Anna Kwiecień: tylko program retencyjny może przeciwdziałać suszy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 19:10
- Widać, że klimat się zmienia i woda staje się niezwykle cenna. Mamy suche zimny i suchą wiosnę i tylko program retencyjny może pomóc - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień PiS. Andrzej Grzyb z PSL stwierdził z kolei, że "gdyby nie epidemia koronawirusa, to susza byłaby głównym tematem naszych rozmów". 
Audio
  • Anna Kwiecień i Andrzej Grzyb o problemie suszy w Polsce (Debata Jedynki)
Niski poziom wody w Wiśle w pobliżu Mostu Gdańskiego w Warszawie
Niski poziom wody w Wiśle w pobliżu Mostu Gdańskiego w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Polska walczy z suszą. W tym roku przepływ wody w rzekach jest najniższy od stu lat. Najtrudniejsza sytuacja jest w południowo-zachodniej Polsce, w dorzeczach Odry i Warty. Pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie i Podlasie są w nieco lepszej sytuacji.

Wisła susza pap 1200x660.jpg
Obecna susza gorsza niż w ubiegłym roku

Zdaniem Anny Kwiecień z PiS rząd "od 2018 roku zaczął przygotowywać program budowy zbiorników retencyjnych i planuje przeznaczyć na to ogromne środki".

- Program ma być zrealizowany do 2028 roku. Od lat mamy problemy z suszą. Widać, że klimat się zmienia i woda staje się niezwykle cenna. Mamy suche zimny i suchą wiosnę i tylko program retencyjny może przeciwdziałać suszy. 90 proc. rolników otrzymała już rekompensaty za straty podczas zeszłorocznej suszy. Przez 8 lat zarówno PO i PSL wstrzymywały wejście dyrektywy dotyczącej gospodarki wodnej w Polsce. Dopiero PiS po przejęciu władzy musiał "biegiem" przygotowywać przepisy po to, żeby na Polskę nie zostały nałożone kary - przyznała posłanka PiS.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prof. Paweł Rowiński: jesteśmy przyzwyczajeni, że kiedy odkręcamy kran, woda się pojawia…

Andrzej Grzyb z PSL stwierdził, że "woda to podstawa naszej egzystencji, a nie od dziś mamy jej deficyt w Polsce".

- Obecna susza napawa nas niepokojem. Widać, co się dzieję w lasach, w rolnictwie, do tego dochodzą skoki temperatury, które dopełniają ten problem. Gdyby nie epidemia koronawirusa, to susza byłaby głównym tematem naszych rozmów. Nie ma potrzeby budowania wielkich programów ws. retencji wodnej, dlatego, że duże projekty o charakterze krajowym i regionalnym są znane. Położyłbym nacisk na małą retencję wodną, która pomogłaby zatrzymać wodę na wstępnym etapie - mówił.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Anna Kwiecień (PiS) oraz Andrzej Grzyb (PSL)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 18.11

dn/ans 

Czytaj także

"To profesjonalista". Marek Sawicki chwali działania ministra zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 09:37
- W mojej ocenie minister zdrowia Łukasz Szumowski to profesjonalista, który do sprawy koronawirusa podszedł prawidłowo - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Sawicki (PSL). Zdaniem Michała Wypija (PiS), "w tym momencie politycy nie dzielą się według barw partyjnych tylko na tych odpowiedzialnych i nieodpowiedzialnych".
rozwiń zwiń