Prof. Karski: dla opozycji im gorzej, tym lepiej. Byle odwołać wybory

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:00
- Opozycja próbuje na zasadzie "im gorzej, tym lepiej" nie dopuścić do wyborów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS prof. Karol Karski. - Największe autorytety mówią, że wybory nie powinny się odbywać - dodał drugi rozmówca w "Debacie Jedynki" Jan Grabiec, poseł i rzecznik PO.
Audio
  • Prof. Karol Karski i Jan Grabiec o wyborach prezydenckich (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dziurek

ziobro_warchoł1200.jpg
"Bez prezydenta państwo nie może działać". Zbigniew Ziobro o wyborach

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła termin wyborów prezydenckich na 10 maja, czyli dokładnie za dziesięć dni. Nadal nie ma gwarancji, że termin zostanie utrzymany - przy determinacji Prawa i Sprawiedliwości i wobec oporu Platformy Obywatelskiej.

W przyszłym tygodniu Senat ma debatować na temat ustawy dot. wyborów korespondencyjnych. Jeżeli wniesie poprawki, będzie musiał zająć się nimi z kolei Sejm - najwcześniej 7 maja. - 10 maja to termin konstytucyjny, wyznaczony zgodnie z zapisami prawa - wskazywał w radiowej Jedynce prof. Karol Karski (Prawo i Sprawiedliwość).

- Obowiązkiem wszystkich organów jest, aby ten najważniejszy akt w demokratycznym państwie odbył się. Sejm przyjął ustawę, która umożliwia przeprowadzenie wyborów w sposób najbardziej bezpieczny, zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia - wskazywał.

Profesor zwracał uwagę na to, że procedury wyborcze typu głosowanie korespondencyjne w znikomy sposób mogą zagrozić zdrowiu. - Opozycja, która ma większość w Senacie, próbuje na zasadzie "im gorzej, tym lepiej" nie dopuścić do wyborów - mówił.

- To zrozumiałe, bo poparcie kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich spada na łeb, na szyję. Kandydaci PO, Lewicy czy Konfederacji ścigają się już tylko z Markiem Jakubiakiem o najlepszy wynik - dodał.

Andrzej Duda Twitter 1200.jpg
Ogromna przewaga Andrzeja Dudy nad kontrkandydatami. Nowy sondaż

Jan Grabiec: wybory zagrażają polskiemu obywatelowi

Poseł Koalicji Obywatelskiej i rzecznik PO Jan Grabiec tłumaczył, czym kieruje się opozycja, negując zarówno termin, jak i formę tegorocznych wyborów. - Kierujemy się rzeczywistością i zdrowym rozsądkiem. W Polsce trwa epidemia, która od miesięcy paraliżuje życie publiczne. Największe autorytety mówią, że wybory w takiej sytuacji nie powinny się odbywać - przekonywał.

- Przeciw przeprowadzeniu wyborów w czasie epidemii są lekarze, Polska Akademia Nauk, stowarzyszenia prawnicze i większość polskich obywateli - dodał.

Według rzecznika Platformy Obywatelskiej wybory prezydenckie powinny odbyć się dopiero po zakończeniu epidemii. - Powinniśmy teraz wspierać szpitale, lekarzy, którzy walczą - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania debaty.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: prof. Karol Karski (PiS), Jan Grabiec (PO)
Data emisji: 30.04.2020
Godzina emisji: 18.11

kstar/ans 

Czytaj także

Poczta Polska zawiadomiła ABW. Wyciekł pakiet do głosowania w wyborach korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 15:52
Wyciekł pakiet wyborczy, który listonosze mają dostarczać przed prezydenckimi wyborami kopertowymi. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, Poczta Polska zawiadomiła o tym Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował portal RMF24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PO: gdyby wybory odbyły się w normalnej sytuacji, Kidawa-Błońska by wygrała

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 17:22
- Wynik wyborów byłby zupełnie inny, gdyby odbyły się one w normalnej sytuacji, bez zagrożenia pandemią i z normalną kampanią wyborczą. Małgorzata Kidawa-Błońska weszłaby wtedy do drugiej tury i wygrałaby - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 maja telekonwencja prezydenta Andrzeja Dudy ws. programu na II kadencję. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:51
W piątek 1 maja Prezydent RP Andrzej Duda przedstawi swój program na ewentualną II kadencję. Odbędzie się to podczas specjalnej wyborczej konwencji w formie online. Portal PolskieRadio24.pl dotarł do głównych tematów, na których chce się skupić głowa państwa. Początek telekonwencji planowany jest na godzinę 10.00.
rozwiń zwiń