polsce", tak i w przypadku budżetu będę zachęcał ich do tego, aby dać możliwie największe wsparcie, bo to kwestia, która nie powinna dzielić nas za granicą - mówił podczas "Debaty Jedynki" Marek Sawicki z PSL. W programie udział wziął także przebywający w Brukseli Zbigniew Kuźmiuk z PiS.
rozwiń zwiń