Tomasz Latos: Polska jest gotowa na koronawirusa, mimo braku potwierdzonych przypadków

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 19:02
- Jeżeli chodzi o szpitale zakaźne, to mamy ich tyle, ile trzeba. Te służby pracują w określonych warunkach i w określonym celu, dlatego te placówki nie są duże - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Latos, lekarz i poseł PiS. Gościem Polskiego Radia był także senator Lewicy i również lekarz, Wojciech Konieczny.
Audio
  • Tomasz Latos i Wojciech Konieczny o gotowości polskiej służby zdrowia na walkę z koronawirusem ("Debata Jedynki")
Badanie próbek krwi
Badanie próbek krwiFoto: Pixabay

Goście Programu 1 Polskiego Radia komentowali sugestie polityków opozycji o tym, że rząd próbuje zataić doniesienia o przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Tomasz Latos określił takie sugestie jako "absurdalne".

szumowski kidawa 1200.jpg
Fake newsy ws. koronawirusa. Szumowski reaguje na wpis Kidawy-Błońskiej

- Prosiłbym o to, by sprawy koronawirusa nie upolityczniać. Należy zakładać - jak mówi minister zdrowia - że kwestią czasu jest dotarcie koronawirusa do Polski. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy to wystąpi dzisiaj, jutro, a może za tydzień. Tego nikt nie wie. Ważne jest, byśmy jako państwo byli gotowi na tę sytuację, a jednocześnie, byśmy nie siali paniki - mówił Tomasz Latos.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Lekarz ws. koronawirusa: zachowujmy elementarne środki ostrożności

Gość "Debaty Jedynki" przyznał, że o sprawie zakażenia drobnoustrojem dyskutowano na sejmowej komisji zdrowia. - Chcę wyraźnie podkreślić, że - ponad podziałami partyjnymi - posłowie wszystkich opcji mówili rozsądnie i wyważenie. Ministerstwo Zdrowia i GIS udzielali bardzo rzeczowych wyjaśnień. Miejmy nadzieję, że tak samo będzie to przebiegało w kolejnych dniach. Uspokajajmy społeczeństwo. Możemy obserwować, że do tragicznych powikłań dochodziło przede wszystkim w Chinach, na początku zachorowań. Teraz te powikłania są dużo rzadsze - wskazał Tomasz Latos.

"Duże ryzyko" ukrywania informacji

W ocenie Wojciecha Koniecznego, utrzymanie informacji o zarażonych koronawirusem, jest "niemożliwe na dłuższą metę". - Groziłoby to ogromnym skandalem, gdyby wydało się kiedyś, że rzeczywiście taka informacja była przetrzymywana - ocenił. Dodał, że pewne blokady informacji "mogą występować, ponieważ występują sytuację, gdy informację podaje się po kilkukrotnym sprawdzeniu, by nie wzbudzać niepotrzebnej paniki". - W tym przypadku byłoby to duże ryzyko - dodał gość Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Inicjujemy działania na poziomie europejskim". Premier ws. koronawirusa

Poseł Lewicy mówił, że w przypadku potwierdzenia przypadku koronawirusa w Polsce "na jaw może wyjść ogólna słabość polskiej służby zdrowia". - Nasza medycyna jest na wysokim poziomie, jeśli chodzi o ludzi, sprzęt, wykształcenie i procedury. Tylko, że jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o ilość lekarzy i pielęgniarek i o to, jakie są możliwości hospitalizowania chorych - wskazał.

Apel o "adekwatne podejście"

Tomasz Latos ocenił, że Polska "jest przygotowana" na wystąpienie koronawirusa. - Nie w każdym szpitalu i w każdym miejscu, jeżeli dojdzie do zakażenia, będą ci pacjenci leczeni - ocenił. - Jeżeli chodzi o szpitale zakaźne, to mamy ich tyle, ile trzeba. Generalnie, te służby pracują w określonych warunkach i w określonym celu, dlatego te placówki nie są duże - wskazał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej za zakazem imprez masowych w związku z koronawirusem

Poseł PiS zaapelował, by do sprawy zagrożenia koronawirusem "podchodzić adekwatnie". Zwrócił uwagę, że najbardziej narażonymi na zachorowanie lub na powikłania po koronawirusie, są osoby o obniżonej odporności, chorujące na inne choroby, albo wskutek terapii mające osłabiony system immunologiczny.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Wojciech Konieczny (lekarz, senator Lewicy), Tomasz Latos (lekarz, poseł PiS)

Data emisji: 28.02.2020

Godzina emisji: 18.11

mbl/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: wykorzystywanie tematu koronawirusa w bieżącej polityce jest naganne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 16:36
- Powinniśmy unikać takich kwestii, które mogą powodować panikę, a w przypadku koronawirusa ryzyko paniki jest ogromne. Dlatego wstrzemięźliwość w poglądach w tym przypadku w kontekście polityki jest wskazana - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Jastrzębowski: różne siły próbują wykorzystać koronawirusa w walce politycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 11:45
- To jest dla takiego normalnego obserwatora po prostu niesmaczne. Bo mamy pewnego rodzaju nieszczęście, które się do nas zbliża - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski, publicysta i specjalista od PR-u, były redaktor naczelny "Super Expressu". Gościem audycji był także dziennikarz TVP Dawid Wildstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: opozycja czeka na koronawirusa, by dołączyć go do swojej kampanii

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 14:46
- Dla totalnej opozycji, jak sama się nazwała, każdy powód, by zarzucić coś rządowi lub prezydentowi jest dobry - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak.
rozwiń zwiń