"Świat globalnej wioski i bliskość kontaktów". Eksperci o pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 19:35
- Nie doceniliśmy bliskości właściwej naszym czasom - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Bernacki, komentując skalę i tempo zakażeń koronawirusem. - Globalizacja nie jest winna - twierdził z kolei Paweł Zalewski.
Audio
  • Jak pandemia koronawirusa zmieni świat? (Debata Jedynki)
Mieszkańcy Nowego Jorku w ochronnych maseczkach
Mieszkańcy Nowego Jorku w ochronnych maseczkachFoto: EPA/PETER FOLEY

Tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa odsłania złe oblicze globalizacji. Wszelkie wspólnoty poddane  zostały trudnemu testowi, a symbolem solidarności paradoksalnie jest izolacja i dwumetrowy odstęp od drugiego człowieka. Powszechne staje się przekonanie, że po pandemii świat nie będzie taki, jak dziś.

nietoperz shutt-1200.jpg
Na chińskich targowiskach znów można kupić nietoperze. To od nich mógł pochodzić koronawirus

-  Zapomnieliśmy o tym, że przestrzeń niesamowicie się skurczyła - powiedział Włodzimierz Bernacki. Przypomniał, że źródłem wirusa były tereny Chińskiej Republiki Ludowej, ale świat globalnej wioski i bliskość kontaktów przyczyniły się do obecnej sytuacji. - Odległość jest geograficznie duża, ale w sensie kontaktów - jest to kontakt bezpośredni - dodał Bernacki.

- Za pandemię koronawirusa nie odpowiada globalizacja, tylko władze Chińskiej Republiki Ludowej, które ukrywały przez kilka tygodni epidemię - ocenił z kolei Paweł Zalewski. Wskazał, że przez takie działanie zakażeni ludzie podróżowali po całym świecie. Przypomniał, że czarna śmierć, choć rozprzestrzeniała się wolniej niż dziś koronawirus, tak samo dotknęła i Europę i Azję. 

Jak z wyzwaniem pandemii radzi sobie Unia Europejska? Jaki będzie porządek świata, gdy wirus ustąpi? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Poruszono w niej także temat werdyktu TSUE ws. przyjmowania uchodźców i złamana unijnego prawa.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Marek Mądrzejewski
Goście: prof. Włodzimierz Bernacki (senator PiS, wiceprzewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej), Paweł Zalewski (poseł KO, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych)
Data emisji: 02.04.2019
Godzina emisji: 18.10

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 700 zgonów we Włoszech, setki ofiar we Francji. Koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 19:45
Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła milion, a zgonów odnotowano już ponad 50 tys. - podał amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Poniżej przedstawiamy czwartkowy (02.04) zapis relacji najważniejszych wydarzeń ze świata.
rozwiń zwiń