Tarcza finansowa. Senator PiS: celem tego rozwiązania jest ustabilizowanie miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 19:41
- Ustanowione przez Sejm i Senat prawo dotyczące pomocy prowadzącym działalność gospodarczą już funkcjonuje. We wtorek rozmawiałem z jednym z przedsiębiorców i podkreślił, że został dobrze poinstruowany, jeśli chodzi o Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Włodzimierz Bernacki. Gościem "Debaty Jedynki" był także senator PO Bogdan Zdrojewski.
Audio
  • Politycy dyskutowali o tym, czy tarcza finansowa okaże się skuteczna dla polskiej gospodarki w dobie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa (Debata Jedynki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/industryviews

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę wsparcie dla firm w wysokości co najmniej 100 mld zł, które zostanie uwzględnione w tarczy finansowej. Ma ona za zadanie zapewnić utrzymanie miejsc pracy w polskich firmach. Zaprezentowana tarcza finansowa nie będzie uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej, ale dodatkowym programem wsparcia. - 75 mld zł trafi do mikro, małych i średnich firm, a pozostałe 25 mld zł trafi do większych podmiotów płacących podatki w Polsce - podkreślił szef polskiego rządu.

prem-1200.jpg
Premier: chcemy chronić miejsca pracy, 100 mld zł trafi do firm

"Liczę, że będzie mniej procedur"

Bogdan Zdrojewski na wstępie zaznaczył, że na razie rząd nie przekazał przedsiębiorcom pieniędzy z zapowiadanej kwoty. - To póki co tylko słowa i bardzo skomplikowane procedury - stwierdził.

Senator PO odniósł się tu do projektu ustawy zakładającej pomoc polskim firmom, w którym - jak powiedział - "pojawiają się zdania, które liczą nawet pół strony". - Nie wiem, jaki przedsiębiorca poradzi sobie z tym wszystkim. Natomiast na razie mamy zatkany system odpowiadający za składane wnioski, a także ogromną ilość podmiotów, zwłaszcza tych mniejszych, które zamknęły swoją działalność, a także takich, które o zamknięcie swojej działalności już wystąpiły - stwierdził.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Szef NBP: nigdy nie było przeznaczonych tak ogromnych środków na pomoc

Dodał, że liczy na to, że zapowiedzi premiera staną się realne - I że będzie mniej procedur. Przedstawiony projekt obejmuje prawie 60 ustaw. Zaledwie kilka stron dedykowanych jest przedsiębiorcom. Reszta to różne detale. Ale mam nadzieję, że te intencje, tak bardzo opóźnione, jednak pójdą w kierunku ratowania miejsc pracy, bo jest już na to ostatnia chwila - zaznaczył Bogdan Zdrojewski.

"Ustanowione przez parlament prawo już funkcjonuje"

Włodzimierz Bernacki podkreślił, że przedsiębiorcy są zadowoleni z oferowanej dotychczas przez rząd pomocy. Dał przykład jednego z nich, który został odpowiednio poinstruowany przed odpowiednie instytucje, jak wypełnić dokumenty potrzebne do uzyskania finansowego wsparcia. - To pokazuje, że ustanowione przez parlament prawo już funkcjonuje - podkreślił.

Odnosząc się do najnowszej zapowiedzi premiera, senator PiS przypomniał, że chodzi o rozwiązania, które będą zawierały nie tylko dotychczas niespotykane rozwiązania formalno-prawne, ale również kwoty przeznaczone dla tych przedsiębiorców, którzy zachowają miejsca pracy. - Teraz mamy rozwiązanie, którego celem jest ustabilizowanie miejsc pracy. Nie rozumiem więc, skąd w Koalicji Obywatelskiej tak negatywne mniemanie o zdolnościach intelektualnych przedsiębiorców, Mówienie o tym, że nie poradzą sobie z rozwiązaniami prawnymi, jest absurdem - stwierdził.

Krzysztof Mazur 1200.jpg
"Widzimy, które mechanizmy są potrzebne". Wiceminister rozwoju o tarczy antykryzysowej

Włodzimierz Bernacki przyznał, że projekt ustawy mającej pomóc przedsiębiorcom zawiera wiele odniesień do innych aktów prawnych, ale to jest konieczne. - Wyjmując dwie lub trzy cegiełki z obowiązującego w Polsce systemu prawnego, jesteśmy zobligowani do zmian i nowelizacji w obrębie innych aktów prawnych. Dlatego, że wszystkie ustawy w ten czy inny sposób są ze sobą powiązane - wyjaśnił senator PiS.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Włodzimierz Bernacki (PiS), Bogdan Zdrojewski (PO)

Data emisji: 8.04.2020

Godzina emisji: 18.12

bb/ans 

Czytaj także

"Wsparcie dla służby zdrowia i rolników". Minister rodziny o drugiej tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 10:09
- Druga tarcza antykryzysowa, nad którą prace ma kontynuować w środę Sejm, przewiduje wsparcie dla przedsiębiorców, dla służby zdrowia, a także dla rolników - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie liczba zgłoszeń o pomoc z tarczy antykryzysowej. Jest już ich blisko 400 tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 12:12
Złożono już ok. 398,8 tys. wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej z nich dotyczy zwolnienia ze składek ZUS na trzy miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: przedsiębiorcom potrzebna jest bardziej zdecydowana pomoc rządu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 14:19
Oczekujemy więcej niż rząd zaproponował w tarczy antykryzysowej, także w tarczy 2.0. Chodzi o wyższe dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w czasie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, zwolnienie większych firm ze składek ZUS czy znaczne ułatwienia w dostępie do wsparcia – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 praktycy, przedstawiciele przedsiębiorców: Artur Kazienko (Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług) oraz Marek Kowalski (Federacja Przedsiębiorców Polskich).
rozwiń zwiń