Poseł PiS: musimy dbać nie tylko o zdrowie i życie ludzi, ale także o gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 19:15
- Z jednej strony mamy wartość, jaką jest życie i zdrowie człowieka, a z drugiej – bezpieczeństwo ekonomiczne. O nie też musimy dbać. Wkrótce poznamy kalendarz wychodzenia z obostrzeń - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Kazimierz Smoliński. Gościem audycji był również senator Koalicji Obywatelskiej Aleksander Pociej. 
Audio
  • Kazimierz Smoliński i Aleksander Pociej o koronawirusie (Debata Jedynki)
Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej będzie obowiązywał do odwołania
Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej będzie obowiązywał do odwołania Foto: FamVeld/Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę zaktualizowany projekt rozporządzenia, który ma uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Maseczki Polacy mają obowiązkowo nosić od czwartku 16 kwietnia. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Zakrywanie nosa i ust może tylko pomóc". Wiceminister zdrowia o nakazie noszenia maseczek

Kazimierz Smoliński podkreślił, że "maseczki od dziś powinny być stosowane powszechnie". Jak wyjaśniał, jednym z powodów do wprowadzenia takich przepisów jest to, że wkrótce premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić kalendarz wychodzenia z obostrzeń. - Z jednej strony mamy wartość, jaką jest życie i zdrowie człowieka, a z drugiej – bezpieczeństwo ekonomiczne. O nie też musimy dbać - zaznaczył poseł PiS. 

maseczki 1200 east.jpg
Od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa. Zobacz zmiany w rozporządzeniu

"Wprowadzone obostrzenia były trochę spóźnione"

Jego zdaniem należy podejmować różne kroki, w zależności od rozwoju sytuacji w trakcie epidemii. - Dlatego wprowadzamy kolejne ograniczenia, w tym między innymi obowiązek zasłaniania nosa i ust, od dzisiaj - dodał polityk. 

Według Aleksandra Pocieja "wprowadzone obostrzenia były niestety trochę spóźnione". Senator przekonywał, że przekaz ze strony polskich władz - w kwestii epidemii - jest niespójny. 

- Docierają do nas zupełnie sprzeczne informacje. Pan minister Łukasz Szumowski najpierw mówi, że to nie jest takie groźne – bo więcej ludzi ginie w wypadkach samochodowych czy umiera z powodu grypy. I to akurat  jest prawda. Ale w tej chwili pan minister mówi, że to pandemia, że nie wolno nam wyjść do parku i robić wielu rzeczy, które robiliśmy jeszcze niedawno - stwierdził senator PO. 

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Kazimierz Smoliński, Aleksander Pociej 

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 18.12

bartos

Czytaj także

Na ile wystarczy maseczka tekstylna? Ekspert w dziedzinie immunologii wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 16:20
- Maseczkę tekstylną można używać wielokrotnie w ciągu dnia, ale łączny czas noszenia nie powinien przekraczać 2-3 godzin - wyjaśnia doktor Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń. Dziś wszedł w życie obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.
rozwiń zwiń