Poseł PiS: chcemy, żeby społeczeństwo powoli wracało do normalnego funkcjonowania

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 19:15
- Dochodzimy do momentu, w którym chcemy otworzyć gospodarkę; chcemy, żeby społeczeństwo powoli wracało do normalnego funkcjonowania. Uważamy, że w tej chwili noszenie maseczek to odpowiednie rozwiązanie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Anna Kwiecień. Gościem audycji był również senator Wojciech Konieczny (PPS).
Audio
  • Wojciech Konieczny i Anna Kwiecień o koronawirusie (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę zaktualizowany projekt rozporządzenia, który ma uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Projekt po konsultacjach roboczych został skierowany do Rady Ministrów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Zakrywanie nosa i ust może tylko pomóc". Wiceminister zdrowia o nakazie noszenia maseczek

Projekt zmienionego rozporządzenia Rady Ministrów zakłada, że od czwartku 16 kwietnia do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki.

Maseczka shutterstock 1200.jpg
Od czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa. Zobacz zmiany w rozporządzeniu

Zdaniem Wojciecha Koniecznego ten obowiązek w Polsce jest wprowadzony zbyt późno. - Dlaczego dopiero teraz jest wprowadzany nakaz chodzenia w maseczkach? Minęło już wiele tygodni od czasu, kiedy wypłynęły pierwsze przypadki choroby. Wiemy, że niektóre kraje wprowadziły obowiązek noszenia maseczek dużo wcześniej. Maski były rozdawane w sklepach, w różny sposób były dostarczane społeczeństwu - powiedział senator.

"Był komunikat, że nie są potrzebne"

- U nas był komunikat, że maski nie są potrzebne, że nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby. Maski oczywiście mają swoje ograniczenia i nie są w stu procentach skuteczne, ale jednak ograniczają rozprzestrzenianie się choroby. Powinny być używane dużo wcześniej - dodał Wojciech Konieczny. 

Anna Kwiecień z kolei podkreśliła, że polski rząd wprowadzał prawidłowe rozwiązania już od momentu potwierdzenia pierwszych zakażeń koronawirusem w naszym kraju.

- Możemy powiedzieć, że wszystko, co zostało wprowadzone, było bardzo sensowne. Polska ograniczyła imprezy masowe już 10 marca, kiedy były 22 osoby zarażone i zero zgonów. Inne kraje takie ograniczenia wprowadzały dużo później. Wcześniej nie było konieczności noszenia maseczek, bo bardzo szybko wprowadziliśmy ograniczenia w poruszaniu się. Nie przypominam sobie takich ekspertów, którzy nawoływaliby do wprowadzenia od razu obowiązku noszenia maseczek. Z prostego powodu: nie było tak zwanych poziomych infekcji - zaznaczyła polityk. 

- Dziś dochodzimy do momentu, w którym chcemy otworzyć gospodarkę; chcemy, żeby społeczeństwo powoli wracało do normalnego funkcjonowania. Staramy się ograniczyć te poziome kontakty, w związku z tym uważamy, że na ten moment maseczki i wszelkiego rodzaju ograniczenia związane z zakrywaniem ust i nosa są odpowiednie - podsumowała Anna Kwiecień.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Anna Kwiecień, Wojciech Konieczny

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 18.12

bartos/ans 

Czytaj także

W ciągu doby wykonano ponad 4,6 tys. testów na koronawirusa. Laboratoria są przygotowane na więcej

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 14:43
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykonano ponad 4,6 tysiąca testów na koronawirusa. Łącznie przebadano 148 321 próbek, 141 272 były negatywne, a 7049 pozytywne.
rozwiń zwiń