Jacek Ozdoba: odpowiedzialna władza szykuje scenariusze na najgorsze chwile

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 18:50
- Przygotowujemy scenariusz, który ma umożliwić funkcjonowanie państwa i społeczeństwa w trudnym czasie. Zadaniem ustawodawcy jest tworzenie realnego prawa. Zakładamy, że może być jeszcze ciężej i wówczas dzięki tym działaniom będziemy w lepszej pozycji w skali Unii Europejskiej i świata - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski. Gościem audycji był również Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Jacek Ozdoba i Dariusz Joński w rozmowie o Tarczy Antykryzysowej ("Debata Jedynki")
Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba w studiu radiowej Jedynki
Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba w studiu radiowej JedynkiFoto: PR

Tematem audycji była "tarcza antykryzysowa", którą przygotował rząd premiera Mateusza Morawieckiego. - Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak długo będziemy borykali się z pandemią koronawirusa. Z uwagi na dobro gospodarki możemy spotkać się z sytuacją, gdy przełożymy wybory - podkreślił Jacek Ozdoba.

"Tworzenie realnego prawa"

Twitter premier Mateusz Morawiecki Senat 2 1200.jpg
Premier: stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali

- Opozycja licytuje się, kto da więcej i chce nabić sobie punkty. Konkretne rozwiązania w "tarczy Antykryzysowej" są ukierunkowane przede wszystkim dla przedsiębiorców. Otrzymają oni szeroki wachlarz ułatwień, zmniejszone koszty czy konkretne zobowiązania i deklaracje - zaznaczył.

- Państwo dzisiaj może znaleźć się w sytuacji zarządzania kryzysowego. Odpowiedzialna władza szykuje scenariusze na najgorsze chwile. Zakładamy, że może być jeszcze ciężej i wówczas będziemy w lepszej pozycji w skali Unii Europejskiej i świata - dodał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Bernacki: opozycja nie potrafi funkcjonować bez ostrego sporu politycznego

Jego zdaniem "opozycja próbuje powoływać się na konstytucję czy inne regulacje. Najistotniejsze jest to, że nikt nie jest w stanie dzisiaj odpowiedzieć, czy wybory odbędą się w zaplanowanym terminie. Przygotowujemy scenariusz, który ma umożliwić funkcjonowanie państwa i społeczeństwa w trudnym czasie. Zadaniem ustawodawcy jest tworzenie realnego prawa".

"Obejście konstytucji"

mid-20329066 (2).jpg
Marcin Roszkowski: skutki kryzysu będziemy odczuwać przez lata

- Ta ustawa w Senacie przejdzie tak szybko jak w Sejmie - stwierdził Dariusz Joński. - Pracowaliśmy całą noc, by przegłosować poprawki. Naszym zdaniem nie powinny jednak pojawić się tam poprawki dotyczące kodeksu wyborczego. Zgłosimy także w Senacie poprawkę co do wysokości zasiłku minimalnego - zwrócił uwagę.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prezydencki minister: wybory muszą się odbyć, chyba, że będzie stan wyjątkowy

- Po godz. 2.00 w nocy dostaliśmy poprawkę, której celem nie jest promowanie przesunięcia terminu wyborów. Nadużyto procedury prawnego głosowania do zmian w kodeksie wyborczym. Jest to w jakiś sposób obejście konstytucji. Samo to, że rozmawiamy o tematach wyborczych, jest nie na miejscu. Polacy zastanawiają się, z czego przeżyją przyszły miesiąc - zauważył.

W audycji również kwestia zmiany terminu wyborów prezydenckich, które zaplanowane są na 10 maja br. i komentarz do bieżących wydarzeń politycznych.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 18.12

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Gliński: jeśli sytuacja się pogorszy, rozszerzymy "tarczę antykryzysową"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 20:52
- Przedstawiamy "tarczę antykryzysową", która ma pomóc także przedsiębiorcom i pracownikom działającym na polu kultury. Jeśli kryzys się zaostrzy, będziemy te działania rozszerzać - mówił w TVP Info wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: wypłaty środków w ramach 500+ i 13. emerytury nie są zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 07:27
- Świadczenia, które do tej pory były przyznane, w żaden sposób nie są zagrożone. Wspomniane środki są zabezpieczone w budżecie państwa - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin o "tarczy antykryzysowej": nie można jej wpisywać w spór polityczny

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:05
- Apelujemy, aby opozycja się opamiętała i wokół tej sprawy nie próbowała toczyć politycznej gry. Trzeba jak najszybciej przyjąć projekt w Senacie i dać mu możliwość wejścia w życie. Tu liczą się nawet nie dni, ale godziny – mówił wicepremier Jacek Sasin o pracach nad "tarczą antykryzysową" która będzie przedmiotem dzisiejszego posiedzenia Senatu.
rozwiń zwiń